Червена ружа, трандафилов слез, градинска ружа, действие и приложение на билката
ALTHAEA ROSEA (L.) CAV. (MALVA ALCEA L.)
(сем. Malvaceae — Слезови)
Български народни наименования на билката червена ружа, градинска ружа
божурига, розова ружа, столистна ружа, трандафилов слез, градинска ружа.
Народни наименования в други страни на билката червена ружа, градинска ружа
Английски – hollyhock, Руски - алтей розовая, Немски - Stockrose, Schwarze Malvenbliite, Френски - Guimauve (Alcee) rose.
Лечебни свойства на градинската ружа
Главно в нашата народна медицина като омекчително средство при стомашно-чревни страдания, кашлици, обикновено и с други с подобно действие билки във вид на чай за пиене или външно за гаргара.
Получаваният от билката алтеин може да се прилага с успех като чувствителен индикатор в химическата практика, а също и за боядисване на вина, ликьори, хранителни продукти, коприна, вълна, кожи и др.
Характерни особености на билката червена ружа, градинска ружа
Градинската ружа е многогодишно тревисто растение. Коренът е разклонен, дълбоко проникващ в почвата. Стъблото е до 3 м високо, обикновено неразклонено, покрито е меки звездовидни власинки. Листата са последователни, сърцевидни, заоблени, набръчкани, плитко нарязани на 5 — 7 дяла, от двете страни вълнестокосмати, особено от долната, по ръба назъбени, с дръжки. Цветовете са едри (до 10см в диаметър) с най-различна окраска (светло - розови, бели, жълти, червени до тъмновиолетови), разположени поединично или по 2 — 3 в пазвите на по-горните листа, образуващи в горната част на стъблото класовидно съцветие. Чашката е двойна, неопадваща. Венчето е многолистно, наподобяващо цъфнала роза, а венчелистчетата са до 5 см дълги, на върха врязани. Тичинките са много. Плодчетата са голи. Цъфти от април до септември. Топлолюбиво растение.
Разпространение и размножаване на билката червена ружа, градинска ружа
Ареалът на червената ружа обхваща Китай, Мала Азия, Балканския и Апенинския полуостров, а оттам и цяла Европа. У нас се среща по сухите тревисти места и храсталаците като бурен. Като културно растение се отглежда за украса по черноморското крайбрежие, в северната и югоизточната част на страната, Тракийската низина, Източни Родопи и Струмската долина, до 1000 м надморска височина. В много случаи се среща като подивяло растение. Култивира се из градините като декоративно растение при същите условия, както и при медицинската ружа. Цъфти от април до септември. Предпочитат се растения с тъмни цветове.
Отглеждане на билката червена ружа, градинска ружа
Червената ружа се развъжда чрез семена обикновено като двугодишно растение, понеже цветовете при по-старите растения намаляват декоративните си качества. Семената се засяват обикновено през май — юни на открити лехи за произвеждане на разсад, който се разсажда на постоянно място още същата година (юли — август) на разстояние 60 — 100 см между редовете. Най-добре вирее на слънчеви места и на богати пропускливи почви без излишна влага. От 1 дка се получават до 100 кг сух цвят.
Употребяема част на билката червена ружа, градинска ружа
Изсушените венчелистчета с или без чашките според поръчката (Flores Althaeae, Flores Malvae arboreae).
Време за бране на билката червена ружа, градинска ружа
През цялото лято.
Начин на бране на билката червена ружа, градинска ружа
Берат се целите цветове без дръжките или само полуотворените или напълно развилите се венчелистчета според поръчката. Събраният материал се слага в кошници, без да се тъпче, и още на мястото на брането се прочиства от случайно попаднали при брането примеси, повредени и наядени от насекомите венчелистчета и др. Брането става в без дъждовно, по възможност слънчево време, след роса.
Начин на сушене на билката червена ружа, градинска ружа
Суши се още в същия ден на брането в проветриви или затоплени до 45° помещения, като се разпростира на тънък пласт върху рамки или постелки. Много е важно и след сушене дрогата да е запазила естествената си окраска.
Рандеман на билката червена ружа, градинска ружа
От 5 кг свежи цели цветове се получава 1 кг сухи. От 12 кг свежи цели цветове се получава 1 кг сухи венчелистчета.
Описание на готовата билка червена ружа, градинска ружа
Изсушените венчелистчета са едри, тъмни, розови, пурпурночервени, виолетови или черночервени, със слузесто-сладникав вкус.
Опаковка на билката червена ружа, градинска ружа
В шперплатови стандартни каси или в торби със стандартно тегло.
Съхранение на билката червена ружа, градинска ружа
В сухи и проветриви помещения, запазени от действието на пряката слънчева светлина, като се проверява често да не би дрогата да е нападната от вредители.
Съдържание на билката червена ружа, градинска ружа
Големи количества слузести вещества, танини, багрилното вещество алтеин (10 — 11%). Алтеинът багри в различни оттенъци, включително до розово или зеленикаво. Произхожда от антоциановите багрилни вещества. В растението е установена и ентероген - 7 на активност. От цветовете са изолирани също флавоноидите кверцетин, кемпферол, изокверцитрин, кемпферол-3-глюкозид и цианидин
Медоносно и декоративно растение.
Нежелани реакции на билката червена ружа, градинска ружа
Приемането на лекарства от корените или стръковете на червена ружа е противопоказано през първите месеци на бременността, както и при хора с нарушена дихателна функция на белите дробове, с хроничен запек, с напреднал тромбофлебит, разширени вени. Корените на червена ружа не е необходимо да се предписват дълго време при обостряне на панкреатит, захарен диабет.