Гастроентерит – симптоми, лечение, билки, хомеопатия

Възпаление на стомаха и червата, обикновено причинено от вирус, бактерии или токсини в заразена вода или храни или в резултат на алергична реакция. Симптомите се изразяват в гадене, повръщане и диария, стомашни болки и спазми, които обикновено продължават до 48 часа. При малките деца и хората в напреднала възраст потърсете лекарска помощ.

Гастроентерит – симптоми, лечение, билки, хомеопатия

Гастроентерит причини

Причинителят на заболяването може да бъде: ротавирус, норавирус, салмонела, шигела. Дългосрочната антибиотична терапия, яденето на сирене и лошо термично обработени храни, лошо измитите плодове и зеленчуци и замърсената питейна вода могат да доведат до заболяване.

Гастроентерит симптоми

Инкубационният период е около 5 дни. В зависимост от тежестта на протичане на заболяването, степента на симптомите могат да варират. Основните симптоми на заболяването са: повръщане, гадене, газове, абдоминално раздуване, коремна болка, диария, слуз и кръв в изпражненията, обезцветяване на изпражненията, повишена температура до 37,5 ° С, летаргия, слабост, студени тръпки, намален апетит, може да има повишена сухота на кожата, устните, устата, поради дехидратация, кожата става отпусната и скучна. В по-тежки случи е възможна загуба на съзнание, гърчове, понижаване на кръвното налягане, делириум.

Предотвратяване на дехидратацията при гастроентерит

Лечението с дехидратация се свежда до възстановяване на водния баланс на организма. Това може да се направи независимо или с помощта на лекари (в случай на умерена до тежка дехидратация). Можете да попълните доставките на течности, като пиете обикновена вода и минерална вода, съдържаща калий, натрий, въглехидрати. Можете също така да използвате замразени сокове. Пиенето на течност се препоръчва на малки порции.

Интензивната физическа активност, лятната жега, храносмилателните разстройства и др. Допринасят за загубата на ценна течност в организма. Можете да попълните неговото снабдяване, ако включите в ежедневната си диета достатъчно количество питейна вода. Трябва да се помни, че всеки има своя собствена норма, но средно възрастен се нуждае от 2-3 литра на ден. В този случай се взема предвид само чистата вода. Различни сокове, чай, кафе и други напитки не се вземат под внимание. По време на активните товари в горещия сезон трябва да държите бутилка вода със себе си и периодично да я пиете на малки порции.

Лечение при гастроентерит

Билки при гастроентерит

• Запарка от ливадник намалява киселинността в стомаха, успокоява слизестата лигавица и спира гаденето: 2 чаени лъжички сушена билка се заливат с чаша вряща вода, запарват се 15 минути и се пие 3 пъти дневно.

• След пристъпа, отвара от бряст ще облекчи храносмилателната тръба: 1 част от стритата на прах кора се залива с 8 части вода и се разбърква добре. Съществуват и таблетки.

Хомеопатия при гастроентерит

• При обилна диария, придружена от парене и стомашни колики, безпокойство, потиснатост и треперене бял арсеник (Arsenicum album).

• При повръщане и диария с обилна студена пот: бяла чемерика (Veratrum album).

• След възбуждащи средства (кафе, алкохол, подправки), последвани от безплодни напъни: блювателен орех (Nux vomica).

• Парене в дебелото черво и ануса и неконтролируема диария: алое (Aloe).

• Зеленикава безболезнена диария. Стомашни спазми, влошава се рано сутрин: подофилин (Podoplyllum).

По една доза на всеки 10 минути до 6 дози и повторете при необходимост

Хранене при гастроентерит

• Не яжте по време на пристъпа, но пийте много течности. Във водата да се разтворят захар или мед и сол (1 кафена лъжичка захар, мед, 1 чаена лъжичка сол на литър вода), за да се избегне обезводняването.

• След като диарията и повръщането престанат, яжте неподправени зърнени хрини и зеленчуци. Бананите нормализират стомаха. Киселото мляко възстановява защитните бактерии в стомаха.

• Трябва да се взема млечнокисела смес от 1 чаени льжичка прах от Acidophilus с 1 чаена лъжичка Bifldobacteria и 1/2 чаена льжичкаLactobucillus bulgaricus (продават се в магазините за здравословни храни) в чаша изворна вода, 3 пъти дневно.

Кои храни да се избягват при гастроентерит

Менюто за възрастни хора трябва да бъде близко до обичайното, всекидневно. Трябва обаче да се въздържате от ядене на определени храни:

- кофеинови напитки;
- дъвка;
- мазни, сладки и пикантни храни;
- храни с високо съдържание на фибри;
- закупени сокове, кола, тоник.

Много пациенти не могат да понасят млечните продукти, затова е най-добре да ги изключите.

Както вече е известно, гастроентеритът причинява повръщане, поради което при тези обстоятелства се препоръчва да се пие вода на малки глътки, тъй като при рязко попадане на течност в тялото, повръщащият рефлекс може да се засили. Можете да опитате да пиете нещо различно от вода, например бульон с ниско съдържание на мазнини, разредени спортни напитки.

Когато повръщането и диарията спират, можете да си позволите:

- пресни плодове и зеленчуци;
- сол, която трябва да се добави към вече приготвена храна.

Традиционна медицина при гастроентерит

• Трябва да се открие микробиологичната причина за това състояние. Не се препоръчват антибиотици, понеже те унищожават здравословните бактерии в червата. Те се предписват само в случаите на тежка инфекция.