Лечение на астма - предотвратяване, хранене, акупресура, йога
Астма причини
Бронхиалната астма е едно от най-честите хронични заболявания сред населението на света.
Астмата е постоянно възпалително заболяване на дихателните пътища, което винаги е придружено от хиперреактивни бронхи. Причините, поради които възрастен или дете развива бронхиална астма, не са напълно разбрани. В сърцето на развитието на алергичната астма е патогенетичен механизъм на свръхчувствителност от същия тип (Иге-зависим имунен отговор). В повечето случаи болестта се развива поради свръхчувствителността на тялото към външни дразнители. Причината за астмата при деца над 3-годишна възраст е в повечето случаи инхалаторен алерген.
Хроничната възпалителна природа на болестта вече е доказана, което води до повишена секреция на слуз в дихателните пътища и нарушава производството на редица биологично активни вещества. Друга важна причина са честите инфекции и възпаление на дихателните органи, които се развиват под въздействието на вируси, бактерии и др.
Астма симптоми и пристъпи
Чести пристъпи на задушаване и хриптене, суха кашлица и стягане в гърдите, които обикновено се появяват нощем. Силният пристъп предизвиква потене, сърцебиене и задушаване, което може да се окаже фатално. Астмата се появява, когато дихателните пътища в белите дробове се свият от спазъм в резултат на алергия, дихателни дразнители, инфекция на белите дробове или стрес. Острите пристъпи изискват специално лечение. Съветите по-долу допълват лекарската помощ.
Нетипични симптоми за астма
Пациентите с астма не винаги имат типични симптоми на заболяването, като затруднено дишане и хрипове.
Стегнатост в гърдите и задух сутрин също могат да бъдат симптоми на астма. По същия начин, постоянното въздишане може да бъде свързано с астма.
Така наречените необичайни симптоми на астма включват:
недостиг на въздух
въздишане
апатия, невъзможност за нормално упражнение
нарушения на съня
възбудимост, затруднена концентрация върху нещо
хронична кашлица
Симптомите на астма не винаги са постоянни и могат да варират с времето при всеки човек поотделно. При някои пациенти признаците на астма се появяват само през нощта. В допълнение, астмата може да бъде причинена от различни фактори, като алергени, прах, тютюн, студен въздух, упражнения, инфекции, лекарства. В крайна сметка други заболявания като инфаркт, бронхит и дисфункция на гласните връзки могат да причинят астматични симптоми. Поради тези причини е важно да се установи правилната диагноза и да се проведе адекватно лечение.
Заболяванията от грип и други болести са опасни за астматиците
Астма при децата
Основните симптоми на бронхиална астма при деца:
- повтарящи се симптоми: хрипове, кашлица, задух, често през нощта, след упражнения, контакт с домашни любимци, с домашен прах, при пасивно пушене;
- данни от анамнезата - атопичен дерматит, ранно изкуствено хранене, ринит;
- наследственост, присъствието на животни в къщата.
В зависимост от честотата на пристъпите на бронхиална астма има леки, умерени и тежки форми на заболяването, както и контролирани и неконтролирани форми. Нивото на контрол на бронхиалната астма зависи от честотата на симптомите на заболяването.
Ранни признаци на астма
При астмата са характерни следните симптоми: кашлица, хрипове, липса на въздух (задух) и усещане за свиване в областта на гърдите. Бронхиалната астма е едно от най-често срещаните алергични заболявания и освен това болестта е най-тежката и трудна за лечение.
Предотвратяване на астма
• Отбягвайте цигарения дим и огньовете, запалени от дърва.
• Ако внезапно излизате навън в студено време, покривайте устата и носа си с шал.
• Отстранете потенциалните причинители на алергии от интериора.
• Понякога аспиринът възбужда пристъпи, така че отбягвайте да го вземате, ако сте чувствителни към него.
Лечение на астма
Билки при астма
• Настойка от оман: 1 чаена лъжичка от настъргания корен се залива с чаша студена вода, оставя се да престои 10 часа, прецежда се, затопля се и се пие гореща три пъти дневно.
Хранене при астма
• Избягвайте потенциалните причинители на алергии (мляко, яйца, орехи и морски деликатеси), обработени храни и подправки като натриев глутамат и натриев метабисулфат , който се съдържа в бирата и виното и в някои сушени плодове. Избягвайте оцветения в жълто реактив тартразин.
• Изследванията показват, че стриктното придържане към вегетарианството намалява обхвата и силата на астмата.
• Изследванията показват, че хора, които вземат дневно по 100 мг. витамин B намаляват честотата и силата на астматичните пристъпи. Витамин В се съдържа в покълналата пшеница, бирената мая, птичето месо, рибата, готвения сушен боб и в граха и фъстъците.
Аромотерапия при астма
• Маслото от кедрово дърво, евкалиптово дърво или мента облекчава дишането, когато се постави върху тъкан и се Вдишва.
Хомеопатия при астма
• Ако е непрекъсната и обезпокоителна: бял арсеник (Arsenicum album) по предписание.
• Симптоми, влошаващи се късно вечерта и нощем, влошаващи се от студеното време; симптоми, които връхлитат внезапно и са придружени с голямо безпокойство: самакитка по предписание.
• Симптоми, влошаващи се между 3 и 5 следобед, влошени от влажното време: натриев сулфат по предписание.
• Лекарската помощ ще намали честотата и силата на пристъпите.
Китайска медицина при астма
• Лечението трябва да се осъществи от специалист, който да предложи билки, като ефедра или ядки от горчиви бадеми за успокояване хриповете и акупунктура за лекуване на белите дробове, бъбреците и далака.
Рефлексотерапия при астма
• Масажирайте областта между големия пръст и втория пръст и на двата крака.
• Масажирайте пръстите на краката, като ги разперите широко и отпуснете сухожилията.
Акупресура при астма
• С дясната ръка масажирайте гърба близо гръбначния стълб горе. Вдишайте дълбоко 5 пъти, след което се отпуснете и повторете с лявата ръка.
• Свийте ръцете в юмруци и ги положете на гърдите с палци, сочещи нагоре. Сложете палците върху мускулите, които се намират под ключицата. Сигурно ще намерите чувствителните точки. Натискайте силно и дишайте дълбоко две минути.
Йога при астма
Когато пристъпът започне, правете следните упражнения: опитайте се да се отпуснете и да изчистите съзнанието си от всичко останало, докато извършвате упражненията.
• Седнете на пода с лице към седалката на стола. Оставете главата, гърдите и ръцете ви да се отпуснат напред към седалката. Вдишайте и отпуснете главата назад, издишайте и отпуснете напред. Повторете 5 пъти. Нека главата ви се отпуска назад и напред, като при издишване отронвате „АХ“.
• Седнете на пода с крака под вас. Отпускайте главата назад и напред, както е описано по-горе, 5 пъти. След това хванете ръцете си зад гърба и се навеждайте напред, колкото е възможно, ако можете, докато главата ви докосне коленете или пода. Повторете няколко пъти.
Традиционни медицина при астма
• Обикновено се предписват лекарства: натриев хромогликат, който предотвратява астмата и трябва да се взема продължително време.
Костероидните лекарства за вдишване премахват спазмите в дихателните пътища.