Възпаление на пикочо-отделителната система - лечение с билки

Възпаление на пикочо-отделителната система прични

Уретритът може да се дължи на структурни нарушения или на инфекция, често пъти предавана по полов път: напр. гонорея или неспецифичен уретрит. Повечето от останалите инфекции на отделителната система са резултат от инфекции, развиващи се в дебелото черво. Жените са по-податливи на подобни инфекции поради малката дължина на уретера. При мъжете възпалението на пикочо-отделителната система може да е признак за увеличение на простатата. Ако забележите симптоми на възпаление на пикочо-отделителната система, много е важно да се прегледате при лекар и да започнете лечение, особено ако инфекцията се предава по полов път.

Възпаление на пикочо-отделителната система симптоми

Симптомите на възпалението на пикочо-отделителната система се изразяват в парене при уриниране, честа нужда от уриниране, болки в корема, а понякога и невисока температура. Инфекцията може да се появи на различни места по протежение на пикочните пътища. Най-често срещаните видове възпаление са:

Възпаление на пикочо-отделителната система

• Уретрит - възпаление на уретера, тръбата, по която урината напуска пикочния мехур.

• Цистит - възпаление на пикочния мехур.   

• Пиелонефрит - възпаление на бъбреците.

Фактори и състояния за развитие на възпаление на пикочо-отделителната система

До голяма степен често възпалителният процес се причинява от Е. coli (Escherichia coli). Други патогени са много по-рядко срещани. В повечето случаи патогенът навлиза в бъбрека с кръвен поток (хематогенен път) от всеки източник на инфекция в тялото. Честа причина за пиелонефрит са възпалителните заболявания на УНГ органите - тонзилит и пр. По-рядко инфекцията навлиза в бъбрека по възходящия тракт от долните участъци (уретрата или пикочния мехур) на пикочните пътища с течение на урината или по стената на уретера. В този случай развитието на клиничната картина на острия пиелонефрит се предхожда от пристъп на уретрит или цистит.

Предпазни мерки при възпаление на пикочо-отделителната система

• Уринирайте редовно, не отлагайте ходенето до тоалетна.

• Винаги уринирайте след полов акт.

• За жените: винаги се изтривайте отпред назад.

Лечение при възпаление на пикочо-отделителната система

Билки при възпаление на пикочо-отделителната система 

• Barosma crenulata спомага за прочистване на инфекцията. Вземайте във вид на чай 3 пъти на ден: на всяка чаша вода сложете по 1 голяма чаена лъжичка листа. Можете да приемате билката и под формата на таблетки. 

Хомеопатия при възпаление на пикочо-отделителната система

Да се вземат през 30 минути до 5 дози и да се повтори при необходимост:

• Ако уринирането причинява парене и много силни болки: кинтиридин (Canthuris).

• При парещи болки в края ни уринирането и след това: лечебна сарсапарила (sarsaparilla).

.  При пронизваща болка, която се облекчава след измиване със студена вода: апис (Apis).

.  При много силни болки и кръв в урината: корозовен живак (Mercurius corrosivus).

 Тинктура от кисел трън: 3 капки в малко вода два пъти на ден действат като общо укрепващо и тонизиращо средство по време на лечението.

Хранене при възпаление на пикочо-отделителната система

• Природолечителите съветват да се увеличат защитните сили, които да противодействат на инфекцията. Яжте много сурови и леко сготвени зеленчуци, пълнозърнести храни и нискомаслени белтъчини.

• За да прочистите системата, пийте най-малко 8 чаши вода на ден.

• Витамин А спомага за изграждането на здрави лигавици. Съдържа се в дроба, яйчения жълтък, маслото, обогатения маргарин, сиренето и рибеното масло.

• Предполага се, че ще ви изпишат антибиотици. За да възстановите полезните бактерии, които лекарството ще унищожи, яжте много „живо“ неподсладено кисело мляко - най-малко 150 г. на ден в продължение на 1 месец.

Аромотерапия

• Прибавете към топлата вода във ваната по 2 капки етерично масло от хвойна, евкалипт и сандалово дърво. Постойте във водата около 10 минути.

Традиционна медицина при възпаление на пикочо-отделителната система

За откриване на микроорганизмите, причинители на инфекцията, се прибавят и изследвания на урината. Обикновено се препоръчват антибиотици. Ако инфекцията се предава по полов път, на лечение трябва да се подложат и сексуалните партньори.

Рецепти за приготвяне на билките

Чай от мечо грозде лист
Начин на приготвяне: Приготвя се чай, като в 500мл студена вода се изсипва 1 супена лъжица от дрогата/листа/,оставя се да кисне 8-12ч и се вари 5 мин. След като кисне още 20 мин, се прецежда и се пие на 4 -5 интервала през деня. Трябва да се приема поне няколко месеца, за да се усети уроантисептичният му ефект.

Шипка люспа без семки
Начин на употреба: Около 1 супена лъжица натрошени плодове се вари около 10 минути в 500 мл вода. Отвара се прецежда и се пие по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти на ден.