Гингивит – лечение, практически съвети, билки

Гингивит – лечение, практически съвети, билкиВъзпаление и инфекция на венците, дължащо се най-често на натрупване на плака в основата на зъбите. Венците се зачервяват, подуват се, стават болезнени и лесно кървят.

Гингивит причини

Основната причина за възпаление на венците е нарушение на хигиената и грижата за устната кухина, зъбната плака, зъбен камък, кариес, механични увреждания, дефектни пломби, временни зъби; дисфункция на ендокринната, кръвоносната, сърдечносъдовата система; инфекциозни и алергични реакции; ревматизъм, диабет, хиповитаминоза, заболявания на черния дроб и жлъчния мехур, слаб имунитет; приемане на определени лекарства; ядене на топли и студени храни; тютюнопушене; химични дразнения.

Гингивит симптоми

Гингивитът се проявява чрез подуване на венците, зачервяване, болезненост, хиперемия, хиперплазия на венците. Сърбеж, дискомфорт при хранене; треска, обща слабост, изтощение, лош дъх, остра болка при приема на студени храни, горещи, кисели храни, понякога могат да се образуват мехурчета.

Видове гингивит

Началният стадий на гингивит се нарича катарален.
Най-лесният начин за излекуване на гингивит е именно на този етап - чрез идентифициране на причината за заболяването на венците и отстраняване на тази причина.
Язвен некротичен гингивит
Язвеният некротичен гингивит - улцерозен гингивит - се характеризира с наличието на открити язви и некроза на тъканта на венците.
Хипертрофичен гингивит
Хипертрофичният гингивит е разрастване на венците, когато те растат, се появява излишна тъкан. Хипертрофичният гингивит е следващият етап след улцерозен некротичен, ако не се лекува.
Атрофичният гингивит е пряк път към пародонтит и пълна загуба на зъби.

Гингивит при бременни

Едно от най-често срещаните заболявания на устната кухина е гингивитът, придружено е от възпаление на венците, характеризиращо се с тяхното увеличаване и рязко зачервяване. Най-често бременните жени се сблъскват с това заболяване и според статистиката около 70% от бременните страдат от гингивит, а основната причина са хормоналните промени в организма на жените през този период.

Не трябва да забравяме за често срещаните причини за гингивит, най-честата от които е образуването на патогенна микрофлора и плака в устната кухина. Именно от недостатъчно ниво на хигиена, под въздействието на остатъци от малки частици храна, се развива процесът на жизнената активност на микроорганизмите, което води до възпаление на венците.

Лечение на гингивит

Лечение с лазер на гингивит

Хирургичните методи на лечение не винаги водят до желания резултат и се характеризират с чести рецидиви поради невъзможността за цялостна рехабилитация на засегнатата област. Пациентът е принуден да ходи с разранен венец в продължение на няколко дни, да изплаква раните ежедневно с антисептици, преди да зарастне.

С използването на лазерна технология има неоспорими предимства:

Процедурата е напълно безболезнена и изисква анестезия само в редки случаи (рисковете от отрицателно въздействие на лекарствата върху тялото или появата на алергични реакции са намалени);

Тънкият и фокусиран лъч осигурява висока точност. Лекуват се само засегнатите тъкани, здравите остават непокътнати и само укрепват;

Излъчването на лазер има силно антисептично действие, което ви позволява напълно да премахнете патогенните бактерии и мъртвата тъкан от увредената зона - почти не се изисква допълнителна антибиотична терапия;

Лазерът бързо и плътно „запечатва“ кръвоносните съдове, поради което практически няма кървене по време на процедурите и рисковете от попадане на патогенна микрофлора в кръвообращението се намаляват;

Лъчът активира трофичните процеси, което ускорява заздравяването.

Стоматологични методи за лечение при гингивит

Трябва да се помни, че при заболяване като гингивит лечението трябва да се провежда комплексно. Това означава, че зъболекарят трябва да изключи други заболявания, които могат да причинят възпаление или подуване на венците. Например, ако пациентът има кариес, той също трябва да бъде излекуван.

Практически съвети при гингивит

Най-доброто средство за предотвратяването и лечението на гингивита е щателното почистване на устната кухина. Сутрин и вечер да се прави следното:

. Намотайте крищата на 12 сантиметров конец около показалците на двете ръце. Прокарвайте средната му част между всички зъби, като започнете от задния горен вдясно, с леки движения нагоре-надолу, няколко пъти.

Целта е да се отстрани плаката, а не просто парченца храна, останала между зъбите. Почистете по този начин цялата устна кухина.

• Четкайте зъбите с леки движения.

• Изчеткайте езика.

• Изплакнете няколко пъти устата със студена вода.

• Направете промивка на устата.

• Мийте си зъбите след всяко хранене.

Билки при гингивит

• При възпалени или кървящи венци залейте 2 чаени лъжички листа от червен градински чай с половин литър вода. Изчакайте водата да кипне и оставете под капак 15 минути. Използувайте запарката за изплакване на устата няколко пъти дневно.

Внимание: да не се употребяват от бременни.

• Тинктура от смирна е ефикасно антимикробно средство: 1-4 капки се разтварят в чаша топла вода и се изплаква устата 3 пъти дневно.

Внимание: да не се употребява от бременни.

Хомеопатия

Взема се два пъти дневно до 5 дни. При необходимост се повтаря:

• Болезнени кървящи венци с метален вкус в устата и обилно слюнкоотделяне: течен живак (Mercurius solubilis).

• Венците кървят при най-леко докосване и кървенето трудно спира: фосфор (Phosphorus).

Хранене

• Яжте много сурови плодове и зеленчуци.

• Увеличете употребата на витамин С (който се съдържа в цитрусовите плодове).

 • Дъвченето на семена от кардамон предпазва венците от възпаляване.

Традиционна медицина

• Редовните прегледи при зъболекар включват професионално почистване и отстраняване на зъбната плака. Той може да ви препоръча антибактериално средство за изплакване на устата.