Кокиче, снежно кокиче, действие и приложение на билката
Galanthus nivalis L.
Aнглийски - Snowdrop, Pуски - Подснежник белоснежный, Френски - Perce-neige, Немски - Schneeglockchen
Сем. Amaryllidace e — Кокичеви
Лечебни свойства и приложение на кокичето
Съдържащият се в билката алкалоид галантамин (нивалин) се прилага при парези, като антикурарно средство, при миопатии и др.
Експериментални и клинични данни на кокичето
Според изследванията на български учени алкалоидът галантамин (нивалин) е обратим инхибитор на холинестеразата с висока активност. Нивалинът подобрява и възстановява нервно-мускулната проводимост, повишава тонуса на гладката мускулатура, разширява периферните съдове, прониква в ЦНС и улеснява провеждането на импулсите в централните холинергични сина оси. Във връзка с това нивалинът намира широко приложение като антагонист на недеполяризиращите миорелаксанти, за лечение на двигателни и сетивни нарушения, свързани с неврити, полиневрити, церебрални парези, мускулни дистрофии, атония на гладкомускулните органи, периферни съдови спазми, при невродерматити, в рентгенодиагностиката и др.
Описание на кокичето
Многогодишно луковично растение. Луковицата яйцевидна. Стеблото просто, до 20 см високо. Листата приосновни, обикновено 2, излизащи направо от луковицата, линейни плоски възтъпи. Цветовете единични на върха на стеблото, в основата със зелен прицветник. Околоцветникът прост от 6 листчета, външните три бели, удължено овални, слабо разперени, формиращи фунийка или звънче; вътрешните три наполовина по-къси, обратно сърцевидни, със зелено петно, сближени, образуващи коронка. Плодът месест жълтозелен сферичен, отварящ се по 3 шева. Цъфти януари — март.
Разпространение на кокичето
Расте из храсталаци, разредени гори и горски поляни. Разпространено из цялата страна докъм 1000 м надморска височина. Отглеждано широко из градините като декоративно. Среща се в цяла Европа. У нас са разпространени и два близки вида: Galanthus graecum Orph. и Galanthus elwesii Hook. fil.
Дрога на кокичето
Цъфтящата надземна част (Herba Galanthus nivalis).
Съдържание на кокичето
Алкалоиди — до 1,36% отнасящи се към групата на фенантридина: галантамин (C17H2i03N) - 0,20-0,50%, ликорин (C16H5704N) - 0,10% (Бубева-Иванова, 1957), тацетин (Ci8H2105), нивалидин — 0,01% (Бубева, 1958, 1961, 1963).
В различните райони на България количеството на алкалоидите е различно. В Южна България общото алкалоидно съдържание е 0,32% с 0,27% галантамин. В Северна България общото алка- лоидно съдържание е 0,26%, без да се съдържа галантамин (Вълкова, Колушева, 1964).
В билката са установени още дъбилни вещества и глюкозиди.
Защо кокичето не се използва за запарки и отвари
Кокичето не се използва в народната медицина поради опасността от отравяне. Цялото растение се използва за получаване на мощни лекарства, тъй като деликатното красиво цвете е много отровно и съдържа алкалоидите галантамин и нивалин, които се използват от официалната медицина при много сериозни състояния. Галантаминът се използва за лечение на нервни заболявания, парализа и ефекти на полиомиелит. Алкалоидът нивалин също помага за лечение, в допълнение към изброените заболявания, мигрена и вазоспазъм на крайниците. Галантинът се използва и за атония на червата и пикочния мехур.
Начин на приложение на кокичето
Билката е токсична. Използва се за получаване на нивалин. Нивалинът се изписва в ампули и таблетки. Влиза в състава на комбинирани препарати.
Кокичето и ХИВ вируса
Нежелани реакции на кокичето
Продължителния прием на билки и билкови препарати трябва да бъде обсъждан с лекуващия лекар.
Съчетание с билки на кокичето
Ползва се отделно и се съчетават само по препоръка на лекуващия терапевт.