Витамин В1: Tоп 10 храни, от които може да се набави
Какво представлява витамин B1?
Тиаминът (витамин В1) е член на групата на витамините В и е един от основните витамини, които трябва да си набавяме чрез храната, тъй като е водоразтворим витамин и се екскретира чрез урината. Това важно хранително вещество играе решаваща роля в производството на енергия и растежа, поддържането и функционирането на клетките.
Той е от ключово значение за няколко важни ползи за здравето, включително разграждането и освобождаването на енергия от храната, както и поддържането на нормалната функция на нервната система. Витамин B1 също играе важна роля за нормалното функциониране на сърцето.
Дефицит на витамин В1 (тиамин)
Дефицитът на витамин B1 може да започне с умора, депресия, раздразнителност, нарушения на съня, стомашно-чревни нарушения и невропатия (усещане за парене в краката). Недостигът се нарича бери-бери. Може да доведе до ускорен сърдечен ритъм и уголемяване на сърцето. След това това може да причини затруднения в дишането и застойна сърдечна недостатъчност.
Бери-бери може също да причини умствени и когнитивни увреждания, когато е свързано със злоупотреба с алкохол. Някои от тези симптоми на недостиг на витамин B1 включват деменция, амнезия, объркване, необичайни движения на очите, гърчове и затруднено ходене.
Нуждите от витамин В1 нарастват по време на бременност, кърмене, усилена дейност, ускорен растеж и по време на треска.
Храни, богати на витамин B1
Някои от най-добрите източници включват морски дарове, бобови растения, пълнозърнести храни, ядки, пресни и сушени плодове, семена и зеленчуци.
Пшеничен зародиш
Зародишът на житното зърно е отговорен за възпроизвеждането и подпомагането на отглеждането на ново растение.От хранителна гледна точка зародишът също е най-богатата на хранителни вещества част от пшеницата. По-специално 28 гр. препечен пшеничен зародиш осигурява 39% от дневната стойност на тиамин.
Ленено семе
Ленените семена са отличен източник на хранителна стойност и осигуряват фибри, протеини, незаменими мастни киселини и други витамини от група В, като фолат. Тези малки семена също са чудесен източник на тиамин, като едва 28 гр. осигуряват 39% от дневната стойност.
Слънчогледови семки
Слънчогледовите семки са друго богато на хранителни вещества семе и осигуряват 35% от дневната стойност за тиамин на 28 гр.
Кедрови ядки
Въпреки, че са малко по-малко известни от другите ядки, кедровите ядки са вкусни – те са една от основните съставки в пестото с подправки. Тези ядки също предлагат добра хранителна стойност и осигуряват 29% от дневната стойност на тиамин.
Ръжен хляб
Хлябът, приготвен с ръж, е по-богат на хранителни вещества от обикновения хляб, приготвен с бяло брашно. Една порция от два парчета осигурява почти една четвърт от дневната стойност за тиамин с 23%.
Сьомга
Сьомгата е риба, която e добър източник на тиамин. Порция от 85 грама печена атлантическа сьомга предлага 24% от дневната стойност на витамина.
Сьомгата също е богата на холин, хранително вещество, което споделя някои прилики с витамините от група В.
Зелен грах
Като член на семейството на бобовите растения, зеленият грах предлага подобен хранителен профил на другите бобови растения.
На порция чаша, зеленият грах осигурява 33% от дневната стойност на тиамин.
Дългозърнест кафяв ориз
Тъй като все още съдържа оризови трици, кафявият ориз предлага по-широка гама от хранителни вещества от белия ориз.
Сред тези хранителни вещества, кафявият ориз е добър източник на тиамин. Чаша порция варен дългозърнест кафяв ориз доставя 29% от дневната стойност.
Конопени семена
Конопените семена добиха популярност през последните години, тъй като техните хранителни свойства са наистина ценни.
Освен, че са с високо съдържание на тиамин, тези семена са един от най-добрите източници на ниацин. 28 гр. конопено семе предлага 30% от дневната стойност на тиамин.
Сусам и сусамов тахан
Освен като добър източник на желязо и цинк, сусамовият тахан осигурява 0,2 мг. (15% ПДП) в 1 с. л. или 1,6 мг. (106% ПДП) витамин В1 в 100 гр. В 1 с. л. печени семена сусам се съдържат 0,1 мг. (7,5% ПДП) тиамин.
Автор: Антония Г.