Есенен минзухар, действие и приложение на билката

COLCHICUM AUTUMNALE L.

(COLCHICUM DRENOWSKII DEG. ЕТ RECH., С. BULGARICUM VEL., С. RHODOPAEUM KOVATSCH.)

(сем. Liliaceae — Кремови)

minzuhar.jpg
Български народни наименования на есенен минзухар

зимовник, кърпикожух, мразовед, пъдиовчар.

Народни наименования в други страни на есенен минзухар

Aнглийски - Meadow saffron, Русия - безвременник осенний, Немски – Herbstzeitlose, Фреснки - colchique d'automne.

Употреба на есенния минзухар като лековита билка

Като суровина в химикофармацевтичната промишленост за получаване на алкалоида колхицин. Силна и опасна отрова.

Препаратите от колхицина се употребяват против подагра, ревматизъм, за уталожване на болките и др. само с лекарско предписание във вид на екстракти и тинктури в минимални дози. В по-големи дози колхицинът предизвиква диария, а в още по-големи — смърт, като парализира центъра на дишането.

Колхицинът намира приложение и в биологичните изследвания за получаване на полиплоидни форми от билките.

Колхаминът има антимитотична активност и се прилага за лечение на кожния рак.

Заплевелител на пасбищата.

Лечение на рак на гърдата на есенен минзухар

Тинктурата от пресни клубени на растението има ефективен ефект при РАК НА ГЪРДАТА, ревматизъм, цистит, уролитиаза, както и усещане за стягане (компресия, натиск) в гърдите.

Характерни особености на есенен минзухар

Есенният минзухар е красиво многогодишно тревисто растение. Подземната част е грудколуковица. Цъфти през есента със светлорозови цветове, с по 6 тичинки. Листата се развиват през следващата пролет. Те са обикновено от 3 до 6, гладки и голи по краищата, целокрайни, до 30 см дълги. Заедно с листата преа пролетта на повърхността на земята излиза и развиващият се плодник. Плодът е тригнездна разпуклива кутийка с многобройни чернокафяви: дребни семена. Той се оформява през следващата пролет и узрява през: лятото.

Разпространение и отглеждане на есенен минзухар

Средна и Южна Европа, Русия (Кавказ). У нас се среща по ливадите, поляните, храсталаците, пасищата и др. на много места в страната, до 2000 м надморска височина.

Запасите от билките са значителни.

Време за бране на есенен минзухар

Юни — август.

minzuhar_2.jpgНачин на бране и сушене на есенен минзухар

Събират се целите, почти напълно узрели, но неразпукнали се още плодни кутийки и веднага се разстилат върху постелки в тъмни и проветриви помещения, за да дозреят. В това време кутийките сами се отварят или след изсушаване се изчукват, а отделилото се семе се прочиства чрез превяване и пресяване.

Недопустими подмеси на есенен минзухар

При брането да не се смесва с другите разпространени у нас от същия род (още 9 вида), като берачът се придържа точно към описанието, дадено в „Характерни особености 14".

Описание на готовата билка есенен минзухар

Изсушените семена от есенния минзухар са много твърди, червенокафяви, почти сферични, без миризма. Повърхността им е малко пореста.

Съхранение на есенен минзухар

В сухи и проветриви помещения. Да се има пред вид, че билката е отровна и затова трябва да се съхранява с предпазливост, настрана от неотровните билки.

Съдържание на есенен минзухар

До 1,44% алкалоида колхицин, до 17% тлъсто масло, захари, танинови вещества (в семенната обвивка). Освен колхицин в дрогата е установено съдържанието на алкалоида колхамин (деме - колцин), а също и колхицерин, демеколхин, субстанциите С, Ех, В и S.

Действие при отравяне с есенен минзухар

При отравяне с есенен минзухар се предписва се активен въглен (2-3 супени лъжици в 0,5 л вода), последвано от промиване на стомаха с 0,1% разтвор на калиев перманганат.

Пийте много вода, мляко. Пие се и изотоничен разтвор на натриев хлорид (до 1 литър подкожно на капки), глюкоза (10 ml 20-40% разтвор венозно или 5% разтвор подкожно). В случай на дихателна недостатъчност с цианоза се предписва кислород. И веднага се ходи до болницата!!!

Защо да не се самолекуваме
с есенен минзухар

Преди да използвате каквато и да е форма на лекарствен продукт от есенен минзухар, задължително се консултирайте с лекар, тъй като всички части на лекарственото растение (и следователно всички негови лекарствени форми) са токсични и неконтролиран прием, както и неправилно подбраната доза на лекарствения продукт може да доведе до смърт.

Отравянето с есенен минзухар протича по следния начин. Гадене, повръщане, коремна болка, водниста или кървава диария, тенезъм, усещане за парене в гърлото, понижаване на кръвното налягане, слаб аритмичен пулс, олигурия. Отбелязват се конвулсии или отслабване на мускулния тонус, понижаване на телесната температура, отслабване на дишането до неговата парализа, делириум. Отравянето се развива бавно, след 2-6 часа.