Антибиотиците и имунната система
Имунната система и антибиотиците
Когато имунната система се бори срещу дадена инфекция тя или печели или губи. Ако това се получава след първото излагане на микроорганизмите с ваксина срещу морбили, заушка или варицела или ако имунната система е отслабена, микроорганизмите ще спечелят. Съвременната медицина използва антибиотици и ваксинации, за да помогне на организма да има адекватен имунен отговор. Това намалява честотата на остри детски заболявания като полиомиелит, морбили, дифтерия и коклюш. Въпреки това, ние едва сега започваме да виждаме дългосрочните ефекти на този медицински подход.
Предписаните антибиотици са от съществено значение и играят ключова роля за много хронични здравословни проблеми. Често се случва на възраст между 1 и 6 години, когато е налице висока честота на инфекция на ушите да се предписват силни антибиотици. В повечето случаи антибиотичното лечение не е необходимо, но е предписано така или иначе. Многократната употреба на антибиотици може да доведе до инфекции на пикочните пътища и нарушаване на чревната микрофлора. Това създава риск от малоабсорбция и хранителна алергия. При лечение на дете с хронични инфекции на пикочния мехур трябва да се справите със гъбичките или хранителната алергия, защото те са резултат от многократната употреба на антибиотици.
Антибиотиците лекуват инфекциозни заболявания, спасяват човешки живот, намаляват страданията и ще продължат да го правят, но предписани и употребявани неправилно тези лекарства водят до редица проблемите. Здравословните проблеми, свързани с употребата на антибиотици са получаване на вторични инфекции, като някои от тях включват:
Резистентност към антибиотичните бактерии.
Тези бактерии се развиват в отговор на многократната употреба на антибиотици и водят до по-силни, по-вирулентни щамове на бактериите, които едно дете може да получи и хронични симптоми на заболяване. Антибиотичното лечение може да спомогне бактериите да мутират в по-вирулентни щамове и да станат причина за появата на бактерии, като E. Coli (Ешерихия коли).
Унищожаване на добрите бактерии.
Има стотици приятелски бактерии, които живеят в тялото и които помагат в защитата срещу неприятелски бактерии. Lactobacillus бактериите са сред приятелските бактерии, които живеят в чревния тракт. Тези бактерии намаляват с употребата на антибиотици, които не правят разлика между приятелски и неприятелски бактерии. Ето защо винаги е добре да използвате хранителна добавка ацидофилус, когато приемате антибиотици.
Антибиотици и дрожди.
Антибиотичното лечение се свързва с появата на гъбички, както млечницата, която се развива в бебето след лечение с антибиотици. Свръхрастежа на дрожди в организма води до потискане на имунната система и по-голям риск от развитие на заболяване.
Антибиотици и подтискане на имунната система.
Антибиотиците са предназначени за засилване на имунния отговор, като убиват бактериите, но те могат да имат потискащ ефект върху имунната система, особено след многократна употреба. Лечението с антибиотици често може да увеличи вероятността от повторна инфекция. Желателно е да се избегне използването на антибиотици, колкото е възможно, но ако трябва да се използват, нека успоредно се приемат витамини, минерали и билки.
Хранителна загуба.
Антибиотиците могат да допринесат за загубата на жизненоважни хранителни вещества необходими на имунната система да се бори с инфекцията. Загубата може да се характеризира с храносмилателно дразнене, диария или проблемна чревна флора.
Алергична реакция към антибиотици.
Антибиотичната терапия често е придружена с различни алергични реакции. Нежеланите реакции от антибиотици включват кожен обрив, копривна треска, диария и подуване на гърлото. Тези симптоми могат да се дължат на самият антибиотик или на широкия спектър от химикали и багрила, използвани в производството му.