Дебела Мара, действие и приложение на билката
Sedum Maximum Sut.
(сем. Crassulaceae — Дебелецови)
Български народни наименования на билката дебела мара
бабино ухо, голяма тлъстига, гърличе, дебелец, едра тлъстига.
Народни наименования в други страни на билката дебела мара
Руски - заячья капуста, Aнглийски - stonecrop, Немски - Fetthenne, Френски - orpin.
Употреба на дебелата Мара като лековита билка: Стара лекарствена билка, отглеждано у нас често из градините за тази цел. Употребява се в нашата народна медицина външно — за налагане на гнойни рани и мазоли с пресните счукани листа или след обелването на кожиците им.
Декоративна билка с няколко градински форми за полусенчести и сухи места.
Медоносна билка.
Характерни особености на билката дебела мара
Дебелата Мара е многогодишна тревиста билка. Корените са вретеновидно или реповидно задебелени, към края постепенно затънени. Стъблата са до 80 см високи, обикновено изправени, неразклонени или слабо разклонени към върха, зелени или червеникави, облистени. Листата са по-широки от 10 мм, едри, месести, продълговато-елипсовидни, тъмнозелени или сивосинкавозелени, най-често срещуположни, но понякога събрани по 3 в прешлени или последователни, приседнали, често обхващащи повече или помалко стъблото, яйцевидни или продълговато-яйцевидни, разредено тъпо назъбени или неясно вдлъбнати. Цветовете сажълтеникавобели събрани в широки до 10 см, гъсти щитовидни метлици, долните клонь на които са дълги, излизащи от пазвите на по-долните листа. Цветовете са с къси дръжки. Чашелистчетата са зелени, до 1 мм дълги, с триъгълно остри дялове, в основата си сраснали в къса тръбица. Венче листчетата са продълговато-яйцевидни, остри, 3—4 мм дълги, 3 пъти по-дълги от чашката, жълтозелени или белезникави, разперени. Тичинките са 1®— 12, малко по-дълги от венчето, прикрепени към основата на венчелистчетата. Прашниците са закръглени. Мехунките са до 4 мм дълги, изправени, равни по дължина на венчето, зеленикави, на върха с линейно носче. Семената са-до 2 мм дълги, кафяви, продълговато-яйцевидни. Цъфти прев юли — октомври.
Лечебни свойства на билката дебела мара
помага да се отървете от болката;
води до тонизиране на цялото тяло (след боледуване или преумора);
съдейства за по-бързото заздравяването на рани;
перфектно помага за спиране на кървенето;
при употребата на листата, можете бързо да почистите кожата от различни възпаления (акне);
помага да се отървете от алергии;
употребата на сока ще нормализира работата на сърцето и централната нервна система.
Използва се още при рак на кожата, лениви черва, високо кръвно налягане, атеросклероза, нервни нарушения, епилепсия, неспокоен сън.
Форми на употреба на билката дебела мара
Поради богатия си полезен състав, се използва в народната медицина.
Тинктурите се използват за лечение на заболявания на стомашно-чревния тракт (язва на дванадесетопръстника, язва или гастрит), хормонален баланс (менструални проблеми) или заболявания на дихателната система (бронхит, астма или пневмония).
Мехлемите, направени от ситно нарязаните листа се използват за външно лечение. Използват се в борбата срещу остеохондроза, радикулит или при различни порязвания и изгаряния. Втриването помага за нормализиране на притока на кърма.
Разпространение на билката дебела мара
В Западна и Средна Европа, Югозападна Азия, Средиземноморието, Балканския полуостров, Русия (европейската част, Източен Сибир), Северна Америка. У нас се среща из храсталаците и широколистните гори в предпланинския и нископланинския пояс на цялата страна, но понякога и в по-ниски места, до 1900 м надморска височина.
Отглеждане на билката дебела мара
Билката не е взискателно към почвата, но се развива по-добре на леки, възпесъчливи почви. Размножава се чрез семена. Може да се размножава и чрез резници, чрез делене на коренищата.
Употребяема част на билката дебела мара
Листата (Folia Sedi maximi).
Време за бране на билката дебела мара
Юли — октомври (по време на пълния цъфтеж), като от досегашната практика се берат пресните листа толкова, колкото са необходими в момента на употребата.
Недопустими подмеси на билката дебела мара
Да не се смесва при брането с другите видове от същия род, като се има пред вид, че в нашата страна виреят повече от 20 вида. За да не сгреши, берачът трябва да се придържа точно към описанието, дадено в „Характерни особености". Другите видове още не са добре проучени.
Съдържание на билката дебела мара
Много слабо е проучено. Установено е, че листата съдържат до 30 мг% витамин С, а също и един глюкозид, който при хидролиза дава етеричното масло е с аромата на рози.
Нежелани реакции на билката дебела мара
В големи дози билката може да причини дразнене на бъбреците и повишено отделяне на урина. Всяка употреба трябва да започне само след консултация с лекар и под негово наблюдение. Когато става въпрос за лечение на деца, консултацията с педиатър е необходима дори за външна употреба.
Съчетание на билката дебела мара с други билки
При проблеми със стомаха, може да се съчетае с див лапад корен, глухарче корен, анасон семе.