Черна ряпа, действие и приложение на билката
Raphanus sativus L.
Английски - Garden radish, Немски - Gartenrettich, Radischen, Френски - Radis, Руски - Редька черная, редька огородная
Сем. Brassicaceae (Cruciferae) - Кръстоцветни
Основно действие на билка черна ряпа
Черната ряпа има установено холагогно и отхрачващо действие.
Експериментални и клинични данни на билка черна ряпа
Наши учени проучват обстойно фармакодинамиката на нативен препарат от черна ряпа и установяват, че ряпата няма директен холеретичен ефект, но оказва индиректно жлъчкогонно действие, което се осъществява по пътя на усилване перисталтиката на горните отдели на храносмилателния канал. Освен това, върху модел на експериментален токсичен тетрахлорметанов хепатит те доказват хепатопротективното действие на черната ряпа, изразяващо се в запазване на гликогенните резерви на хепатоцита. Въздействието върху моториката на храносмилателния тракт се обуславя от наличното в черната ряпа етерично синапено масло.
На базата на черната ряпа и на нейния нативен препарат са създадени редица лекарствени средства и препарати, като например препаратът Raphabil - Sandoz, изграден от нативен, стабилизиран с активиран въглен препарат от черна ряпа и с добавена към него холева киселина. Друг препарат е комбинираният препарат Билирегулин - комбинация от няколко растителни съставки, между които и нативен препарат от черна ряпа в комбинация с жлъчни киселини и липотропни фактори.
Емпирични данни на билка черна ряпа
Лечебното приложение на черната ряпа датира от най-дълбока древност. През тридесетте години ни миналия век учените препоръчват пиенето на подсладен с небет-шекер сок от черна ряпа като добро средство при лечението на коклюша, тъй като оказва бронходилатиращ и секретолитичен ефект. Черната ряпа е широко препоръчвана като лечебно средство от народната медицина като например: при жлъчнокаменна болест, хроничен бронхит, придружен от упорита кашлица. Ревулзивното действие на локално приложеното етерично синапено масло от семената на черната ряпа осигурява добро въздействие при невралгии.
Препоръчва се също така и прилагането на черна ряпа при остри и хронични възпалителни заболявания, заангажиращи пикочоотводящите пътища, при храносмилателни разстройства. Налагането на трудно заздравяващи рани с лапи от ситно счукани на прах семена от черна ряпа оказва много добър ефект.
Начин на приложение и начин прием на билка черна ряпа
Освен препаратите Рафабил и Билирегулин, се препоръчва и консумирането на прясно изстискан сок от ряпа (кореноплода) в количество 50 мл няколко пъти на ден. Изстискването на сока става след предварително обелване на черната обвивка на ряпата. Добивът на сок е добър.
Описание на билка черна ряпа
Черната ряпа е двугодишно тревисто растение. Коренът повече или по-малко е ряповидно задебелен, през първата година развива листна розетка, листата са лировидно пересто наделени; през втората година развива цветоносно стебло, разклонено, голо или влакнесто. Средните стеблови листа на ряпата са на къси дръжки, перести, горните са цели. Цветовете са във връхни гроздовидни съцветия. Венчелистчетата са 4, бели или виолетови, с тъмни жилки. Плодът на ряпата е двуделна шушулка. Черната ряпа цъфти юни и юли.
Приложение на билка черна ряпа
По отношение на химичния състав, черната репичка е цял комплекс от витамини, минерали и други биологично активни вещества, което определя присъствието на този зеленчук на масата. Употребата му има бактерицидно, противовъзпалително и имуностимулиращо действие върху човешкото тяло, което помага да се предотврати появата и развитието на настинки. В допълнение, черната репичка стимулира секреторната функция на стомашно-чревния тракт, което подобрява апетита, а с него и работата на цялата храносмилателна система като цяло. Друго полезно свойство на този зеленчук се дължи на наличието на значително количество калий в неговия състав, поради което употребата му допринася за нормализиране на сърдечната честота и кръвното налягане.
Химен състав на билка черна ряпа
Химичният състав на кореноплодите от черна ряпа се характеризира с високо съдържание на протеини, въглехидрати, фибри, витамин С, макро- (калий, калций, магнезий, натрий, фосфор) и микроелементи (желязо, йод, кобалт).
Разпространение на билка черна ряпа
Черната ряпа Raphanus sativus var. niger (Mill.) Pers. (R. niger Mill.), у нас се отглежда като зеленчук. Културен вид. Произходът на черната ряпа е неизвестен, предполага се, че идва от Централна Азия.
Дрога на билка черна ряпа
Свежият корен (Radix Raphani recentis).
Съдържание на билка черна ряпа
Изотиоцианати, алилсинапени гликозиди (гликобрасицин), естери на фенолни киселини с глюкоза.