Шумове в ушите – лечение, практически съвети

Какво означава шумът в ушите

Звънтене, бръмчене, свистене или пищене в ушите, което се влошава, когато основният шум е тих. Понякога шумовете се придружават от загуба на слуха. Могат да бъдат причинени от дългото подлагане на силен шум, излишък на ушна кал, катарално възпаление, синузит или увреждане на нервите на ухото. Някои лекарства, особено аспирина, също са причина за появяването на това заболяване.

Шумове в ушите

Комбинирани оплаквания при шум в ушите и диагностика

Много пациенти се оплакват от шум в ушите или главата без наличие на външни слухови дразнители. В същото време самата тинитус не е болест. Това е симптом. Следователно, Лекарят е изправен пред много трудна диагностична задача. В края на краищата е необходимо да се идентифицират причините за симптома и неговите патологични механизми, да се проведат редица проучвания и да се събере историята на пациента.

За диагностициране на наличието на шум, експертите провеждат редица обективни проучвания. Провеждат се отологически преглед, изучава се общото състояние на пациента, измерва се кръвното налягане през деня,  провецда се тонален праг на аудиометрия.
Лабораторните изследвания позволяват да се изключат инфекциозните и възпалителните заболявания, за да се идентифицира алергичният и хормоналния фон на пациента.
CT и ЯМР могат да изключат туморните образувания, да изследват съдовете на главата и гръбначния стълб.
Един от съвременните методи за диагностициране на тинитус е хардуерният метод за контрол на шума. Необходимо е да се възстанови слуха, маска шум и електрическо стимулиране на слухови структури.

Лечение при шум в ушите

Практически съвети при шум в ушите

• Отстраняването на излишната ушна кал понякога облекчава състоянието. Лекарят може да я отстрани с помощта на специална спринцовка. Някои лечители използват восъчни свещички, естествен и безопасен начин за премахване на ушната кал. Друг метод е да капнете в ухото 2 капки леко затоплено бадемово масло, да наклоните главата встрани, за да не изтече, и с мек памучен тампон да попиете маслото, като по този начин отстраните ушната кал.

• Внимание: никога не използвайте кибритени клечки или остри предмети за отстраняване на ушната кал.

Хранене при шум в ушите

• Природолечителите препоръчват пречистване на организма, което се състои в тридневно приемане само на зеленчукови сокове на всеки 6 седмици, и храна, богата на сурови и сготвени зеленчуци, ядки, зърнени храни, варива, нискомаслено кисело мляко и риба.

• Увеличената употреба на следните хранителни вещества може да повлияе благотворно:

Магнезий, съдържащ се в бразилския орех, соевото брашно, пълнозърнестото брашно, лещата и магданоза.

• Калий, съдържащ се в бирената мая, сушените фурми, гъбите, зелето, месото без тлъстини и бананите.

• Манган, съдържащ се в чая, пълнозърнестите храни, зрелия фасул и листните зеленчуци.

Упражнения при шум в ушите

• От полза може да е подобряване на кръвоснабдяването на главата. Повечето интензивни упражнения подобряват кръвообращението, например - бягане, бързо ходене, плуване или аеробика.

Йога при шум в ушите

• Някои стойки са особено подходящи за подобряване на кръвообращението на главата.

• За отпускане на врата: с наведена надолу брадичка бавно извийте главата наляво, доколкото е възможно, задръжте в продължение на няколко секунди, обърнете се надясно, задръжте отново и се върнете в изходно положение. Повторете 3 пъти.

• Наклонете главата напред и се опитайте да достигнете гърдите с брада, задръжте няколко секунди, наклонете главата назад, върнете се в изходното положение.

Повторете 3 пъти.

• Ако лесно изпълнявате горните упражнения, преминете към следното; наклонете главата напред, извийте я надясно така, че ухото да е близо до дясното рамо и много бавно наклонете главата назад, след това към лявото рамо и после отново към средата.

Специализирана помощ при шум в ушите

• Черепната остеопатия и акупунктурата имат благоприятен ефект.

• От полза може да е и професионалното хомеопатично лечение.

Традиционна медицина при шум в ушите

• Лечението е почти невъзможно, въпреки че използването на подобни на слуховите апарати апаратчета, които произвеждат шумове с различна честота от тези, чувани от пациента, имат успех до известна степен. Но това носи само облекчаване, не и излекуване.