- Начало /
- Еньовче стрък - за щитовидна жлеза, Galium verum
Еньовче стрък - билка
Galium verum L.
Еньовчето е растение, което се използва от древността. То се е използвало както с лечебна цел, така и в ежедневието като невероятна червена боя от корена и жълта боя от цъфтящите върхове, а също и за ароматизиране на мляко и сирене.
Еньовче е чудодейна билка за много болести
Основното му приложение е като диуретик и за лечение на кожни проблеми.
Чай от еньовче е ефективен за прочистване на бъбреците, черния дроб, панкреаса, както и далака от токсични вещества. Използва се и локално за лечение на кожни оплаквания, циреи, рани, както и черни точки. Този чай също е чудесен за измиване на лицето като помага за стягане на кожата.
Настойки се вземат за камъни в бъбреците, за проблеми с пикочните пътища и като охлаждаща напитка при треска.
Сокът се получава от прясното растение и се използва за такива сериозни заболявания, като рак и като силен диуретик, който изчиства тялото от токсини. Използва се за камъни в бъбреците, проблеми с пикочните пътища, проблеми с простатата и е ефективен лимфен очистител за редица състояния.
Тинктурите се използват за същите състояния, както запарките, и могат да се комбинират с други лимфно-детоксикиращи билки, като сушения Лаконос (pokeroot).
Компресите, направени от настойки, могат да се прилагат върху изгаряния, ожулвания, язви или други кожни възпаления.
Кремовете, които редовно се използват, облекчават псориазис.
Изплакване на косата с настойка се използва за лечение на пърхот или проблеми с лющене на скалпа.
Любопитно за употребата на билката Еньовче
Често се използва и като зеленчук, когато е леко обработено в тиган, както спанака, и може да се бере непрекъснато до есента.
Можете да поставите билката в калъфката на възглавницата за борба с безсънието.
Билката се слагала и в леглата на жените по време на раждане, тъй като се знаело, че облекчава трудностите по време на раждането.
Смята се, че предпазва от бълхи.
Твърди се, че клонче в обувката предотвратява образуването на мехури.
Народни наименования на растението
Драгайка, енева трева, енювче, жълт енювец, жълта подкваса.
Еньовче и неговите лечебни свойства
Диуретично, адстрингентно и противовъзпалително.
При какви заболявания се прилага чай от еньовче?
При стомашно-чревни и бъбречни заболявания, камъни в бъбреците. При заболявания на щитовидната жлеза. При болести на нервната система, кожни болести. Пречиства черния дроб, панкреса и бъбреците. Детоксикиращ, детокс ефект за съответните кръвотворни и пречистващи органи.
Начин на употреба на Еньовче стрък
1 чаена лъжичка билка се залива с 250 мл гореща вода и се запарва за 5 мин. Прецежда се и се охлажда. Пие се по 250 мл, 3 пъти дневно.
Състав
Еньовче стрък (Galium verum L.).
Противопоказания
Не се препоръчва при индивидуална непоносимост и бременност. При болни хора с диабет, заради диуретичния си ефект. Билката е слабо отровна, затова не следва да се употребява от деца, бременни и кърмещи жени.
Научете повече за билката Еньовче
Характерни особености на билката
Еньовчето — Galium verum L. — от сем. Брошови — Rubiaceae — е многогодишно тревисто растение. Стъблото е високо до 80 см, че- тириръбесто, слабо разклонено. Листата са тясно линейни, обикновено зелени, разположени пръстеновидно по 8—12, отдолу влакнести. Цветовете са със златножълти венчета, дребни, събрани във вид на метлица на върха на стъблото и разклоненията му. Плодът е сухо орехче.
Разпространение
В планинските местности, сухите ливади, редките гори и др. на цялата страна.
Време за бране
Май — август.
Начин на бране
Берат се цъфтящите стръкове на растението, като се отрязват на дължина 20—30 см от върха надолу. Брането да се извършва в сухо, по възможност слънчево време. Стръковете да не се късат с корена, а да се отрязват, за да не се унищожава растението.
Недопустими подмеси
В нашата страна са разпространени още 19 вида еньовчета, което трябва да се има предвид от берачите. Да се събира само медицинското еньовче, което да отговаря на описанието, дадено в „Характерни особености“.
Начин на сушене
След прочистване събраният материал се суши в проветриви помещения. Най-добре е да се направи на малки китки, които да се окачат на пирони, телове, канапи и др. в проветриви помещения. Ако ще се суши в сушилня, температурата да не е по-висока от 40°.
Готовата билка трябва и след сушене да е запазила естествения си вид.
Рандеман
От 4—5 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи
Съхранение
В сухи, проветриви и запазени от преките слънчеви лъчи помещения в добре приготвени опаковки..
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте