Лупус еритематодес – лечение, практически съвет
Лупус еритематодес причини
Вътрешно смущение в имунната система, при което белите кръвни телца, които обикновено атакуват вредителите в организма, сега се насочват към съединителната тъкан в тялото. Причиняват тежко възпаление, червен петнист обрив по бузите и основата на носа, гадене, умора, повишена температура, болки в ставите и загуба на тегло. Понякога лупус еритематодес може да доведе до проблеми с вътрешните органи - белите дробове, черния дроб и сърцето. Поради тази причина всеки вид лечение трябва да е съгласуван с лекар.
Какво представлява лупус еритематодес
Това е комбинация от няколко фактора - генетични; хормонални колебания на тялото по време на пубертета, бременност, период след аборт, период на менопауза; настинки, фактори на околната среда, тежък стрес, слънчева радиация, някои лекарства, инфекции, вируси, отслабена имунна система; депресия; Синдром на Рейно.
Колко често се среща лупус еритематодес
Системния лупус еритематозус е хронично многосистемно възпалително заболяване с автоимунен характер; Засяга главно млади жени. Най-често заболяването се проявява чрез артралгия и артрит, феномен на Рейно, зигоматични и други обриви, плеврит или перикардит, увреждане на бъбреците или централната нервна система, хематологична цитопения. Диагнозата се установява от наличието на клинични прояви и резултатите от серологичните тестове. Тежкият ход на активната фаза на заболяването изисква назначаването на кортикостероиди, в някои случаи имуносупресори.
Наследствен ли е лупус еритематодес и може ли да се предотврати
Има много кожни заболявания, които имат различен ход и проявление. Лупусът е една от тези патологии, но малко хора знаят какво е това заболяване. Появява на лицето под формата на обрив, но има и други симптоми. Превенцията и лечението на лупус при възрастни отнема много време. И най-важното е, че болестта е хронична и изисква медицинско наблюдение през целия живот. Според статистиката патологията се среща при 5 милиона души по света, но въпреки това мнозина не са я срещали нито веднъж. Лупусният еритематозус е автоимунна патология, която влияе негативно върху дейността на всички органи и системи на организма, като постепенно унищожава тяхната функция. С точност може да се каже, че това е сериозно дифузно заболяване, което благодарение на антитела системно засяга вътрешните органи и системи на човешкия механизъм. В резултат на това се появява съдов компонент, който засяга съединителните тъкани. Между другото, лупусът получава името си, защото е придружен от специфични симптоми, един от най-основните е обрив по кожата на лицето, който прилича на ухапване от вълк. Той няма ясни контури и на външен вид е подобен на силуета на пеперуда, поради което заболяването се нарича още „синдром на пеперуда“.
Статистиката показва, че по-голямата част от пациентите са жени (90%). В мъжката половина на човечеството е много рядко и като правило това се дължи на хормонални промени в организма. При мъжете защитната функция е по-изразена, което се предпочита от специални хормони - андрогени.
Диагностициране на лупус еритематодес
Диагнозата е доста трудна и сложна. Имунологичните нарушения са характерна особеност на това заболяване, а лабораторните изследвания са част от диагностичния алгоритъм. За да се избегнат грешки, лекарят (и пациентът) трябва да разберат каква е ролята на лабораторните тестове в диагностицирането на това заболяване и как правилно да интерпретират техните резултати.
Лупус еритематодес симптоми
Общото усещане за слабост, умора, повишена температура, болки в ставите и мускулите, главоболие, обрив по кожата на лицето по скулите под формата на пеперуда, повишена чувствителност към ултравиолетова радиация; подуване на краката, очите; подути лимфни възли; косопад; болка в гърдите при дълбоко дишане; анемия, депресия, гърчове, язви на устата.
Лечение на лупус еритематодес
Практически съвет при лупус еритематодес
• Някои лекарства могат да предизвикат лупус еритематодес: ако приемате някакви лекарства, обсъдете това с лекар.
Хранене при лупус еритематодес
• Промяната на количеството и вида приемани мазнини намалява възпалението, причинено от лупус еритематодес. Вместо месо и млечни продукти яжте повече риба, особено херинга, скумрия, сардина и сьомга. Жизненоважната съставка, съдържаща се в рибата, се нарича ейкоза-пентанова киселина и се продава в чист вид в магазините за здравословна храна.
• Изследванията показват, че витамин Е помага при това заболяване. Вземайте до 800 мг. дневно. Мажете с масло или крем, които съдържат витамин Е.
• Увеличеният прием на витамин В6 (пантотенова киселина) подобрява състоянието. В естествената си форми витаминът се намира в черния дроб, рибата, сиренето, пълнозърнестите храни, авокадото, карфиола, зрелия грах и зрелия фасул, ядките, фурмите и картофите.
• Хората, страдащи от лупус еритематодес, често са алергични към някои храни.
• Увеличете приема на селен, който се съдържа в пшеницата, кафявия ориз, овесените ядки, птичето месо и месото без тлъстина, дреболиите и рибата.
Традиционна медицина при лупус еритематодес
• За облекчаване на ставните болки лекарят ще ви предпише нестероидни противовъзпалителни лекарства за обрива - антималарични лекарства и кортикостероиди за треската.