Залист бодлив, Чемшир див, действие и приложение на билката
(бодлив залист, миши чемшир)
Ruscus aculeatus L.
Aнглийски - Butcher's broom, Руски - Иглица, Френски - Buis pointu, petit houx, Hемски - Echter Mausedorn
Сем. Liliaceae — Кремови
Основно действие на билка див чемшир, залист бодлив
Диуретично, антихемороидално.
Експериментални и клинични данни на билка див чемшир, залист бодлив
Ученият Леклекр през 1976г провежда фармакологични и клиничните експерименти, които показват, че 10% водно-алкохолни извлеци и супозитории, приготвени от пресните корени на дивия чемшир, значително подобряват протичането на хронични хемороиди. Имало е случаи, в които се стига до пълното им излекуване. Експериментално е установено и противовъзпалително действие.
Емпирични данни на билка див чемшир, залист бодлив
В народната медицина билката се използва главно като диуретично средство и при хемороиди.
Нежелани ефекти на билка див чемшир, залист бодлив
Билката не е токсична, безопасна е за употреба. Не се препоръчва използването на дрогата при възпалителни заболявания на пикочоотделителните пътища.
Свойства и приложение при билка див чемшир, залист бодлив
Дивият чемшир имат лечебен ефект върху съдовете на вените и се използва за стесняване на съдовете на кожата.
Притежава лечебни свойства, насочени към премахване на обостряне на хемороиди, венозни дисфункции, проявяващи се в предменструален синдром, бременност и употреба на орални контрацептиви. Препаратите, съдържащи бодлив залист се използват за:
стесняване на венозните съдове;
укрепване на венозни стени;
намаляване на крехкостта и пропускливостта на капилярите и стените на съдовете;
повишаване на тонуса на гладките клетъчни мускули;
подобряване на клетъчния метаболизъм;
отстраняване на токсините от мускулната тъкан;
стимулиране на кръвообращението и водно-солевия метаболизъм;
пречки за образуването на възпалителни процеси;
намалява образуването на кръвни съсиреци.
Екстрактът от корените се използва като диуретик за облекчаване на възпалението, облекчаване на болката и тежестта в краката с венозна недостатъчност и в случай на увреждане на бъбреците и жлъчния мехур.
В народната медицина се използват плодовете и корените на дивия чемпир. От тях се правят мехлеми, отвари, тинктури, екстракти. Лечителите използват народни средства за лечение на такива заболявания, като: жълтеница; тромбоза; атеросклероза; проблеми на сърдечно-съдовата система; главоболие; разширени вени; подагра; хемороиди; крампи; подуване; бъбречна недостатъчност; възпаление на жлъчния мехур; гангрена; Болест на Мениер; Болест на Алцхаймер; Синдром на Рейно.
Описание на билка див чемшир, залист бодлив
Вечно зелено полухрастче с пълзящо коренище. Стеблото 30 - 60 см високо, разклонено, крайните клонки листовидни, елиптично ланцетни, островърхи, кожести, бодливи, заместващи листата.
Цветовете еднополови еднодомни, по 1 - 2 в пазвите на ципести прицветници. Плодът месеста сферична червена ягода. Цъфта март - април.
Разпространение на билка див чемшир, залист бодлив
Расте из храсталаци и разредени широколистни гори. Разпространено рядко, предимно в Източна и Южна България, докъм 1000 м надморска височина. Среща се в Западна и Южна, отчасти и в Средна Европа.
Дрога на билка див чемшир, залист бодлив
Изсушените подземни органи - корени и коренища (Radix et rhizoma Rusci). Коренището е кафеникаво, в напречен пререз белезникаво. Корените са дълги 10 - 12 см, набръчкани, с бяла сърцевина. Миризмата е теребинтинова, а вкусът сладникав до остър и дразнещ.
Съдържание на билка див чемшир, залист бодлив
Стероидни сапонини, ди и триоксистероидни сапогенини, стероли, флавоноиди, тлъсто и етерично масло, антрахинонови производни и др.
Начин на приложение на билка див чемшир, залист бодлив
Прилага се като 10% водно-алкохолен извлек по 30 - 50 капки на ден.