Андрографис - лечебни свойства на билката Andrographis paniculata, фитохимия и фармакология
Андрографис, Andrographis paniculata Wall (семейство Acanthaceae) е едно от най -популярните лечебни растения, използвани традиционно за лечение на редица заболявания като рак, диабет, високо кръвно налягане, язва, проказа, бронхит, кожни заболявания, метеоризъм, колики, грип, дизентерия , диспепсия и малария от векове на континентите в Азия, Америка и Африка. Той притежава няколко фотохимични съставки с уникални и интересни биологични свойства.
Билката Andrographis paniculata (A. paniculata) е използвана в древната ориенталска и аюрведична медицина. Родът Andrographisкойто принадлежи към семейство Acanthaceae включва около 40 вида. Само няколко са популярни и се използват в народната медицина за различни здравословни проблеми. От тези няколко, A. paniculata е най-важният вид. A. paniculata, известна като крал на горчивите или kalmegh, е едногодишна, разклонена, изправена красива билка с височина от половин до един метър. Тя произхожда от полуостров Индостан, но е разпространена в различни региони на Югоизточна Азия, Китай и Америка. Култивира се поради добре известната й лечебна стойност и расте добре в повечето видове почви, поради което е широко разпространена. нннн
Надземните части и корените на растението са широко използвани като традиционна медицина в Китай, Индия, Тайланд и други страни от Югоизточна Азия за лечение на много болести. Известен е като Крал на горчивите (английски), Махатикта (санскрит), Кириато (гуджарати), Махатита (хинди), Калмег (бенгалски) или Фах Талай Джон (тайландски). Изследователи са провели широк спектър от проучвания, особено в Азия, следвайки доклади за лечебните свойства, притежавани от това растение, най-вече според традиционните лекари в аюрведичната медицинска система. Фитохимичните проучвания показват, че A. paniculata съдържа разнообразни съединения, включително лабдан дитерпеноидни лактони, флавоноиди. Доказано е, че притежава широк спектър от фармакологични свойства, включително антимикробни, цитотоксични, антипротозойни, противовъзпалителни, антиоксидантни, имуностимулиращи, антидиабетни, противоинфекциозни, анти-ангиогенни, хепато-бъбречни защитни, модулиращи полов хормон, модулиращи и инсектицидни активности на чернодробните ензими.
Лекарствени приложения
Цялото растение на Андрографис се използва от векове в Азия като традиционно средство за лечение на различни заболявания. Билката е била използвана от традиционните лекари при болки в стомаха, възпаления, пирексия и периодични трески. Тя се използва още като антидот при ухапване от змия и отровни ужилвания на някои насекоми, както и за лечение на диспепсия, грип, дизентерия, малария и респираторни инфекции. Екстрактът от листа е традиционно лекарство за лечение на инфекциозни заболявания, болести, причиняващи треска, колики, загуба на апетит, разтройство и диария. В Малайзия отвара от въздушните части се използва за лечение на обикновена настинка, хипертония, диабет, рак, малария и ухапване от змия. В традиционната китайска медицина тя се прилага при настинки и грипни състояния, използвана за сваляне на висока температура и освобождаване от треска и изчистване на токсините от тялото. В аюрведичната лекарствена система племена от Тамилнаду, Индия, използват тази билка за различни заболявания като дисменорея, левкорея, пренатална и постнатална грижа, сложни заболявания като малария, жълтеница, гонорея и общи заболявания като рани, порязвания, циреи и кожни заболявания.
Употреба на Андрографис в народната медицина на Тамилнаду, Индия.
Малария: около 20 г от цялото растение се смила, смесва се с вода, филтрира се и се дава вътрешно. Алтернативно, растението се нарязва на малки парченца и се държи една нощ в 100 ml вода. Около 40ml от получената студена инфузия се прилагат вътрешно, два пъти дневно (Shevaroy Hills, Malayali).
Грижи след раждането: около 25g от смляната билка се вари в 400ml вода. Оставя се да ври, докато останат около 50ml. Охлажда се, прецежда се и се дава вътрешно за облекчаване на след-родилни симптоми (Shevaroy Hills, малаяли).
Дисменорея: около 10g листа заедно с 3 черни чушки се смилат добре и се дават веднъж дневно в продължение на 7 дни (Kolli Hills, малаяли).
Чревни паразити: общо по 2g от корена и стъблото заедно със 7 зрънца синап се смилат и се смесват с майчино мляко до консистенция на паста. Приема се вътрешно (Kolli Hills, малаяли).
Екзема: билката на прах се смесва с масло и се нанася върху лезиите за период от 40 дни. През това време около 2g от смляната билка се приемат вътрешно веднъж дневно (Pachamalais, Malayali).
Левкодерма: 2g от смляната билка се приемат веднъж дневно в продължение на 40 дни (Panchamalais, Malayali).
Жълтеница: воден екстракт от 10g билка, заедно с равни количества екстракти от корите на Нийм (Azadirachta indica) и Холарена (Holarrhena antidysenterica), се загряват леко и получената смес се дава 3 пъти дневно в продължение на 6 дни, в доза от 30ml (KolliHills , Малаяли).
Абсцес: около 10g листа се смесват с няколко капки вода. Получената паста се приема вътрешно и се налага външно (Shevaroy Hills, Malayali).
Гонорея: смляната билка се смесва с масло и се прилага външно. В допълнение 2g от смляната билка се приема вътрешно (Shevaroy Hills, Malayali).
Инфектирани рани: билката се смила, добавя се куркума и така получената паста се прилага външно (Kolli Hills, Malayali). Сокът, извлечен от 100 г билка, се дава вътрешно (Shevaroy Hills, малаяли).
Фитохимия
Андрографисът (A. paniculata) съдържа редица съединения, чиито състав зависи от различни фактори като географски регион, време на прибиране на реколтата и метод на обработка. Фитохимичните изследвания на A. paniculata са довели до изолиране на различни растителни метаболити. Сред тях се отличават терпеноидите (енталабдан дитерпенови лактони), които представляват голяма част от компонентите с терапевтична активност. Други категории съединения, които също са изолирани, включват флавоноиди (флавони), нориридоиди, ксантони, полифеноли и микро- и макроелементи.
Терпеноиди
Дитерпеноидните лактони са най-често срещаните терпеноидни съединения, изолирани от A. paniculata. Те се разпространяват и са изолирани от надземните части и корените на това растение. От дитерпеноидите, които са идентифицирани и изолирани от Андрографиса, андрографолидът е най-изявеният по разпространение и количество. Андрографолидът има много горчив вкус и е с безцветен, кристален външен вид. За първи път е изолиран в чист вид от Gorter през 1911 г. Доминиращите дитерпеноиди, различни от андрографолида, които са изолирани предимно от надземните части на A. paniculata, включват дезоксиандрографолид и неоандрографолид, а също и необичайния 23 въглероден терпеноид.
Фармакология
Широката употреба на различните части от растението A. paniculata в народната медицина, особено в Азия, кара учените да изследват фармакологичните му свойства, за да потвърдят използването му като терапевтично средство при лечението на различни заболявания. Няколко проучвания показват, че това растение проявява редица биологични активности като антимикробни, цитотоксични, антипротозойни, противовъзпалителни, антиоксидантни, имуностимулиращи, антидиабетни, антиинфекциозни, антиангиогенни, хепато-бъбречни защитни, хормонално-модулиращи, модулиращи чернодробните ензими, инсектицидни и анти-токсични действия.
1. Антимикробна активност
Водният екстракт и протеина арабиногалактан имат антибактериална активност срещу Bacillus subtilis (B. subtilis) , Escherichia coli (E. coli) , Pseudomonas aeruginosa, докато андрографолидът е активен само срещу B. subtilis . Трите притежават противогъбична активност срещу Candida albicans.
2. Противовъзпалително/антиалергично действие
Водният екстракт, комбиниран с метаноловия екстракт от листата, показва значително облекчаване на индуцираното от липополизахарид освобождаване на провъзпалителни медиатори, възпалителни медиатори и алергични медиатори, но не се наблюдава инхибиране срещу освобождаването на хистамин. Седем фотохимикала: андрографолид, неоандрографолид, изоандрографолид, андрограпанин, 7-О-метилвогонин, 14-дезокси-11,12-дидехидроандрографолид и скулкапфлавон, изолирани от листата на A. paniculata, са изследвани за вътрешен противовъзпалителен и антиалергичен потенциал. Резултатите показват, че андрографолид, изоандрографолид, 7-О-метилвогонин и скулкапфлавон -1 значително инхибират възпалителни медиатори, освобождават от липополисахарид (LPS) и стимулират култивирани макрофаги. Докато производството на IL-1β в LPS стимулирани макрофаги се инхибира от андрографолид, изоандрографолид и 7-О-метилвогонин. Също така, производството на IL-6 от LPS-индуцирани макрофаги е значително инхибирано от андрографолид, изоандрографолид и скулкапфлавон-1 по зависим от концентрацията начин. Резултатите показват също, че андрографоилид, изоандрографолид и скулкапфлавон-1 значително потиска TXB4, освобождава А23187активирани HM-60 клетки на промиелоцитна левкемия. Освен това, антиалергичните свойства на фитосъставките са изследвани върху A23187 индуцирано производство на LTB4. Резултатът показва инхибиране на производството на LTB4 в A23187 индуцирани HM-60 клетки на промиеолоцитна левкемия за скулкапфлавон и 7-О-метилвогонин. На IC 50 стойност за референтния стандарт каптоприл е 48 цмол / л. 7-О-метилвогонинът беше единственият фитосъставник, който силно инхибира A23187 индуцира освобождаването на хистамин в RBL-2H3 базофилни левкемични клетки от плъх по дозозависим начин. Андрографолид, дехидроандрографолид и неоандрографолид, изолирани от надземните части на A. paniculata, проявяват противовъзпалителни ефекти чрез намеса в активността на ензима COX. Андрографолид и дехидроандрографолид значително инхибират COX-1 в йонофор A23187-индуцирани човешки тромбоцити. Дехидроандрографолид и неоандрографолид силно потискат стимулираната от LPS активност на COX-2 в човешката кръв. В допълнение, дехидроандрографолидът модулира нивото на LPS-индуцираната TNF-α, IL-6, IL-1β и IL-10 секреция в човешката кръв по зависим от концентрацията начин, показвайки, че дехидроандрографолидът има най-висока ефективност. Резултатът допълнително показа, че механизмът на дехидроандрографолид може да бъде свързан с понижена експресия на гени, участващи във възпалителната каскада.
Андрограпанин, изолиран от етаноловия екстракт от листата, инхибира NO и провъзпалителните цитокини по дозозависим начин от активирани с липополизахариди макрофаги. Андрограпанинът почти напълно инхибира производството на NO. Значително инхибиране на провъзпалителни цитокини е очевидно. Андрограпанинът има по-голяма способност да понижава нивата на IL-12 р35 и р40 протеини, отколкото техните нива на иРНК. Това предполага, че андрогарпанинът може да участва в понижаване на пост-транслацията на IL-12 р35 и 40 протеини.
3. Антиоксидантна активност
Андрографолидът и водният екстракт от билки A. paniculata бяха изследвани за антиоксидантна активност върху никотин-индуциран оксидативен стрес в черния дроб, бъбреците, сърцето, белите дробове и далака при мъжки плъхове и резултатът показа, че интраперитонеално приложение на андро и Aphanamixis polystachya за период от 7 дни значително намаляват нивата на липидна пероксидация и повишават статуса на антиоксидантните ензими в петте скринирани органа в сравнение с никотин и група, третирана само с носител. Метанолът и водните екстракти от листата на A. paniculata от различни места, както и андрографолид и 14-дезокси-11, 12-дидехидроандрографолид, изолирани, показват инхибиране на липидната пероксидация при плъхове и активности за отстраняване на свободни радикали срещу DPPH. Инхибиторната активност на липидната пероксидация варира съответно от 55,6% до 63.9% и 33,78% до 33,77% за метанол и водни екстракти, показвайки, че активността на метанолните екстракти е по-висока и доста различна от тази на водния екстракт. Екстрактът от метанол проявява активност за отстраняване на свободни радикали, варираща от 45,67% до 53,82%. Активността на андрографолида е 40,2%, а 12-дидехидроандрографолида-46,43%. Водният екстракт показва слаба активност на отстраняване на свободните радикали, варираща от 25,29% до 28,77%. Екстрактите от метанол и вода, както и изолираните съединения показват по-ниска активност на изчистване на свободните радикали в сравнение с кверцетин и бутилиран хидроксиланизол, използвани като положителни контроли. Четиринадесет-дневно орално третиране на плъхове с екстракт от метанол от изсушените листа, последвано от въглероден тетрахлорид, предизвиква запазените антиоксидантни ензими-каталазна и супероксиддисмутазна активност в еритроцитите, докато липидната пероксидация, аланин трансаминазата, аспартат трансаминазата и реактивните вещества на плазмената тиобарбитурова киселина са възстановени до стойности, сравними с тези, получени за контролната група, която не е получила въглероден тетрахлорид. Андрографолид, 14-дезокси-11, 12-дидехидроандрографолид се проследява в плазмата на плъхове след перорална доза метанолов екстракт от изсушените листа, което предполага, че тези дитерпени могат да бъдат отговорни за наблюдаваната антиоксидантна активност.
4. Имуностимулираща активност
Етанолният екстракт от прясното растение и пречистените дитерпени-андрофрофолид и неоандрографолид предизвикват значителна стимулация на анти-телата и забавена реакция на свръхчувствителност към червените кръвни клетки при мишки. Растителните препарати също стимулират неспецифичен имунен отговор на животните, измерен по отношение на миграционния индекс на макрофагите, фагоцитозата на 14C-левцин, белязан от Е. coli, и пролиферацията на лимфоцитите на далака. Стимулирането, както на антигенспецифичния, така и на неспецифичния имунен отговор е било от по-нисък ред с андрографолид и неоандрографолид, отколкото с екстракт от етанол, което предполага, че вещества, различни от тези дитерпени, присъстващи в екстракта, също могат да играят роля в имуностимулирането. Дихлорометановата фракция от метаноловия екстракт от прясно цяло растение значително подобрява пролиферацията на лимфоцитите в периферната кръвоносна система на човека, изразена като процентен стимулационен индекс спрямо 52% при ниски концентрации. Докато екстрактът от метанол, фракцията от петролен етер и водната фракция от екстракта от метанол причиняват съответно 18%, 18% и 4% увеличение на лимфоцитите в периферната кръвоносна система на човека, което предполага, че имуностимулиращите съединения на метаноловия екстракт са концентрирани в дихлорометановата фракция.
5. Цитотоксичност
Екстрактът от метанол, петролен етер, фракция от дихлометан и водна фракция от метаноловия екстракт се изследват за антипролиферативна активност срещу клетки НТ-29 (рак на дебелото черво). Екстрактът от метанол инхибира пролиферацията на НТ-29 клетки с 50% при концентрация 10 µg/mL. Петроловият етер и дихлорометановите фракции инхибират пролиферацията на HT-29 клетки с GI 50стойност съответно 46 µg/mL и 10 µg/mL. Водният екстракт не инхибира пролиферацията на НТ-29 клетки. От всички дитерпени, изолирани от дихлометановата фракция, само адрографолидът инхибира пролиферацията на всички скринирани ракови клетки. 14-дезокси-андрографолид показва умерено инхибиране срещу пролиферацията на две ракови клетки от цялата скринирана клетка. 14-дезокси-11, 12-дидехидроандрографолид не инхибира пролиферацията на нито една от тестваните ракови клетъчни линии. Тези открития са в съответствие с по-ранни доклади, които демонстрират цитотоксичната активност на андрографолида срещу човешки епидермоиден карцином и клетки на лимфоцитна левкемия. Вътрешната противоракова активност на андрографолид и неговите полусинтетични аналози-3, 19-изопропилиденендрографолид, 14-ацетил-3, 19-изопропилиденандрографолид и 14-ацетиландрографолид са изследвани за антитуморна активност срещу MCF-7 човешки рак на гърдата и HCT-116 клетъчни линии на рак на дебелото черво. 19-изопропилиденандрографолид и 14-ацетилландрографолид показват цитотоксична активност спрямо двете тествани клетъчни линии и те са еднакво мощни в сравнение с основния андрографолид. В подобно проучване в националния раков институт в САЩ, 19-изопропилиденандрографолидът и 14-ацетиландрографолидът също бяха скринирани и установено, че са цитотоксични срещу 60 човешки ракови клетъчни линии [38]. Xanthones изолирани от хлороформ малка част от корените се скринират за цитотоксичност и резултатите показват, че всички съединения имат IC 50 стойности по-големи от 16 мкг/мл, така проявяващи не-цитотоксичната поведение по критериите на СЗО.
6. Антидиабетна активност
Андрографолидът и 14-дезокси-11,12-дидехидроандрографолидът, изолирани от алкохолния екстракт от въздушните части на A. paniculata, намаляват фенотипите, показващи диабетна нефропатия в клетките на MES-13, които включват секреция на извънклетъчен матрикс протеин фибронектин, цитокин TGF-β, състояния на оксидативен стрес и маркер на апоптоза каспаза-3. Съединение 14-дезокси-11,12-дидехидроандрографолид показва по-мощна активност от андрографолида в редукцията на апоптоза маркер каспаза-3, фиброзен маркер цитокин TGF-β и инхибитор на плазминогенен активатор-1. И двете съединения също редуцират реактивни кислородни видове в клетките на MES-13.
Водният екстракт от суровината на A. paniculata предизвиква значително намаляване на нивото на кръвната захар при индуцирани от стрептозоцин хипергликемични плъхове. Изсушен чрез замразяване материал от A. paniculata обаче води до значително намаляване на нивото на кръвната захар. Резултатите допълнително показват, че водният екстракт от A. paniculata не е довел до значително намаляване на нивото на глюкозата в кръвта при нормогликемични плъхове.
7. Антипротозойна дейност
Четири ксантона, изолирани от фракции на корените, са изследвани за анти-плазмодиална активност срещу Plasmodium falciparum, само съединение 1,2-дихидрокси-6,8-диметокси-ксантон притежава значителна анти-плазмодиална активност срещу Plasmodium falciparum. Това съединение също проявява in vivo антималарийна активност при мишки, заразени с Plasmodium berghei, където предизвиква значително намаляване на паразитемия. Това проучване, включващо кореновата фракция, показва по-голяма антималарийна активност в сравнение с предишно проучване с фракции изолиран от листата. Доказано е, че андрографолидът, ноаендрографолидът, деоксиандрографолидът и андрографозидът, изолирани от листата, имат известна активност срещу Plasmodium berghei NK65 в Mastomys natalensi.
8. Инсектицидна активност
Овицидната и ларвицидната активност на суровите листни екстракти от A. paniculata с пет различни разтворители, а именно, бензол, хексан, етилацетат, метанол и хлороформ, бяха тествани срещу ларвите от ранна трета фаза на Culex quinquefasciatus и Aedes aegypti. Установено е, че бензолът, хексанът, етилацетатът, метанолът и хлороформният екстракт са по -ефективни срещу Culex quinquefasciatus от Aedes aegypti. Установено е, че екстрактът от метанол и етилацетат е най-ефективен за овцицидната активност срещу двата вида комари. Екстрактът от метанол и етилацетат също оказва 100% смъртност срещу Culex quinquefasciatus и срещу Aedes aegypti.
9. Противоинфекциозно действие
Съобщава се за ефикасността на екстракта от листа на A. paniculata при лечението на симптомите на неусложнена инфекция на горните дихателни пътища. Констатациите, получени при рандомизирана двойно-сляпа плацебо контролирана клинична оценка, използваща визуалната аналогова скала за количествено определяне на симптомите, показват, че лечението с Kalmcold значително намалява всички симптоми, с изключение на болката в ухото, докато симптомите остават непроменени или се влошават след Ден 3 от периода на изследване за плацебо групата. Проучването разкрива, че Kalmcold е 2,1 пъти или 52,7% по-ефективен от плацебо за намаляване на симптомите на неусложнена инфекция на горните дихателни пътища. A. paniculataекстракт SHA-10, прилаган за период от пет дни, значително намалява интензивността на симптомите (умора, безсъние, възпалено гърло и секрет от носа) при неусложнена обикновена настинка, започваща на 2-ри ден от лечение над плацебо група. На 4 ден се наблюдава значително намаляване на интензивността на всички симптоми (главоболие, умора, болки в ушите, безсъние, болки в гърлото, секрет от носа, храчки, честота и интензивност на кашлицата) при групата на A. paniculata.
10. Антиангиогенна активност
Екстрактът от етанол от цялото растение от A. paniculata и неговият основен компонент андрографолид са изследвани за антиангиогенна активност, използвайки както in vitro, така и in vivo модели. Интраперитонеалното приложение на етаноловия екстракт и андрографолида значително инхибира индуцираната от клетъчната линия на меланома B16F-10 капилярна формация при мишки. Лечението с екстракт от етанол и андрографоилид значително намаля серумните нива на провъзпалителните цитокини като IL-1β, IL-6, TNF-α, NO и гранулоцитно-макрофагов колониестимулиращ фактор и най-мощният ангиогенен фактор съдов ендотелен растежен фактор в сравнение с контролата. Нивата на експресия на тРНК на съдов ендотелен растежен фактор в клетъчната линия B16F-10 показват намалено ниво на експресия в присъствието на етанолов екстракт и андрографолид. Етанолният екстракт и андрографолидът повишават антиангиогенните фактори като TIMP-1 и IL-2 в сравнение с контролата. Третирането с екстракт от етанол и андрографолид инхибира поникването на микросъдове от тораксична аорта на плъх, индуцирана от среда, кондиционирана с меланом B16F10.
10. Хепато-бъбречна защитна активност
Андрограхолидите и арабиногалактановите протеини, изолирани от билките на A. paniculata, са изследвани за хепато-бъбречна защитна активност срещу токсичност, предизвикана от етанол при мишки. Интраперитонеална предварителна обработка на мишки с андрограхолиди и арабиногалактан за 7 дни, преди интраперитонеално инжектиране на етанол минимизира токсичността, както е установено от анализ на различни ензими в тъканите на черния дроб и бъбреците. Както андрограхолидите, така и арабиногалактанът значително намалят нивтаа на глутамино-оксалооцетна трансаминаза, глутаминова пирувинова трансаминаза, алкална фосфатаза и LP ензими в черния дроб и бъбреците по сравним начин с референтния стандартен силимарин в сравнение с групата, третирана с етанол.
11.Чернодробна ензимна модулация
И андрографолидът, и 14-дезокси-11, 12-дидехидроандрографолид инхибират експресията на иРНК и протеин на CYP1A2 , CYP2D6 и CYP3A4 в клетките на хепатома на HepG2. Най-ниската концентрация и на двата дитерпеноида води до повече от 50% намаляване на експресията на иРНК и протеина на CYP3A4 и това намаляване е в съответствие с ензимната активност. И двете съединения също намаляват способността на дексаметазон да индуцира експресия на CYP3A4. Андрографолид индуцира засилена експресия на CYP1 в PAH-реагиращи C57BL/6 мъжки мишки и не променя CYP1експресия в PAH-нереагиращи DBA/2 мъжки мишки, интактни или овариектомирани женски и орхиектомирани мъжки мишки. Въпреки това, лечението с тестостерон възстановява ефекта на андрографолид върху CYP1 както при орхиектомирани мъже, така и при жени с яйчници. Това наблюдение предполага ролята на мъжката хормонална система като решаващ медиатор на модулацията на експресията на CYP1 от андрографолид. Андрографолид и екстракт от A. paniculata значително увеличава клирънса и намалява площта под кривата концентрация-време на теофилин в кръвта на мъжки плъхове. Елиминационният полуживот и средното време на престой на теофилин са съкратени съответно с 14% и 17% при плъх, третиран с андрографолид, в присъствието на висока доза теофилин. Въпреки това, теофилин се натрупва в кръвта на плъхове, предварително третирани с екстракт от A. paniculata. Това предполага, че някои билкови съставки, съдържащи се в екстракта от A. paniculata, могат да взаимодействат с теофилин и да забавят елиминирането му, когато се прилагат във високи дози. Това поражда необходимостта хората, приемащи екстракт от A. paniculata, да бъдат предупредени за възможността за взаимодействие между билки и лекарства.
12. Модулация на полов хормон/функция
Перорално приложение на екстракт от листа в дози от 200, 600 и 2 000 mg/kg телесно тегло ( т.е. 30, 90 и 300 пъти по -високи от дневната му терапевтична доза при хора) на бременни плъхове за период от 19 дни, не показват никакъв ефект върху повишеното ниво на прогестерон в кръвната плазма на бременни плъхове в сравнение с контролните групи. Това предполага, че A. paniculata в терапевтични дози не може да предизвика аборт. Предварителната инкубация на непокътната аортна лента с ендотел с андрографолид в продължение на 10 минути преди добавяне на нор-епинефрин води до значително намаляване на ефекта на нор-епинефрин върху напрежението на аортната лента, наблюдение, което предполага, че андрографолидът подобрява сексуалната функция, като причинява отпускане на гладките мускули и увеличаване приток на кръв към пениса. Също така, хронично веднъж дневно лечение на мъжки мишки с андрогафолид за 2, 4, 6 или 8 седмици значително повишава нивото на серумния тестостерон на седмица 4 и това ниво се връща към нормалното (нива преди предварителна терапия) на седмица 6 и 8 при продължаване на лечението. Освен това е доказано, че андрографолидът няма значителен ефект върху броя и подвижността на сперматозоидите.
13. Токсичност
Безопасността на екстракта от A. paniculata при генотоксични тестове е докладвана, а също така стойността на LD 50 е определена като повече от 5 g/kg телесно тегло на плъх в проучване за остра токсичност през устата. Токсичност на тестисите, оценена чрез теглото на репродуктивните органи, хистологията на тестисите, ултраструктурния анализ на клетките на Leydig и нивата на тестостерон не е открита след 60 -дневно третиране на плъхове с екстракт от етанол от изсушените билки от A. paniculata в дози от 20, 200 и 1 000 mg/kg, което предполага относителния безопасен профил на токсичност.
Андрографисът (A. paniculataе) е широко използван в традиционна медицина в Индия, Китай и Югоизточна Азия. Надземните му части притежават повечето от лечебните свойства и се използват за лечение на ухапвания от змии, ужилвания от насекоми, треска, възпалено гърло, кашлица и болки в стомаха. Фитохимичното изследване разкри, че дитерпеноидните лактони, които са основните фитохимични съставки и флавоноиди, са изолирани от надземните части на този вид. От корените са изолирани различни съединения като ксантони, редки нориридоиди и микро/макроелементи. Доказано е, че различни видове формулировки, екстракти и чисти съединения, получени от това растение, притежават биологична активност, включително антимикробна, противовъзпалителна, антиоксидантна, антидиабетна, цитотоксична, имуномодулираща, модулираща полов хормон, модулираща чернодробни ензими, против малария, антиангиогенна и хепато-бъбречна защитна активност. Дитерпеноидните лактони, включително горчивият андрографолид, са чисти съединения, получени от това растение с отлична биологична активност. Необходими по-нататъшни изследвания на фитохимията и механизма на действие на чистите съединения, за да се разбере напълно фитохимичният профил и сложните фармакологични ефекти на това растение.