Бронхит – симптоми и билколечение

Възпаление на дихателните пътища, които свързват дихателната тръба с белите дробове. Симптомите се изразяват в силна кашлица с храчки и затруднено дишане. Острият бронхит може да продължи от няколко дни до две седмици и обикновено се причинява от вирус. Опасен е за възрастните, хора и за сърдечно болните. Хроничният бронхит може да продължи с месеци и обикновено се причинява от тютюнопушенето и от замърсената околна среда.

Бронхит причини


Остър бронхит


Острият бронхит е типичен за много остри респираторни инфекции. Най-честата причина за остър бронхит са параинфлуенца вируси, респираторен синцитиален вирус, аденовируси, по-рядко-грипен вирус, морбили, ентеровируси, риновируси, микоплазма, хламидия и смесени вирусни бактериални инфекции.


Хроничен бронхит


Хроничният бронхит е дългосрочно възпалително заболяване на бронхите, което напредва с течение на времето и причинява структурни промени и нарушаване на функциите на бронхиалното дърво. Хроничният бронхит се появява с периоди на влошаване и ремисия, често има скрит ток. Напоследък се наблюдава увеличаване на честотата на хроничен бронхит поради влошаването на околната среда (замърсяване на въздуха с вредни примеси), широкото разпространение на лоши навици (тютюнопушене), високи нива на алергии. При дългосрочно излагане на неблагоприятни фактори върху лигавиците дихателните пътища развиват постепенни промени в структурата на лигавицата, повишена храчка, нарушение на дренажния капацитет на бронхите, намаляване на имунитета. Хроничният бронхит причинява хипертрофия на бронхиалните жлези, сгъстяване на лигавицата. Прогресията на склеротични промени в бронхиалната стена води до развитие на бронхоектазия, която деформира бронхит.


Бронхит симптоми


Остър бронхит


Основният клиничен симптом на остър бронхит е гръдна кашлица, която се появява обикновено на фона на вече съществуващи прояви на остра респираторна инфекция. Пациентът има повишаване на температурата (до умерено висока), слабост, неразположение, запушване на носа, хрема. В началото на заболяването кашлицата е суха,  слаба, трудна за отделяне храчка, която се увеличава през нощта. Честото кашлицата причинява болезнени усещания в коремните и гръдните мускули. След 2-3 дни започва да оставя изобилно храчки и кашлицата става влажна и мека. В белите дробове се чуват сухи и влажни хрипове.


Хроничен бронхит


Хроничният бронхит се проявява като правило при възрастни, след повторен остър бронхит или с продължително дразнене на бронхите (цигарен дим, прах, газове и изпарения на химикали). Симптомите на хроничен бронхит се определят от активността на заболяването (влошаване, ремисия), характер (обструктивен, необструктивен), наличие на усложнения.
Основната проява на хроничен бронхит е дълга кашлица в продължение на няколко месеца повече от 2 поредни години. Кашлицата обикновено е влажна, появява се в сутрешните часове, придружена от освобождаването на малко количество храчки. Увеличаването на кашлицата се наблюдава при студено, влажно време. Общото благосъстояние на пациентите в същото време почти не се променя, кашлицата ингенеза на пушачите става често срещано явление. Хроничният бронхит прогресира с течение на времето, кашлицата се усилва, придобива характера на атаки.

Бронхит – симптоми  и билколечение

Грижи за дихателната система, какво да правим, за да допринесем за лечението си

Опитайте се да увеличите максимално овлажняване на лигавицата с помощта на инхалации (но само ако нямате температура). Сварете си лечебни билки (каламус, градински чай, женско биле, евкалипт, клонки от бъз), изсипете тази отвара в инхалатора, покрийте съда с кърпа и дишайте нада лечебната пара за 3-5 минути. Вместо отвара можете да добавите подправки (джинджифил или куркума) във врящата вода на инхалатора, но е по-добре да не използвате етерични масла, тъй като предозирането на маслото е по-лесно от билковата отвара.

Билколечение при бронхит

• Настойка от оман: залейте една чаена лъжичка от настъргания корен с чаша студена вода. Оставете да престои 10 часа. Затоплете и пийте по една чашка три пъти дневно.

• За суха кашлица - отвара от кората на дива череша: 1 чаена лъжичка сушена кора се залива с чаша вряща вода, вари се в продължение на 5 минути и се пие 3 пъти дневно или повече, ако се налага. 

Опитайте и билкова смес Гръден чай, успокоява кашлицата и възпаленията на горните дихателни пътища.

Хомеопатия при бронхит

• Ако първоначалните симптоми са придружени от треска, стягане в гърдите, лека кашлица: Самакитка (Aconite).

• При рядка бяла храчка, силна кашлица и дразнене: калиев бихромид (Kali bichromicum).

• При загуба на гласа, възпалено гърло, кашлица и жажда: фосфор (Phosphorus).

Взема се 3 пъти дневно до 4 дни

Аромотерапия при бронхит 

• Инхалацията помага за прочистването на белодробните наслагвания: сложете малко мащерка и няколко капки евкалиптово масло в купа с кипяща вода.Наведето се над нея със затворени очи, покрийте главата си и купата с хавлиена кърпа и вдишвайте дълбоко парата.

Китайска медицина при бронхит

Целта на лечението е да предотврати пристъпа чрез повишаване на белодробната енергия чрез билки като семена от живовляк, корени от балонче, цвят от орлови нокти, корени от лимонче или плодчета от гардения.

Традиционна медицина при бронхит

• Предписват се лекарства за кашлица и пулверизатори за отваряне на дихателните пътища. Пушенето да се спре незабавно и да се избягват задимени места, за да се предотврати пасивното пушене. Изписват се антибиотици, за да се отстрани вторичната бактериална инфекция; те може да се окажат жизненоважни за болнавите и за възрастните хора.

Йога при бронхит

Дихателните упражнения (пранаяма) помагат за прочистване на бронхите от храчки, подобряват кашлицата, нормализират дишането, а също така премахват токсините (ама) от белите дробове и цялото тяло. Йогическите дихателни практики обаче са само помощно средство, а не основно лечение. Ето защо, при първите симптоми на заболяването, трябва незабавно да се свържете със специалист, който ще постави правилната диагноза и ще предпише правилното лечение в съответствие с текущото състояние на пациента.