Канела - ароматното лечение на диабета

Канела, действие и приложение на билката

Cinamomum zeylanicum, Cinnamomum verum

KanelaКанелата като подправка и приложение в кулинарията

Канелата е подправка, която се добива от ликото на няколко дървестви вида от рода Cinnamomum. Билката канела се използва широко като подправка и като лечебно растение. Канелените дървета са с произход от Югоизточна Азия и съществуването на канелата остава непознато в Европа до шестнадесети век, когато португалците монополизират износа й от Азия.

Канелата притежава изключително силно антиоксидантно действие, като маслото от канела има силни антибактериали и антигъбични свойства. Канелата съдържа големи количества магнезий, желязо и калции. Тя е използвана като ефективно средство при храносмилателни смущения. Повишава апетита, има антисептично и противопаразитно действие. Благоприятно действие при захарен диабет. *Подправка.

Хранителни съставки на канела

Канелата се състои от два основни антиоксиданта - проантоцианидини и цинамалдехид, последният от които може да се похвали с мощните си противовъзпалителни свойства. Също така, канеленият прах съдържа най-голямото количество танини в света, които помагат както за укрепване на тъканите на организма, така и в борбата срещу различни паразити.

Мляната канела е източник на манган, както и малко количество желязо, калций и витамин К, които влияят положително на поддържането на имунната система на организма.

Начин на употреба на канела, чай от канела, дозировка

1/5 ч.л. (1гр) билка се залива с 250 мл вряща вода, похлупва се за 10 мин. Пие се 20 мин преди хранене, леко топъл.

*Действа релаксиращо вечер, непосредствено преди лягане в горещо мляко, с малко захар.

Редукция на нивата на захар в кръвта и лечение на Диабет Тип2

Канелата намалява нивата на кръвната захар и увеличава количествата на инсулин в тялото.  При диабет тип 2, приемът на 2 г дневно намалява нивото на кръвната захар до 29% след 40 ден. Същевременно се наблюдава и понижение на нивото на холестерола и триглицеридите, съответно с до 30%.

Намаляване на холестерола

Изследвания от последните години показват, че канелата помага за намаляването на лошия холестерол. Препоръчва се приемането на половин чаена лъжичка канела на ден или да се добавя като лек подсладител към чая.

Болестта на Алцхаймер

Изследователски екип от Тел Авив, с ръководител проф. Михаил Овадия установява, че изолирана субстанция от канела не позволява развитието на болестта на Алцхаймер при опити върху животни.

Отказване от тютюнопушене с канела

Канелата се препоръчва за отказ от тютюнопушене. Националниятз дравен институт на Съединените щати препоръчва дъвченето на канелени пръчици за пушачи, опитващи се да се откажат от вредния навик.

канела - лечение на диабетПодобряване на храносмилането с канела

Лечение на настинка и влиение върху грипа

в китайската медицина канелата е традиционна билка за лечение на настинки. Рецепта: Добавете една пръчица канела във вряща вода и оставете да ври 2 минути, след което извадете канелата и пийте чаят два пъти на ден.

Намаляване на болките при артрит.

Подобряване на паметта.

Премахване на лошия дъх.

Лечение на главоболие и мигрена.

Подобряване на мъжката потентност

Благоприятна при артрит, остеопороза, ХИВ, множествена склероза

Канелата в китайската медицина

В традиционната китайска медицина канелата се използва за лечение на секссуални проблеми при мъжете, включително  импотентност и еректални дисфункции. Според философията на традиционната китайска медицина канелата "затопля" и стимулира бъбреците, пикочния мехур, дебелото черво и гениталиите,които са локализирани в долната част на тялото. За разлика от други сексуални стимуланти, като Виаграта например, канелата няма бърз ефект върху потентността на мъжа. Според китайските специалисти постепеннно и в продължителен период от време, но в същото време сигурно подобрява сексуалните способности на мъжа.

Отслабване с канела, комбинация на мед и канел

За отслабване се препоръчва воден извлек от канела, с добавяне на малко мед. Една чаена лъжица канелен прах или една пръчица канела се запарват в продължение на 30 минути. След като истине запарката се прибавя една лъжичка мед. Пие се сутрин на гладно.

Канела и гъбични инфекции и стомашно неразположение

НАпитката от горепосочената рецепта се смята, че пречиства храносмилателния тракт, като в същото време унищожава гъбичките и бактериите, забавящи храносмилането. За отслабване с канела се употребяна и чай от канела и кардамом. 

Видове канела и разпространение

Цейлонска канела (Cinnamomum zeylanicum) с родина Шри Ланка. Синоними: истинска канела, сенегалска канела, благородна канела. Отглежда се и в Индия, Индонезия, Малайзия, Бразилия, Гвиана.
Китайска канела (Cinnamomum Cassia) с родина Южен Китай. Култивира се в Индонезия, Камбоджа, Лаос. Тя се различава с високо съдържание на токсичен кумарин.
Малабарска канела (Cinnamomum Tamala Nees) е родом от Югозападна Индия. Синоними: дървена канела, кафява канела, касия вера.
Цинамон (Cinnamomum Culilawan). Синоним: пикантна канела. Култивира се в Индонезия.

Нежелани реакции на канелата

Според някои автори канелата не бива да се приема по врема на бременност и кърмене, въпреки, че няма конкретни изследвания, които да предполагат вредно влияние по време на бременност и кърмене. В някои видове каналени дървета е установено наличието на кумарин. Известно е , че кумаринът има отрицателно въздействие върхе бъбреците и черният дроб.