Черна елша, действие и приложение на билката

 

Alnus glutinosa L.

Английски - Alder, Немски - Schwarzerle, Френски - Vergne , Руски - Ольха черная
Сем. Betulaceae - Брезови

Черна елша

 

Черна елша синоними

водна елха, елиса, елшовина, лепкава елха, олше, ехла

Основно действие на билка черна елша

Черната елша има установено антидиарично, адстрингентно действие.

Експериментални и клинични данни на билка черна елша

Заради съдържанието на дъбилни вещества, тритерпени, багрила и други кората на черната елша се използва под форма на отвара за изплакване на устата и гаргара при ангина и фарингит, установяват пред седемдесетте години на миналия век учени. Според руски изследователи листата, корите и съцветията на черната елша имат добър лечебен ефект при остър и хроничен ентероколит. Водни извлеци от корите и плодовете на черната елша са прилагани с успех от други руски учени за лечение на остри и хронични ентероколити, съпровождащи се от диарични изпражнения. Добър ефект е отчетен и при деца, без да са отбелязани нежелани ефекти. Тези ефекти се обуславят в голяма степен от високото съдържание на танини в черната елша.

Според екип от учени, изследвал билката, екстракт от кори на черна елша притежава бактерицидно действие спрямо Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus subtilis. Летливи фитонциди не са установени. Установено е наличието на фитонциди в кората на Alnus incana, вид, който е много близък до вида Alnus glutinosa и се разглежда от много автори като равностоен на него по отношение на лечебното му използване. Намерените фитонциди са ефективни спрямо някои протозоа, като Paramaecium caudatum, Stillonima millibus, Opalia renerum, Lamblia intestinalis.

Емпирични данни на билка черна елша

Листата на черната елша се прилагат при простудни заболявания като потогонно средство.След поредица от изследвания върху черната елша през седемдесетте години се стига до извода, че шишарките притежават температуропонижаващо действие и могат да се използват за лечение на малария. При ревматизъм, а също и при простудни заболявания се препоръчва във френската и белоруската народна медицина болният да спи върху листа от черна елша. Богатото таниново съдържание определя използването на елшата при възпалителни кожни заболявания, варикозни язви и изгаряния - за локални апликации. Според данни на руски учени руската елша притежава кръвоспиращо действие и може да се използва при epistaxis, като се поставя локално в носа.

По-широко действие на билка черна елша

Кора. Инфузия и тинктура - стягащо и противовъзпалително средство при ентерит и колит. Отвара - хемостатичен в случай на възпаление и кървене от червата, за изплакване - при заболяване на гърлото, при язви и рани, като потогонно средство, при диария. Прах - средство против рак, отвара - за тумори в гърлото.

Листа. Екстрактът от алкотин на алкохол се препоръчва като слабително при хроничен запек.

Инфузия - като противовъзпалително и стягащо средство при заболявания на гърлото и червата; като потогонно средство при настинки и кашлица; заздравяване на рани; с ревматизъм и подагра. Отвара - при рак на гърдата, пилора, панкреаса, дванадесетопръстника, хранопровода, ректума, гърлото, езика, матката и други тумори. Баните за крака облекчават умората по време на дълги преходи.

Съплодия. Тинктура, инфузия (особено лято, зелени "шишарки"), течни и сухи екстракти при остър и хроничен ентерит и колит, дизентерия, настинки, кашлица, подагра; за изплакване на гърлото, устната кухина, за укрепване на венците и потогонно под формата на чай.

Начин на приложение и знчение на билка черна елша

Тридесет грама счукани шишарки се накисват в чаша бяло вино, престояват 6 до 8 часа и течността се изпива наведнъж сутрин като антифебрилно средство.

Може да се приготви декокт от кори на елша, като 15 грама кори се поставят в 200 грама вода. От декокта се взема по 1 супена лъжица 3 - 4 пъти дневно при ентероколити.
Черна елша

Описание, цъфтеж и разпознаване на билка черна елша

Черната елша е дърво, високо до 20 (35) м, с цилиндрична корона. Младите клонки на черната елша са червеникавокафяви. Листата са обратно овални до овално елиптични, 4 - 9 см дълги и 3 - 7 см широки, на върха врязани, в основата клиновидни, младите лепкави, отгоре - тъмнозелени, отдолу - светлозелени. Мъжките цветове са във връхни реси, събрани по 3 - 5 в грозд, с пурпурно- виолетови покривни люспи. Женските цветове са събрани в овални, 12 - 20 мм дълги съцветия, групирани по 3 - 5 в пазвите на листата под мъжките, при узряването вдървеняващи, кафяви. Черната елша цъфти през март и април.

Разпространение на билка черна елша

Черната елша расте край реките и потоците. Разпространена е из цялата страна от низините докъм 1000 м надморска височина. Освен у нас, черната елша се среща почти в цяла Европа (с изключение на крайните северни и южни части).

Дрога на билка черна елша

Зрели шишарки (Fructus Alni), листа (Folia Alni), кора (Cortex Alni).

Съдържание на билка черна елша

Шишарки - танини и фенолни киселини; листа - тритерпени (тараксерол, оксоолеанова киселина, лупеол), ситостерол, флавоноиди (хиперозид, кверцитрин), танини и фенолни киселини.

Странично действие на билка черна елша

Лечебните свойства и противопоказанията на елша са свързани с наличието в тъканите на голям брой танини с противовъзпалителен ефект. Оптималната комбинация от танини, кверцетин и тритерпенови съединения нормализира чревната микрофлора, в резултат на което при пациенти с ентероколит, дисбиоза или дизентерия ферментацията спира, диарията спира, изпражненията се оформят повече и броят на движенията на червата намалява.

Природозащитен статут и заплахи на билка черна елша

Видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие.