- Начало /
- Зайча сянка стрък рязан – Аспарагус, Asparagus officinalis L
Зайча сянка стрък - билка
Asparagus officinalis L
Зайча сянка, позната още като Аспарагус или Диви Аспержи, се използва от древни времена за медицински цели. В древната медицина се е смятало, че аспарагуса отваря блокажи във всички вътрешни органи, причинява леко гадене, помага при проблеми с лигавиците. В научната медицина е установено, че препаратите от аспарагус имат седативен, хипотензивен ефект. Успешно се използва при лечението на хипертония. Има също отхрачващо действие. Дългосрочният прием на има силно изразен липиден и хепатопротективен ефект.
Отварата от корени увеличава количеството на семенната течност при мъжете и усилва сексуалното желание. Полезни са при трудна бременност. В съвременната народна медицина се използват като силно диуретично средство под формата на отвари и горещи инфузии при заболявания на пикочните пътища. Използват се и при лечение на епилепсия. Смята се, че отвара от корени разгражда камъни в бъбреците. Корените имат и антидепресивни свойства.
Приложение на Зайча сянка стрък
Зайчата сянка се препоръчва при обменни нарушения и в частност при лечението на диабет, като диуретично средство при чернодробна цироза и подагра, за лечение на аденом на простатата, като лактогонно средство.
Начин на употреба на Зайча сянка стрък
По 2—3 чаени лъжички от билката се заливат с 200 мл вряща вода (извличане на горещо) и се варят в продължение на 5 мин. Така полученият извлек се пие по една винена чаша през 4 часа.
Билката може да се приема и директно, във храната, върху езика, смесена с кисело мляко. За предпочитане е, разбира се, да се приема на гладно. Така действието на билките е по-активно.
Състав
Зайча сянка стрък, нарязан (Asparagus officinalis L).
Противопоказания
Само при индивидуална непоносимост и склонност към алергични реакции.
*При употребата на билката аспарагус, или аспержи, е възможно да почуствате силна миризма от урината си. Това се дължи на присъствието на аспержова киселина, която се среща само в билката Аспарагус и тази специфична миризма отминава до един ден след последната употреба на билковия чай или на пресните филизи - аспержи.
Научете повече за билката Зайча сянка
Характерни особености
Тревисто многогодишно растение с височина 50-150 см с мощно хоризонтално коренище, гъсто покрито с допълнителни корени. Кръстосано опрашено двудомно растение. Стъблата изправени силно разклонени. Листата са слабо развити, под формата на малки мембранозни люспи, от синусите на които се развиват специални асимилационни органи с форма на листа - модифицирани издънки - филокладии. Цветовете са зеленикаво-жълти, многобройни, малки, еднополови (функционално мъжки и женски), единични, аксиларни, на висящи стъбла с дължина 5-12 мм. Околоцветникът е прост, с форма на венче, звънец, дълбок шест отделен. Тичинките (мъжките) цветя са с дължина около 5 мм, тичинки 6. Цветни (женски) цветя с горен триъгълен яйчник, те са много по-малки от тичинките. Плодът е сферично червено зрънце (в диаметър 5-8 мм). Семената също са сферични, черни, набръчкани. Цъфти през май - юли. Семената узряват през август - септември.
Събиране на суровини
За лечебни цели се използват коренища с корени, млади издънки, трева и плодове. Ризомите с корени се събират в края на есента или началото на пролетта - в началото на растежа им. Първо се почистват от земята, измиват се с течаща вода и се нарязват на парчета. Тревата се прибира по време на цъфтежа, обикновено се режат млади върхове (около 30 см). Плодовете се берат във фазата на пълна зрялост. Суровините се сушат на открито под навес или в помещение с добра вентилация, като се разнасят на тънък слой върху хартия или плат. Може да се суши в сушилни при температури до 45-60 ° С.
Химичен състав
Зайчата сянка е богата на биологично активни вещества. Корените съдържат аспарагин, кумарини, въглехидрати, стероидни сапонини, следи от етерично масло. В младите издънки се откриват аспарагин, аргинин, малко количество каротин, 1,6-1,7% протеини, които включват аминокиселината лизин, витамини С, РР, В1, В2, минерални соли (особено много калий). Тревата съдържа гликозиден кониферин, сапонини, хелидонови и янтарни киселини, тирозин и аспарагин. Зрелите плодове съдържат захар (до 36%), капсинин, физамин, следи от алкалоиди, ябълчена и лимонена киселина. До 16% от мастното масло се изолира от семената.
Фармакологични свойства
Лечебните аспержи имат диуретичен и спазмолитичен ефект, както и противовъзпалителни, пречистващи кръвта, слабителни, аналгетични и успокояващи свойства. Екстрактът от аспержи лекарствен лекар понижава кръвното налягане, забавя сърдечната честота, подобрява работата на черния дроб и облекчава умората. Аспарагинът подобрява функционирането на бъбреците, подпомага отделянето на фосфати, урея и хлориди от тялото. Лекарствените аспержи повишават апетита, стимулират храносмилателната и имунната система, облекчават съдовите спазми и намаляват главоболието.
Приложение в традиционната медицина
Лечебните свойства на зайчата сянка в народната медицина са известни отдавна и имат широк спектър на приложение. Инфузия от коренища на зайча сянка се използва като диуретик при водянка, бъбречнокаменна болест, възпаление на пикочния мехур, особено затруднено уриниране, тахикардия, епилепсия като успокоително средство. Отвара от коренището на растението се използва при неврози, истерия, диабет като средство за понижаване на кръвната захар. Инфузията на подземната част и младите стъбла се използват при заболявания на стомаха. В народната медицина инфузията на въздушните части се използва при лечението на заболявания на сърцето, бъбреците и пикочния мехур. Отвара от зайча сянка се препоръчва при диария, дизентерия, импотентност. Семената се използват като диуретик и лактогон, а при импотентност се препоръчва инфузия от семена, както и детоксикиращо средство. В народната медицина отвара от коренища се използва при пиелонефрит, цистит, уролитиаза, аденом на простатата. За зъбобол се препоръчва да дъвчете парчета от пресен корен.
Напишете своето собствено мнение
Може би ще проявите интерес и към следните продукти
![]() Зайча сянка стрък млян – Аспарагус, Asparagus officinalis L
Цена:
9,94 лв.
|