Емфизема – лечение, аромотерапия, хомеопатия, рефлексотерапия

При емфиземата въздушните мехурчета дълбоко в белите дробове се увреждат от пушенето или от замърсения въздух. Те се уголемяват и се пукат, като по този начин намаляват областта, която усвоява кислорода. Симптомите се изразяват в затруднено дишане, следователно в намалено усилие и разширяване на гръдния кош, и в белодробни инфекции.

Емфизема – лечение, аромотерапия, хомеопатия, рефлексотерапия

Емфизема причини

Хронична възпалителна лезия на алвеолите, активира процесите, които причиняват появата на емфизематозни промени. Вероятността от възникване на заболяването се увеличава с бронхиална астма, генетичен дефицит в производството на 1-антитрипсин, който причинява разрушаване на алвеоларната белодробна тъкан чрез протеолитични ензими, пушене, вдишване на замърсители и токсични вещества, промени в белодробната перфузия, професионална активност, поради работата, която причинява хронично повишаване на налягането на въздуха в белите дробове.

Емфизема симптоми

Основният симптом на заболяването е задух, характеризиращ се със сложно издишване. С прогресирането на заболяването се наблюдава влошаване на задуха, който се появява само по време на тренировка, а по-късно в покой. Лицата, страдащи от тази белодробна болест, почти всички дишат през тесните си устни и издуват бузите си. При диспнея може да възникне кашлица поради производството на малко количество луз. При тежка дихателна недостатъчност се наблюдават цианоза на кожата, подуване на шийните вени и подуване на лицето.

При хора с това заболяване има рязка загуба на тегло, свързана с висока консумация на енергия, която е необходима за извършване на дихателни движения. Развитието на случаи на спонтанен пневмоторакс е характерно за булозен емфизем.

Рискове за дихателната система

Дефицит на Α-1-антитрипсин (наследственост)

α-1-антитрипсин - антипротеазна активност, основният инхибитор на неутрофилната еластаза

прояви:

Ø Разрушаване на алвеола → нарушена функция на белите дробове

Ø Натрупване на α-1-антитрипсин в черния дроб → чернодробна дисфункция

2) Пушене: активно → белите дробове на пушача; пасивен → Околна среда

Опасни вещества: полоний (радиоактивен изотоп), въглероден оксид, смоли (амоняк и тютюнев катран), бензопирен, никотин

20 цигари / ден = доза радиация 200 рентгена

↓ възраст на началото на тютюнопушенето → ↑ риск от развитие на хронични белодробни заболявания

От началото на употребата на тютюн до клиничните симптоми на болестта минават 20-25 години

+ дефицит на α-1-антитрипсин → прояви 10 години по-рано

3) промишлено замърсяване на въздуха

Професии: миньори, строители, железничари, преработватели на зърно, памук, хартия, хора, работещи с цимент

4) Атмосферно и битово замърсяване на въздуха, студено

Ø ↑ ниво NO2, висока влажност, натрупване на горивни продукти от органично гориво в жилищни помещения без подходяща вентилация

Ø Влияние на студения фактор върху развитието на ХОББ (по-голямата част от населението живее в условия на продължително излагане на студения фактор)

5) Социален фактор

Ø Алкохолизъм → вероятно тютюнопушене → харчене на спечелени пари за алкохол, рядко прибягване до здравни заведения

Ø Социални особености на страната → мнозинството не може да промени местожителството / работата си в случай на здравословни проблеми

Ø Местоположение на големи промишлени предприятия в близост до жилищни райони

6) Вирусни инфекции → допълнително увреждане на цилиарния епител → ↓ ефективността на мукоцилиарния клирънс → задържане на слуз в бронхите → прогресия на хронични белодробни заболявания

7) Затлъстяване, физическо бездействие

8) Атопия (алергия)

Лечение при емфизема

Да се извършва под лекарски контрол.

 Аромотерапия при емфизема

• Масажирайте гърдите с 20 мл. растително олио, размесено с по 2 капки от всяко от следните видове масла: кедрово, ментово или евкалиптово.

Хомеопатия при емфизема

Взема се 2 пъти дневно в продължение на 7 дни; при необходимост се повтаря.

• Силна кашлица и задавено хриптене, но без изхвърляне на храчки: антимониев тартарат (Antimonium tartaricum).

• Влошаване в облачни дни, топли помещения и рано сутрин: антимониев карбонат (Antimonium carbonicum).

• Влошаване при студен въздух и течение и късно вечер: сяра (Hepar sulphuris).

Хидротерапия / Аромотерапия при емфизема

• Парната баня помага на организма да изхвърли храчките, с които белите дробове са задръстени. Напълнете една купа с вряща вода, капнете 3 капки евкалиптово масло. Наведете се над купата със затворени очи, покрийте главата си и купата с хавлиена кърпа и дишайте дълбоко 2-5 мин.

Рефлексотерапия при емфизема

• Областта на белите дробове е разположена върху горната страна на ходилата, точно под пръстите, между втория и четвъртия пръст. Лекият масаж облекчава дишането.

Упражнения при емфизема

Изследванията показват, че всекидневното колоездене (на закрито или на открито) до голяма степен уталожва симптомите на емфиземата. Ходенето и плуването също помагат. Отначало упражненията са леки и натоварването постепенно се увеличава. Дишайте дълбоко. Идеалният вариант е да npaкmuкуваme упражненията три пъти на ден по 5 минути.

Йога при емфизема

Посещаването на занимания по йога ще ви приучи да дишате по-правилно. Следните движения целят разширяване на гръдния кош и трябва да се правят колкото може по-често:

• Въртене на ръцете: поставете пръстите на раменете, вдишайте и съберете лактите пред гърдите. Вдигнете ги колкото се може по-високо, след което ги спуснете отстрани с кръгово движение, като издишате.

• В седящо или стоящо положение протегнете ръце както при плуване бруст, след което хванете ръцете и ги свалете отзад до седалището с изпънати назад рамене. Вдишайте и вдигнете ръце колкото се може по-нагоре. Издишайте и ги спуснете.

Традиционно лечение при емфизема

• При възобновяващи се дихателни инфекции се изписват антибиотици. За отпушване на здравите дихателни пътища, свързващи дихателната тръба с белите дробове, се вземат лекарства, разширяващи белодробните мускули. Понякога се предписват кортикостероидни лекарства за намаляване на белодробното възпаление и изхвърляне на храчките. Обикновено се налага кислородна терапия при по-късните стадии на болестта.

Грижи за дихателната система, билки, които помагат

Билките, които помагат за поддържане на здравето на белите дробове, могат да имат следните ефекти:

- отхрачващо - помага за унищожаване и почистване на натрупванията в дихателната система
- успокояващи раздразнени носни пътища и дихателни пътища
- релаксиращи мускули в близост до горните дихателни пътища, които спомагат за потискане на кашлицата
- антихистамини
- борбата с вредителите, които могат да причинят заболявания на горните дихателни пътища
- източници на антиоксиданти
6 билки, които могат да ни помогнат да поддържаме дихателната си система по-здрава са евкалипт, медуница, риган, живовлек, девисил и мента.