Синдром на карпалния канал – лечение, хомеопатия
Клинична картина при синдром на карпалния канал
Схващане, изтръпване и болка в палеца, показалеца и средните пръсти на ръката, което предизвиква отмаляване и болка при писане, също и на машина, хващане или други движения, които включват продължително използване на китките. Това се дължи на потискане на нерва,който минава от китката към пръстите през „Карпалния тунел". Симптомите обикновено се влошават през нощта и може да засегнат едната или и двете ръце. Това състояние възниква без очевидна причина и е характерно за жените на средна възраст, или за бременните, или за онези, които вземат противозачатъчни.
Диагноза при синдром на карпалния канал
За диагностични цели се използват два специфични диагностични теста: тестове на Тинел и Фален. Лекарят изследва и интервюира пациента, анализира историята на живота и семейната история, извършва анализ на движенията, рентген на ръцете, общ кръвен тест. В случай на характерни симптоми, пациентът трябва да потърси медицинска помощ възможно най-скоро.
Лечение при синдром на карпалния канал
Практически съвети при синдром на карпалния канал
• Ръцете да си отпочиват колкото се може повече.
• След продължително натоварване на ръцете редовно да им се дава почивка. Опитайте на всеки 30 минути да правите упражненията, описани на следващата страница.
• Недостигът на витамин В6 се свързва със синдрома на карпалния тунел. Изследванията показват, че всекидневното приемане на 100 мг. Витамин В6 с витамин В комплекс облекчава симптомите след период от 6-12 седмици.
• Прекалената употреба на белтъчини, оралните противозачатъчни и някои подправки и лекарства затрудняват усвояването на витамин В6 от организма. Намалете белтъчините до 50 г. дневно, избягвайте обагрените в жълто растения и ако е възможно, намерете алтернативни противозачатъчни средства.
Хомеопатия при синдром на карпалния канал
• Симптоми, които изчезват от топлина и разтриване: магнезиев фосфат (Маgnesia phosphorica).
• Ригидни сухожилия, нечувствителност и невъзможно захващане: калций.
Да се взема 3 пъти дневно до 2 седмици
Хидротерапия при синдром на карпалния канал
• Направете студен компрес от ледени блокчета, увити в хавлиена кърпа, наложете китката за 10 минути и отстранете компреса за още 10 минути. Повторете 4 пъти. Извършвайте процедурата сутрин и вечер.
Акупресура при синдром на карпалния канал
• Поставете левия палец в средата на обратната част на дланта, на разстояние два пръста и половина от сгъвката на китката. Натискайте силно тези точки в продължение на 1 минута. Повторете на другата ръка.
• Поставете левия палец в средата на обратната страна на дланта, точно където тя се свързва с китката. Пръстите на лявата ръка трябва да са точно отдолу, от вътрешната страна на китката. Натискайте силно в продължение на 1 минута и повторете на другата ръка.
Упражнения при синдром на карпалния канал
Правете следните упражнения поне 4 пъти дневно, за да облекчите схващането и изтръпването:
• Стиснете ръцете в юмруци, след което широко разперете пръсти. Повторете 20 пъти,
Въртете ръцете от китките около 2 минути.
• Направете същото упражнение с ръце над главата.
Това намалява напрежението на ръцете и врата.
Специализирана помощ при синдром на карпалния канал
• Остеопатията, практикуването на широ, масажът и акупунктурата ефикасно лекуват това състояние.
Традиционна медицина при синдром на карпалния канал
• Бие се инжекция кортикостероиди за облекчаване на болката. Понякога се изписват диуретици (лекарства,които изхвърлят водата от организма), ако причината е в задържането на вода. Като крайна мярка се прибягва до оперативна намеса, за да се раздели плътната обвивка от влакна, която притиска нерва в карпалния канал.