bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Домат, действие и приложение на билката

Solanumlycope Rsicum L.

(LYCOPERSICUM ESCULENTUM MILL.)

(сем. Solanaceae — Картофови)

domat.jpgБългарски народни наименования на домат

културен домат.

Народни наименования в други страни на домат

Aнглийски – tomato, Руски - помидор, томат, Hемски - Tomate, Paradeis, Френски - tomate.

Лечебни свойства на домата

Плодовете на доматите освен като храна се употребяват в нашата народна медицина външно за налагане на кожни възпаления и за изкореняване на мазоли.

След опознаване значението на витамините за здравето на хората и намирането им в големи количества в плодовете на доматите последните се използват вече масово като храна, и то като един от най-достъпните за човека източници на витамини, много полезни за организма при авитаминози и други смущения в кръвта и в храносмилателните органи.

Установено е, че пресните доматени плодове са най-полезни във вид на салати. Голяма част от витамините в тях се запазват и в произвежданите от нашите консервени фабрики пюрета чрез вакуумно изпаряване.

Доматеният сок се прилага с успех и в диетичното хранене при някои бъбречни заболявания, при болни с високо кръвно налягане, депресия, рак, болести на сърцето и др. Установена е също поносимостта на доматения сок при стомашно- чревни и жлъчно-чернодробни заболявания. Томатинът, получаван от листата на доматите, се прилага и като фитонцидно средство против гъбички по кожата на хората и животните.

При фармакологични изследвания на надземните части на доматите у нас във вид на 5% инфуз и течни екстракти (1 : 1) е установена експериментално, че те притежават малка токсичност за опитните животни и имат изразено холиномиметично действие по отношение на червата, като засилват тяхната перисталтика и понижават кръвното налягане. Почти същите резултати са получени и при инжектиране на доматен сок в малки дози при опитни животни. При други опити все в същата насока е установено, че воден извлек от изсушените листа от домати в концентрация от 1 : 5000 до 1 : 1000 усилва тонуса и перисталтиката на изолираните гладкомускулни органи, а опитите с дъждовни глисти са показали, че същият извлек отначало усилва техните движения, след това настъпват гърчове и парализа, а по-нататък— смърт.

  • Домати сушени - 100% натурални, Solanum lycopersicum, насипно
  • Ликопен - за простата, Bioherba, 20 мг, 60 капсули

    Ликопен - за простата, Bioherba, 20 мг, 60 капсули

    Цена: 22,00 лв.

  • Характерни особености на домат

    Доматът е едногодишно културно тревисто растение. Кореновата система е добре развита, като главните разклонения достигат до 40 см, а някои дори до 1,5 м дълбочина и встрани. Стъблото е тревисто, силно разклонено, достигащо до 2 м и повече височина в зависимост от сорта и условията на отглеждането. Листата са пересто наделени, едро назъбени. Цялата билкае покрито с едри редки власинки. В пазвите на листата се развиват странични леторасли (колтуци). Цветовете са жълти, събрани в прости или сложни съцветия. Чашелистчетата, венчелистчетата и тичинките са по 6. Общо взето, устройството на цвета на домата е различно, което зависи от сорта и от условията на отглеждане. Плодовете са ягодовидни, с различна големина, форма и устройство и с различна окраска — червена оранжева, жълта, розова и др. Семената са многобройни, дребни, с кре- мавобелезникава или сивопепелява окраска, покрити с белезникави власинки. Плодовете на едроплодните сортове съдържат обикновено по- малко семена в сравнение с дребноплодните. Кълняемостта на семената се запазва 4—5 години.

    domat_.jpgРазпространение на домат

    Родината на доматите е Южна Америка — Перу, Боливия, Еквадор, където са били отглеждани от дълго време, много по-рано от откриването на американския континент. Като култура, билката домат е разпространен в по-топлите места на всички континенти, почти в цял свят. В нашата страна съществуват много благоприятни условия за отглеждането на доматите. До Втората световна война площите на отглежданите домати в нашата страна са достигнали до 30 000 дка, към 1960 г. те са нараснали на 150 000 дка и продължават още да се разширяват с големи темпове.

    Използваема част на домат

    Плодовете (Fructus Lуcopersici), надземната част (Herba Lycopersici) и корените (Radix Lycopersici).

    Химичните свойства на домат

    Всички органи на билката съдържат глюкоалкалоида соланин — в незначително количество в плодовете, а в семената — само следи. Плодовете съдържат значителни количества органични киселини, калиеви, калциеви, магнезиеви, натриеви и железни соли (хлориди и фосфати), захарни компоненти, албумини, пектини, слузи, а също и най-важните за човека витамини: А (като каротин — до 1,6 мг%), К(0,5 мг%), С (До 40 мг %), като тази част от плода, коятое свързанас плодната дръжка, съдържа 2 пъти повече витамин С, отколкото останалата му част, до 140 мг% вещества с Р-активност, до 0,10 мг% витамин Вх, до 0,07 мг% витамин В2, до 0,70 мг% витамин РР, до 0,28 мг% пантотенова киселина (витамин на растежа) и до 0,012 мг% фолиева киселина. Съдържат също значителни количества минерални вещества (в мг% на 100 г сурова маса): калий — 374, натрий — 60, магнезий 85, желязо — 23, фосфор — 93, сяра — 47 и хлор — 69.

    При направените напоследък изследвания е установено също, че сокът на зрелите домати е богат на витамин С, провитамин А (каротин), ароматни и багрилни вещества. В доматите е установено също съдържанието и на 2 гиберелиноподобни вещества, както и на „етерични" алдехиди и кетони, картеноиди, антиоксиданти, калий, мазнини.

    При изследване съдържанието на колтуци от 7 вида наши сортове домати, събрани през есента, е установено, че те съдържат 2,55% томатин.

    Плодовете съдържат и сапонини, каритиноидното багрилно веще-. ство ликопин, следи от оксалова киселина, ябълчна и други органични киселини, както и хистамин. Установено е, че 75% от общото каротиноидно съдържание се пада на ликопина. Надземната част на билката съдържа малко етерично масло, танини и рутин. Листата съдържат томатидин, както и корените. От томатидина се получава тестостерон. По някои данни в САЩ е направен опит за получаването на кортизон от томатидина.

    От семената на доматите чрез пресуване или екстракция се получава до 25% тлъсто масло, в състава на което влизат киселините палмитинова, стеаринова, маслена, линолова и линоленова.

    Нежелани реакции на домат

    При алергични реакции, заболявания на жлъчния мехур, гастрит, пептична язва и уролитиаза, артрит и ревматизъм, трябва да се консултирате с вашия лекар относно включването на такъв прекрасен продукт в диетата като домат.

    Съчетание с билки на домат

    В кулинарията най-често се съчетава с магданоз, мащерка, босилек, лук, чесън и др.