Проблеми с паметта – лечение, практически съвети, хранене
Загубата на паметта, позната също като амнезия, представлява неспособност да се възпроизведе или запомни дадена информация. Краткотрайната загуба на паметта е част от процеса на стареене. Освен това може да се дължи на потиснатост, депресия, стрес, недохранване, недоспиване, липса на мозъчно стимулиране. Когато загубата на паметта се придружава от объркване, разконцентрираност или промяна в поведението, това обикновено е признак за сериозни нарушения и изисква професионална помощ.
Предупредителни симптоми при проблеми с паметта
Забравяне, което затруднява ежедневието
Един от ясните симптоми е забравянето, особено на просто получена информация.
Обикновено: Забравяйки случайни имена или срещи, за които, като правило, впоследствие си спомняте.
Трудности при планирането и решаването на проблеми
С развитието на увреждане на паметта, изготвяне и изпълнение на планове, както и дори обработка двойки числа могат да се превърнат в истински проблем.
Обикновено: Случайни грешки при плащането на сметки.
Трудно се справяте с ежедневните задължения
Човек с увреждане на паметта може да има трудности при запомнянето правила на пътя, по време на извършване на работа на работа или дори с правилата игрални карти.
Обикновено: Понякога е необходима помощ за настройка на микровълновата печка или когато използвате дистанционното управление.
Погрешно схващане относно времето и мястото
Човек, страдащ от нарушена памет, може да загуби представата си за датата, часа на годината и времето.
Обикновено: объркване по време на историята на дните от седмицата и последваща корекция на деня.
Причини за проблеми с паметта
Травми на главата. Колкото по-тежко е нараняването, толкова по-лоша е паметта.
Психични разстройства.
Атеросклероза на съдовете на мозъка.
Захарен диабет.
Болест на Алцхаймер.
Заболяване на щитовидната жлеза.
Остеохондроза.
Депресия.
Лечение на проблеми с паметта
Практически съвети при проблеми с паметта
• Някои лекарства причиняват загуба на паметта. Ако приемате такива, обсъдете с лекар възможността за заместители.
• Колкото повече тренирате мозъка си, толкова по-дълго и по-добре ще ви служи той. Занимавайте се с дейности, които стимулират мозъКа: четене, рещаване на кръстословици, игри и курсове, които изискват умствена концентрация и учене. От бреме на време проверявайте паметта си, като се опитвате да научите наизуст стихотворение или няколко реда от роман или пиеса.
• Ако откриете, че сте забравили име, дата, случка или дума, опитайте се да ги сбържете с нещо, за да си ги спомните. Ако например забравяте имената на хората,опитайте се да си спомните как изглеждат тези хора,къде сте ги срещали, как са били облечени и т. н.
Постарайте се наум да си спомните всичко, свързано със забравената информация, което евентуално ще Ви помогне да си я спомните точно.
• Ако постоянно „губите" разни неща, правете им мислена снимка, когато ги оставяте някъде. Дори представата, че държите въображаема камера и снимате,може да ви помогне.
• Записването на важните неща подпомага паметта Ви. направете си списък на нещата, които трябва да запомните. Оставяйте бележки навидни места, ако забравяте да поглеждате в списъка.
Хранене проблеми с паметта
• За правилното си функциониране нервните клетки се нуждаят от ацетилхолин. Той се образува в тялото от лецитина, който се съдържа в яйцата, слънчогледовото и соевото масло. Можете да си купите лецитин на гранули от магазините за здравословна храна. За да действа ефикасно, той трябва да съдържа фосфатидилхолин. Изследванията показват, че всекидневното приемане на лецитин (до 70 г) подобрява възможностите на паметта.
• Увеличете приема на белтъчини: аминокиселините,които се съдържат в белтъчините, са от жизнено значение за функционирането на мозъка. Може да вземате и обогатители, в които са комбинирани 22-те свободни аминокиселини.
• Менюто Ви трябва да е богато на пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци и нискомаслени белтъчини.
Дневните дози мултивитамини и минерали осигуряват останалите вещества, важни за мозъчното функциониране.
Китайска медицина
• Загубата на паметта, причинена от стрес или преумора, се лекува с билки като китайско вълчо грозде и китайска гъшеница.
• Препоръчва се и акупунктура.
Традиционна медицина проблеми с паметта
• Изследват се причините за тежките случаи на загуба на паметта, особено ако има признаци и за други умствени смущения. Лечението ще зависи от диагнозата.