Кашлица – лечение, аромотерапия, хомеопатия, акупресура
Рефлекс, който прочиства дихателните пътища в гръдния кош от слуз, храчки или дразнител. Кашлянето обикновено е симптом на обикновена простуда. Освен това може да е признак на магарешка кашлица, астма или скарлатина. Кашлица,която продължава повече от месец, може да се дължи на бронхит. Всяка необичайна кашлица, с или без храчки, която продължава повече от 7-10 дни, трябва задължително ди се прегледа от лекар.
Кашлица причини
Причините за кашлица се разделят на:
възпалителни и алергични, дължащи се на възпалителни лезии на дихателната лигавица, повишен вискозитет или увеличено образуване на храчки, бронхиален спазъм;
механични, свързани с влизането в лумена на дихателните пътища или ушния канал на чужди тела, както и с разширени лимфни възли, образуването на тумори, които компресират бронхите и трахеята;
химическа, в този случай се получава кашлица поради дразнене на респираторната лигавица;
термична, свързан с вдишване на твърде горещ или обратното твърде студен въздух.
Кашлица симптоми
Когато се описва кашлица, се използват редица характеристики, които позволяват на специалиста да предположи какво точно е причинило развитието на тази патология. Така че кашлицата, която не е придружена от секреция, се нарича суха или непродуктивна, тъй като не премахва дразненето. Провокира дразнене на рецептори на кашлица от чужди тела, неоплазми и подуване на дихателната система. Суха кашлица може да се появи при перикардит, сърдечни заболявания, заболявания на външното ухо и нервната система. Настъпва в началния стадий на простуда, с ларингит, трахеит, туморни лезии на бронхите и плеврит.
Мокра или продуктивна кашлица е придружена от отделяне на храчки. Развитието ѝ се наблюдава при заболявания на бронхо-белодробната система. Тя се развива поради:
повишена секреция при бронхит или бронхиална астма;
Видове кашлица
В зависимост от наличието или отсъствието на слуз в дихателните пътища, кашлицата се разделя на:
непродуктивна (суха кашлица) - характеризира се с липсата на храчки / бронхиална слуз не се произвежда;
продуктивна (мокра кашлица) - придружена с отделяне на храчки / бронхиална слуз - отхрачване;
Лечение на кашлица
Полезни съвети при кашлица
Можете да закупите всяко лекарство за кашлица в аптеката, но само лекар трябва да предпише такива лекарства. Факт е, че някои лекарства са необходими, за да се потисне кашличният рефлекс. Други, например обвиващи агенти, са препоръчани за кашлица поради дразнене на лигавицата на горните дихателни пътища (фарингит, трахеит). Те помагат да се създаде защитен слой върху лигавицата на назофаринкса. Обикновено това са пасти за абсорбция, сиропи или чайове, съдържащи екстракти от евкалипт, мащерка, дива череша, акация, бръшлян, глицерин, мед. Когато кашлицата е влажна, се предписват муколитици, отхрачващи стимуланти, а също и някои растителни екстракти (ружа, анасон, женско биле), за да се подобри отделянето на храчки. Основното е да запомните, че лечението не се свежда до потискане на кашлицата! В крайна сметка, ако правите точно това и не полагате усилия за лечение на основното заболяване, можете да прогоните кашлицата дълбоко и да получите сериозни усложнения.
Аромотерапия при кашлица
• Масажирайте гърдите и гърба с евкалиптово масло и масло от сандалово дърво или тамян.
• Ако се отделя много слуз, масажирайте гърдите и гърба със смирново масло и капнете малко върху възглавницата през нощта.
• Ако дишането е затруднено: масло от тамян капнете малко на една кърпичка и вдишвайте редовно.
Хомеопатия при кашлица
• При дрезгава кашлица, със стържене в гърдите и затруднено дишане: антимониев тартарат (Antimonium turtaricum).
• При болезнени пристъпи на суха кашлица, които се влошават при най-малкото движение, постоянна жажда: дива тиква (Bryonia).
• Дразнене в гърлото, пристъпи на кашлица в легнало положение: росянка (Drosera).
• Глуха стържеща кашлица като трион, режещ трупи: спонгия (Spongia).
• Картечна кашлица, прерастваща в повръщане на слуз: червен корал (Corallium rubrum).
• Силна кашлица и треска след простудяване: самакитка (Aconite).
• Дразнеща кашлица, получена при най-малкото течение на студен въздух: киселец (Rumex crispus).
• При първоначални симптоми на всеки час до 5 дози; при продължителна кашлица, два пъти дневно в продължение на 4 дни:
Акупресура при кашлица
• В пристъп на кашлица е възможно да се свият в спазъм мускулите в горната част на гърба. За да облекчите кашлицата, натиснете точката между лопатките и гръбнака, на равнището на сърцето.
Традиционна медицина при кашлица
• Предписват се антихистаминни лекарства против кашлица, ако пациентът не може да спи, понеже те имат приспивно действие като страничен ефект. Не се препоръчват средства за потискане на кашлицата, тъй като те предотвратяват изхвърлянето на слуз и храчки от организма.