Мастит – предпазни мерки, лечение, хомеопатия
Появява се при кърмене. Изразява се в болки и възпаление на едната или двете гърди, придружени от температура и симптоми, наподобяващи грип. В нараненото или възпалено зърно могат да попаднат бактерии, които причиняват инфекции или образуването на абсцес.
Мастит причини
Маститът възниква в резултат на инфекциозен процес, най-често причинителите на мастита са: стафилококи, стрептококи, микобактерии туберкулоза. Микроорганизмите проникват в тъканта на гърдата с травма на кожата, през отделните канали на жлезите, както и с кръв и лимфа от други огнища на инфекция. Рисковите фактори са: нараняване на гърдата, пукнатини на зърното, хипотермия, общо намаляване на имунитета, хормонален дисбаланс в тялото на жената.
Мастит симптоми
Общите симптоматични прояви включват: повишаване на телесната температура на пациента до 38-38,5 ° C, обща слабост, болка в главата, загуба на апетит, втрисане, дискомфорт в областта на гръдния кош, увеличаване на болката в гърдата, увеличаване обема на гърдата, зачервяване на кожата на гърдата, палпиране на уплътнения. При гноен тип мастит съдържанието на инфилтрата е изпълнено с гнойни маси, телесната температура се повишава до 39-39,5 ° С и по-висока, кожата на млечните жлези става червена и гореща на допир, пулсираща болка в гърдите, увеличаване и болезненост на лимфните възли в аксиларната област депресии.
Поставяне на диагноза мастит
За да се постави диагноза, се извършва изследване на засегнатата млечна жлеза. Извършва се микробиологично изследване на изхвърлянето от гърдата с цел идентифициране на патогена, както и определяне на неговата чувствителност към антибиотици.
Рискове и лечение с медикаменти при мастит
Потапяйте гърдите си в топла вода за 10 минути няколко пъти на ден. Това ще помогне да се премахнат всички изсушени секрети, които могат да блокират потока на мляко и да стимулират пълното изпразване на гърдата по време на хранене.
Консултирайте се с Вашия лекар относно приема на болкоуспокояващи за облекчаване на дискомфорта.
Почивка (отпускането в леглото с вашето бебе също може да допринесе за по-честото хранене)
Пийте повече вода, за да помогнете на тялото си да се пребори с инфекцията.
Ако храненето ви стане твърде болезнено, опитайте да изпомпвате мляко с помпа за гърди или с ръце.
Носете сутиен с добра поддръжка.
Не се обезсърчавайте, ако се наложи да се справите с мастит, помислете, че като се отървете от инфекцията, ще се върнете към безболезнено кърмене и ще получите радост от моментите на интимност с бебето.
Предпазни мерки при мастит
• Маститът често е резултат от болезнено кърмене. Това може да се предотврати, ако държите бебето правилно. То трябва да е напълно с лице към вас, главата трябва да е в свивката на лакътя ви, а седалището - в ръката ви. Придържайте гърдата с другата си ръка. Зърното трябва да е навътре в устата на детето, за да не се движи и да не се разранява.
• След като започнете кърменето, определете времето за всяка гърда, за да избегнете нараняването.
• Пъхнете пръста си в устата на бебето, за да спрете сученето, преди да сте отдръпнали гърдата си.
• Не измивайте зърната със сапун. Това изсушава кожата.
• Изсушавайте добре зърната, преди да ги покриете (може да използвате сешоар).
• Разтриването на зърната с малко количество от вашата собствена кърма ще помогне за оздравяването им.
Лечение при мастит
Практически съвети при мастит
• Изцеждането на излишната кърма облекчава: покрийте гърдите с гореща кърпа, за да ускорите притока ни кърма.
• Мажете наранените зърна с крем, съдържащ витамин Е.
Хомеопатия при мастит
• При излишни количества кърма, висока температура и червени резки по гърдите: беладона (Belladonna).
• Когато гърдите ви са горещи, твърди и болят: дива тиква (Bryonia).
• При напукани и инфектирани зърна: върба (Siliceu).
• Когато болката се разпространи по цялото тяло, и гърдите са увеличени и лилави на цвят: винобой (Phytolacca).
Вземете 4 дози през 15 минути и повторете, ако е необходимо
Китайска медицина
• За облекчаване на гърдите се налагат с лапа от стрит на прах сушен ревен и зехтин. Предписват се също корен от брош, кора от божур и глухарче.
Традиционно лечение при мастит
• Предпазни спрейове и антисептични разтвори се използват, за да предпазят и подготвят зърната за кърменето. Ако маститът вече се е образувал, се препоръчват антибиотици и обезболяващи. Ако няма инфекция, кърменето може да продължи. При образуване на абсцес той трябва да се дренира.