Резене, действие и приложение на билката
Foeniculum vulgare Mill. (F. officinale L.)
Aнглийски — Fennel, Pуски — Фенхель обыкновенный, Фенхель аптечный, Френски — Fenouil, Немски — Fenchel
Сем. Apiaceae (Umbelliferae) — Сенникоцветни
Синоними на резене
(морач, див копър)
Основно действие на билката резене
Билката резене е отлично лечебно средство, което облекчава колита и образуването на газове, като в същото време стимулира храносмилането и апетита. Подобно на синапа, билката резене има облекчаващо действие върху бронхитите и кашлицата. резенето увеличава млякото при кърмещи майки. Външно маслото от билката резене облекчава мускулните и ревматични болки. Водните извлеци могат да се използват за промивка на очите или като компрес при конунктивити възпаление на ръба на клепачите /блефарити/
Експериментални и клинични данни на билката резене
Фармакологичната активност на растението се дължи главно на етеричното масло, което при разпрашване на дрогата значително намалява. Върху червата има спазмолитично и карминативно действие, а се прилага и като отхрачващо средство. Освен като муколитично средство (за втечняване на бронхиалната секреция) билката резене се прилага и като слаб диуретик, а локално — за антисептична обработка на устната лигавица и във връзка с противдмикробното действие на етеричното масло. Плодовете имат противоглистно и галактогенно (стимулират млечната секреция) действие. Билката резене предизвиква възбуждане на рецепторите в устната лигавица и рефлекторно засилва секреторната функция на стомаха, червата, бронхите и млечните жлези.
Начин на приложение на билката резене
Една чаена лъжичка ситно счукани плодчета от резене се запарват с една чаена чаша вряща вода за 10 мин; след прецеждане и подслаждане (за деца) се изпива на 2 — 3 пъти (доза за 1 ден) или се използува за гаргара. Билката влиза в състава на комбинирани препарат (бронхолипд, гуакалин, антивискозин и др.).
Описание и отлличителни белези на билката резене
Резенето е двугодишно (многогодишно) тревисто растение със силна миризма. Стеблото изправено, до 100 (200) см. високо, кръгло синьозелено, отвътре шуплесто. Цветовете в сложни сенници, в основата без обвивка. Венчелистчетата жълти. Плодът почти цилиндричен кафяво или сивозелен, с 10 надлъжни тъпи ребра, гол, разпадащ се на две половини. Цъфти юли — август.
Разпространение на билката резене
Резенето е отглеждано в по-топлите части на страната (Североизточна България, Тракийската низина, Източни Родопи) и на места подивяло. Среща се в Южна Европа а Среди- земноморието, натурализирано на много места в Южна и Средна Европа
Билка резене
За лечението с билки се използват плодове от резене (Fructus Foeniculi); масло от резене (Oleum Foeniculi).
Съдържание на билката резене
Плодовете съдържат до 6% етерично масло, 18% тлъсто масло, 20% белтъчини; кумарини: 5-метоксипсорален, бергаптен, 7-оксикумарин-умбелиферон.
Главната съставна част на етеричното масло е анетол (до 50%), съпроводен от бицикличния кетон фенхон (10 —12%), пинен, камфен, дипентен, феландрен. Присъствуват и друга ароматни съединения освен анетол: метилхавикол и анисов алдехид.
Използвани лечебни средства на билката резене
Настойката от семена е добро средство за гаргара при болки в гърлото или се използва като леко отхрачващо.
Сироп, направен от отвара се дава за колики и никнене на (млечни) зъби при бебета. За промивка на очите се използва при конюнктивит.
Етеричното масло се използва за храносмилателни и релаксиращи нужди.
Отвара от семената се използва в китайската медицина за облекчаване на коремни болки, колики и стомашни настинки.
Тинктура от семената се използва за храносмилателни проблеми.
Вода за уста и гаргари се приготвят от настойки при проблеми с венците, падащи зъби, ларингит и болки в гърлото. За втриване в гърдите се използва етерично масло, комбинирано с евкалипт и неутрално масло, при задръствания в горните дихателни пътища. Отвара от корените се предписва за уринарни проблеми, камъни в бъбреците или за такива нарушения, свързани с високо съдържание на пикочна киселина, като подагра.
Събиране и съхранение на билката резене
Плодовете узряват неравномерно, така че прибирането им се извършва, когато 50% от тях узреят, извършва се на два етапа, което намалява загубите на добив.
Сушене. Сушенето се извършва в снопове под балдахини, след това суровините се изсипват, почистват от счупени части, сортират се и се пресяват.
Болести, при които се прилага, лечение с резене
Резене все още се използва широко в медицината - главно като карминативно и отхрачващо средство. Етеричните масла от резене стимулират червата, а също така активират бъбреците. Поради това може да се използва като лек диуретик, а при уролитиаза чай от резене допълва основната терапия.
Резене сваен във вода отдавна е известен като ефективен карминатив при метеоризъм при кърмачета и малки деца. Такава вода може да се приготви и от копър. За целта вземете една супена лъжица семена от резене или копър и ги варете в чаша вряла вода. Оставете за един час, прецедете и, когато изстине, дайте на детето.
Билката резене противопоказания
Не се препоръчват лечебни дози от резене по време на бременност!
Не превишавайте препоръчваната доза, тъй като семената са потенциално токсични в големи количества!
Поглъщането на дори малки количества неразредено масло от резене, може да предизвика гадене, повръщане и гърчове.