Добрата грижа за зъбите и венците може да ви помогне да избегнете някои често срещани орални здравословни проблеми като кариес и пародонтоза. Но знаете ли, че здравословните проблеми, свързани с устната кухина, също могат да повлияят на цялостното ви здраве и благополучие?
Освен че ще ви помогне да избегнете лош дъх и зъбобол, подобряването на оралното здраве може също да намали риска от развитие на някои хронични заболявания и да подобри качеството на живот. Оралното здраве е много повече от здрави зъби. То също така включва здравето на много други анатомични структури като венци, кости, връзки, мускули, жлези и нерви.
В допълнение, здравето на устната кухина засяга някои от нашите най-основни функции - способността да говорим и да се усмихваме, да въздишаме и да целуваме, да дъвчем и преглъщаме, да изразяваме чувства и емоции чрез израженията на лицето си.
Орално и общо здраве: защо са толкова тясно свързани?
Връзката между оралното здраве и цялостното благосъстояние на организма не е символична – тя е физическа. Устата е както основният път към тялото, така и идеална среда за размножаване на различни бактерии.
В устата на средностатистическия човек живеят и се размножават до шест милиона различни бактерии. Повечето от тях са безвредни или поне се контролират добре от естествените защитни сили на тялото – стига да се практикува добра орална хигиена. Ако обаче пренебрегваме ежедневната грижа за зъбите и венците си, това може да доведе до размножаване на патогенни бактерии в устната кухина. Тези вредни микроорганизми не само могат да окажат негативно въздействие върху оралното здраве, но могат да навлязат в кръвния поток и да се разпространят в други части на тялото.
![]() |
![]() |
Клиничните проучвания установяват, че оралните бактерии и възпалителните процеси в устната кухина, могат да допринесат за много сериозни здравословни състояния, включително:
- Ендокардит. Това е инфекция на вътрешната обвивка на сърдечните камери или клапи, която може да възникне, когато бактерии или микроби от устната кухина се разпространят през кръвния поток и се прикрепят към определени области в сърцето.
- Сърдечно-съдови заболявания. Въпреки че връзката все още се проучва, изследванията показват, че сърдечно-съдови заболявания като атеросклероза и инсулт могат да са свързани с възпалителни процеси и инфекции на венците.
- Бременност и усложнения при раждане. Пародонтитът (тежка форма на заболяване на венците) е свързан с преждевременно раждане и ниско тегло на новороденото при раждане.
- Пневмония. Това състояние, както и други респираторни инфекции, могат да бъдат причинени в резултат на процес, при който бактериите от устната кухина навлизат в тъканите на белите дробове и това води до тяхното възпаление.
- Захарен диабет. Установено е, че хората, които страдат от захарен диабет са по-податливи на пародонтоза. Това състояние от своя страна затруднява управлението на нивата на кръвната захар.
- Други заболявания. Редица клинични проучвания установяват връзка между влошеното орално здраве и други заболявания, включително ревматоиден артрит, болест на Алцхаймер и деменция.
Кои са най-често срещаните заболявания, които засягат зъбите и венците?
- Кариес - често срещано състояние, което може да доведе до разрушаване на зъбита или тяхната загуба.
- Гингивит - възпалително заболяване на венците, причинено от натрупване на плака.
- Пародонтоза - сериозно заболяване на венците, причинено от нелекуван гингивит. Инфекцията може да се разпространи в челюстта и костите и да доведе до възпалителен отговор в цялото тяло.
- Чувствителни зъби или дискомфорт, причинен от горещи или студени храни и напитки - това състояние може да се появи в резултат от изтънен емайл, отдръпване на венците или други фактори.
- Орален карцином - диагноза, която засяга голям брой хора в световен мащаб. Употребата на тютюн е най-честият рисков фактор при това заболяване.
Какви са признаците за лоша устна хигиена?
Признаците на занижена орална хигиена могат да включват:
- Зъбобол;
- Заболяване на венците, включително гингивит и пародонтит;
- Отдръпване на венците;
- Рани в устата;
- Лош дъх;
- Чувствителност към горещи и студени храни;
- Сухота в устата;
- Всяко друго състояние, което създава дискомфорт в областта на устната кухина.
![]() |
![]() |
Здравословна диета
Доброто хранене и здравите зъби вървят ръка за ръка. Консумацията на разнообразни храни, богати на хранителни вещества от всички хранителни групи, насърчава здравето на зъбите и венците. Балансираната диета осигурява основни хранителни вещества, необходими за поддържането както на оптимално орално здраве, така и на цялостното благосъстояние на организма.
Ако диетата ви е с ниско съдържание на хранителни вещества, от които тялото ви се нуждае, устната ви кухина ще е по-податлива на инфекции, което допринася за развитие на пародонтоза - основна причина за загуба на зъби при възрастните хора. Въпреки че лошото хранене не причинява пародонтоза, много изследователи смятат, че болестта прогресира по-бързо и може да бъде по-тежка при хора с бедна на хранителни вещества диета.
Храните, които са част от вашата обичайна диета, влизат в контакт с емайла на вашите зъби всеки ден. Газираните напитки, сладките и преработени храни са нездравословни и могат да нанесат поражения върху зъбния емайл, причинявайки кариес.
Моделите на хранене и изборът на храна при децата и тийнейджърите са важни фактори, които влияят върху това колко бързо те могат да развият кариес. Когато бактериите влязат в контакт с храната в устата, се произвежда киселина, която атакува зъбите. Този процес може да доведе до развитие на кариес, особено ако почистването с конец и четкането на зъбите не се извършва редовно или не се прави по правилен начин.
Кои са храните, които са полезни за оралното здраве и съдържат основни хранителни вещества, помагащи ни да поддържаме зъбите си здрави и силни?
- Пълнозърнести храни
Пълнозърнестите храни осигуряват витамини от група В и желязо, които помагат за поддържането на здравето на венците. Пълнозърнестите храни съдържат и магнезий, който е важен за здравето на костите и зъбите.
- Богати на калций храни
Установено е, че хората, които консумират храни, съдържащи калций и фосфор, като месо, яйца и риба, поддържат зъбния си емайл силен и здрав и е по-малко вероятно да развият заболяване на венците. Оптималният прием на калций е превенция срещу кариес, особено при децата. Млечните продукти са чудесен източник на калций и понижават нивата на киселините, произведени от бактериите, открити в плаката в устната кухина.
- Плодове и зеленчуци, богати на фибри
Консумацията на храни с високо съдържание на фибри поддържа отделянето на слюнка, което спомага за създаването на минерална защита на зъбите срещу кариес. Добри източници на фибри са сушени плодове като фурми, стафиди и смокини, както и пресни плодове като банани, ябълки и портокали. Сред зеленчуците, богати полезни влакнини, са боб, брюкселско зеле и грах.
- Протеини
Протеинът е основен градивен елемент за растежа и е важен за поддържането на оптималното здраве на зъбите. Чудесни източници на протеин са месото и рибата, както и боб, грах и други варива.
- Здравословни мазнини
Здравословните мазнини са важен компонент на противовъзпалителната диета, която действа благоприятно върху здравето на целия организъм. Препоръчва се консумацията на храни с високо съдържание на мазнини като зехтин, авокадо и мазна риба. Те допринасят за доброто орално здраве.
![]() |
![]() |
Полезни навици, които насърчават оралното здраве и общото благосъстояние на организма
Поддържането на добра орална хигиена е съществен компонент от цялостния здравословен начин на живот. Занижената орална хигиената може не само да доведе до проблеми със зъбите и венците, но може и да повлияе негативно върху цялостното ви благосъстояние.
- Мийте зъбите си два пъти на ден
При консумацията на различни храни малки хранителни частици остават в устната кухина и могат да се прикрепят към зъбите и венците ви. Загниването на хранителните остатъци в устната кухина може да доведе до натрупване на плака, кариес и развитие на различни заболявания на венците с течение на времето. Четкането на зъбите два пъти дневно е важно, тъй като елиминира плаката и отстранява бактериите от вашите зъби.
- Използвайте конец за зъби всеки ден
В допълнение към четкането два пъти дневно, използването на конец за зъби също е от съществено значение за поддържането на оптимална орална хигиена. Има зони в устата ви, които са недостъпни за четката ви за зъби. Конецът за зъби играе важна роля за премахване на скрита храна и плака между зъбите. Образуването на зъбен камък също може да затрудни отстраняването на плаката и бактериите.
- Не пропускайте водата за уста
След четкането и почистването с конец, последващата употреба на вода за уста помага да се елиминират вредните бактерии в устната кухина. Редовното използване на вода за уста помага за предотвратяване на заболявания на венците, намалява зъбния камък, плаката и премахва остатъците от храна. Прекрасен избор са билковите води за уста, които съдържат растителни екстракти от мащерка, карамфил, градински чай, мента, розмарин, ратания и много други.
- Редовни стоматологични прегледи
Поддържането на оптимална дентална грижа у дома е от решаващо значение, но е препоръчително да посещавате своя зъболекар за редовни прегледи и почистване на зъбите поне два пъти годишно. Зъболекарите могат да оценят състоянието на зъбите, венците и устната кухина и да гарантират, че проблемите са идентифицирани и коригирани, преди да настъпят по-нататъшни увреждания.
- Спрете пушенето и ограничете консумацията на алкохол
Тютюнопушенето и консумацията на алкохол са два навика, които засягат пряко оралното здраве, тъй като предразполагат към развитието на заболявания на венците. Пушенето отслабва имунната система, а високото съдържание на захар и дехидратиращите свойства на алкохола могат да доведат до проблеми с венците и зъбите.
- Пийте много вода
Пиенето на вода е полезно за цялостното ви благосъстояние и подпомага здравето на устната кухина. Пиенето на вода след всяко хранене помага да се изплакнат захарите, киселините и частиците от храната, които могат да навредят на зъбния емайл.
- Дъвка без захар
Между храненията дъвчете дъвка без захар. Стимулира слюнката и почиства зъбите, докато освежава дъха. Слюнката съдържа важни елементи, които не само неутрализират киселините и плаката, но също така помагат за възстановяване на ранните увреждания по емайла на зъбите.