Жълтият кантарион - една уникална билка за тялото и душата
Жълт кантарион, звъника - една от най-популярните билки
Цветовете на жълтия кантарион се състоят от пет венчелистчета в яркожълто и черно-кафяви точици по дъното на венчелистчето. Цъфти от юни до август. Местата, където расте жълтия кантарион са сухи и често може да се срещне на крайпътни места, горски поляни и ниско в планината.
Събиране на жълт кантарион
Събирането на жълтия кантарион се извършва през целия период на цъфтеж. Режат се цъфтящите върхове с дължина до 25 см. Корените и стеблата нямат полезни свойства. Сухата суровина се съхранява в добре проветрени помещения. Билката се разстила на тънък слой, който от време на време се обръща. Дали е добре изсъхнал се определя от състоянието на стъблото: ако то не се огъва, а веднага се чупи значи жълтият кантарион е вече добре изсушен. Съхранява се на тъмно място. Срок на годност - 3 години.
Чай от Жълт кантарион
Билката има спазмолитичен ефект върху гладката мускулатура на цялото тяло и кръвоносните съдове, стимулира процесите на регенерация. Основните ѝ свойства са диуретични, тонични, хемостатични, антисептични и противовъзпалителни.
Жълтият кантарион се използва при гастрит, ентерит, колит, холецистит, жлъчна дискинезия, хепатит, жлъчнокаменна болест, газове.
Ефективен е при лечение на възпаление на бъбреците и пикочния мехур, тъй като има способността да отстранява излишната течност от тялото.
Фотосенсибилизиращите свойства на билката са незаменими при лечението на депигментация при витилиго.
Водната инфузия се използва за изплакване при гингивит и стоматит, както и за лечение на ангина, тонзилит и други възпалителни заболявания на гърлото и горните дихателни пътища.
Традиционната медицина и жълтия кантарион
Традиционната медицина прилага жълтия кантарион още по-широко. Билката се използва като антидепресант при невроза и безсъние, като средство за заздравяване на рани и против изгаряне, за лечение на гнойни рани. Жените приемат жълт кантарион като средство за лечение на възпаления и за облекчаване на предменструалния синдром.
При мъжете има благоприятен ефект върху потентността. Стимулира сърдечно-съдовата система, регулира дейността на централната нервна система, храносмилателната система и ендокринните жлези.
Жълтият кантарион се приема под формата на инфузия или чай за отслабване, тъй като подобрява храносмилането, премахва излишната течност и намалява апетита.
Жълтият кантарион е идеален за укрепване на нервната система, депресивно мислене и лошо настроение. Той е естествен антидепресант.
В кризисни ситуации е полезно да се пие чай от жълт кантарион по 3 пъти на ден.
Масло от жълт кантарион е особено полезно за хора страдащи от ревматизъм и лумбаго. За приготвянето му са необходими 25 грама пресни цветове, които се смесват с 500 грама зехтин.
Сместа, която се получава трябва да се излее в стъклен съд и да се сложи на топло място от три до пет дни. След това се слага на слънце, докато цветът ѝ не стане яркочервен. Една седмица по-късно трябва да премахне водния слой и маслото да се излее в затворен съд.
Лечението на стоматит и гингивит също е лесно с помощта на тинктура от жълт кантарион.
С нея можете да мажете венците си, тъй като жълтия кантарион има стягащо и антисептично действие.
При заболявания на бъбреците, пикочния мехур и нощно напикване, инфузията от жълт кантарион е много полезна. Пие се една чаша половин час преди ядене. Отварата се получава, като се залива една супена лъжица от билката с 200 мл вряла вода и сместа се оставя да престои. Консумира се на стайна температура.
Жълтият кантарион е перфектното средство за борба с алкохолизма и тютюнопушенето. В първия случай, преди хранене, взимайте по две супени лъжици силна отвара от жълт кантарион. За пушачите е по-добре да се приема тинктура по 40-50 капки на ден след хранене, добавени в чай.
Внимание при употребата на звъника, зверобой
Не се препоръчва употребата на жълт кантарион при хипертония, тъй като повишава кръвното налягане.
Не трябва да се забравя, че лечението с препарати, съдържащи жълт кантарион, води до временно повишена фоточувствителност, затова през този период не трябва да се излага на пряка слънчева светлина за дълго време. Също така, не се препоръчва използването на жълт кантарион при бременни жени. Алкохолните напитки, шоколадът, кафето, пушенето и киселите продукти, също не се препоръчват, когато се приема жълт кантарион. На страдащите от астма, докато приемат жълт кантарион, не се препоръчва да използването на инхалатори.
В Русия наричат жълтия кантарион Зверобой. Причината е, че хората забелязали, че животните, които нямат в кожата си пигмент, употребявайки билката, умират. Поради тази причина жълтият кантарион не се употребява от хора, които нямат пигментация на кожата ( албиноси, албинизъм ). За тях билката зверобой е токсична.