Бряст кора - при кървящи венци и хемороиди, Ulmus
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
- Производител: Bilki.bg - Билки ЕООД
Бряст кора
Ulmus
Кората на младия бряст има стягащо, диуретично, обезболяващо, хемостатично, противовъзпалително и заздравяващо действие.
Използвана вътрешно, кората на бряста има успокояващ ефект върху всякакви раздразнени лигавици, вкл. устата, гърлото, хранопровода и стомаха. Това е и причината на да срещнете бряста в някои добавки при кашлица и раздразнено гърло.
Кората на бряста е изключително полезна и за червата. Наличието на разклонени молекули с богато съдържание на полизахариди и слуз, укрепва чревната лигавица и спомага за поддържане на полезната микрофлора в червата. Брястовата кора е особено подходяща за хора с чувствителен стомашно-чревен тракт.
Препоръчва се за лечение на асцит, диария и ревматизъм. Прилага се външно върху кожата като заздравяващо и успокояващо средство срещу рани, язви и екземи. Оказва адстрингентно (стягащо) действие при кървящи венци и хемороиди.
Лечебно действие на кората от бряст
Кората от бряст има стягащо, противовъзпалително, диуретично и тонизиращо действие.
Приложение на чай от кора на бряст
Отварата от кора се използва при хронични възпаления на лигавицата на стомаха, язва на стомаха и язва на дванадесетопръстника, диария, включително от дизентериен произход. Ускорява съсирването на кръвта.
Начин на употреба на Бряст кора
1 супена лъжица от кората се залива с 500 мл вряла вода. Дръжте на водна баня, в затворен емайлиран съд, в продължение на 15 минути. Оставя се да се охлади на стайна температура. След 45 минути, прецедете и към получената смес долейте вода, за да достигне първоначалния си обем от 500 мл.
Пийте 3-4 пъти дневно по 1/4-1/2 чаена чаша, 20 минути преди хранене.
Състав
Бряст кора (Ulmus glabra, bark)
Пакетирано от
БИЛКИ ЕООД - Билкова аптека
Научете повече за Бряст
Характерни особености
Средната възраст на обикновения бряст е четири века, в редки случаи повече. Младите брястове се характеризират с бърз растеж. Това е широколистно дърво, достигащо 30 метра височина и няколко метра в диаметър, има заоблена корона с диаметър 18-25 метра. Кората на е груба, набраздена в стари дървета. Издънките са тънки, младите клонки имат коркови израстъци.
Събиране на суровини
Като лечебна суровина се използват кора от млади клони и листа от бряст, от време на време коренна кора. Кората се прибира през пролетта, по време на потока на сока от дърветата, които ще бъдат отсечени. Сушат се на слънце и се сушат във фурна или сушилня при температура 60 ° С. Листата се берат през месец юни при сухо време. Сушете на сянка, като периодично преобръщате. Да се съхранява по обичайния начин за 2 години.
Химичен състав
Съставът на кората на бряст включва тритерпеноиди, стероиди, катехини, фенол карбоксилни киселини, левкоантоцианидини и танини. В листата са открити флавоноиди (кемпферол и рутин), витамин С, производни на левкопеларгонидин и левкопеонидин, фенолкарбоксилни киселини.
Фармакологични свойства
Кората на младия бряст има стягащо, диуретично, обезболяващо, хемостатично, противовъзпалително и заздравяващо действие. Листата имат добри заздравяващи и обезболяващи свойства.
Противопоказания и странични ефекти
Препаратите и отварите от обикновения бряст са противопоказани при индивидуална непоносимост на растителни компоненти, при повишена тромбоза, по време на бременност, кърмене и в детска възраст.