аомашна козметика, ароматерапияДомашна козметика

Ако сте привърженици на натуралната козметика, то може да опитате да ползвате своя козметична линия, направена от вас за вас. Ще ви подскажем идеи за изцяло натурална грижа за кожата и косата, като използваме само натурални масла, етерични ароматни масла, хума, сода, и други съставки за да бъде кожата ви здрава, а портмонето ви пълно.

Защо да изберем натуралната домашна козметика?

Логично е, когато клетките на кожата са почистени и подхранени с натурални природни масла, извлечени от растения и дървета, те се активират, оживяват и активизират своята обмяна. Съответно когато в кожата ви има кръвообращение и живот, се подобрява елеастичността, променя се цвета на кожата, започва изхвърляне на токсините, които правят цвета на кожата тъмен, а клетките болни.

  • Хума бяла на бучки – Каолин, при акне и косопад, насипно
  • Био Флорална вода от Българска роза Дамасцена, Radika, 100 мл
  • Редувайте нежен с активен масаж, за да втриете маслата и да активирате кръвооросяването си. Периодично правете лек пилинг с натурална глина или хума, кестенови трици или пшенични трици и нежен кръгообразен масаж. Така ще премахнете мъртвия слой кожа и маслата ще се абсорбират лесно. При по-тежки случаи на черни точки е добре да се прави нежен кръгообразен масаж с чаена лъжичка сода за хляб, смесена с няколко капки вода. След измиване и подсушаване, нанесете специалното масло за проблемна кожа, описано по-долу.

    Като начало ще ви трябват няколко бутилки, тип диспенсъри. Може да ползвате стари измити бутилки от течен сапун, като ги надпишете чрез стикер или хартиено тиксо. Или пък си закупете специални бутилки за смесване на етерични масла. Може да ползвате и други подходящи и удобни кутийки или бутилчици.

  • Масло против бръчки, Bioherba, 50 мл

    Масло против бръчки, Bioherba, 50 мл

    Цена: 8,80 лв.

  • Възстановяващо масло за лице, Bioherba, 50 мл

    Възстановяващо масло за лице, Bioherba, 50 мл

    Цена: 8,80 лв.

  • Натурални масла за лице

    Необходимо е да подберете базово масло, в което да разтворите етерични масла в масла за лицесъотношение 1 към 40. Тоест на 40мл базово масло се накапват около 20 до 25 капки етерични масла. Готовото масло се втрива сутрин и вечер на измито лице. Веднага ще си помислите, че маслата са много мазни и вие може би не обичате да чуствате кожата си омазнена. Ще се изненадате обаче, че когато втриете 5-6 капки от така приготвеното масло за лице, то не изглежда нито мазно, нито е неприятно за кожата.

    Също така има по-зимен тип масла и по-летен тип масла. Например зехтиновото, масло от авокадо са тежки зимни масла. Докато жожоба, пшенично са леки летни масла. Има и неутрален тип - кокосово масло, арганово масло, бадемово. Като цяло ще трябва да усетите кое е маслото за вас и до прочетете повече в описанието на нашите базови масла. 

    Аналогично трябва добре да се осведомите, кои етерични масла са подходящи като активни съставки във вашия домашен крем за лице, в случая домашно масло за лице. Темата е обширна, но обобщено можем да кажем, че има масла, които са стягащи и противобръчкови, като розмарин, бергамот, хвойна, лимоново, розовото масло, шафраново масло. Бергамот, лимон, цитрусовите и хвойна не са подходящи за алергична кожа, особено в летния период, когато кожата е изложена на слънце.

    Розово масло

    Розовото масло е се счита за едно от най-качествените етерични масла по цял свят. То е характерно, натурално масло произведено от маслодайната rosa damascena, кояот може да се срещене само на територията на България. Българското розово масло е популярно със своите силни подмладяващи, овлажняващи и антисептични свойства.Успокоява и балансира сетивата. Въз основа на всички тези свойства и на силния, специфичен аромат, розовото масло е широко използвано в парфюмерията, козметиката и ароматерапията.

    Флорални води

    Към натуралните масла за лице, като комбинация могат да се използват и флорални води. На страниците на нашия сайт, можете да намерите богато разнообразие от такива в комбинация с българска роза, бял равнец, лайка и лавандула. Флоралните води дезинфекцират, почистват, стягат кожата, подобряват кръвообращението и свиват разширените пори. Блансират и имат антиейдж ефект.

    Хума за лице

    Не на последно място, но не по-малко ефективна е и хумата за лице. Богата е на желязо, калий и други минерали. Подходяща е за отпусната, безжизнена кожа, нормална или мазна. Подхранва със кислород, тонизира кожата и възвръща свежия ѝ вид.


    * Думата слънце ми подказа да напомня, че през лятото може да използвате като базово масло сусамовото масло, което има натурален защитен УВ фактор. Във някои източни страни, когато жените трябва да работят цял ден на слънце, поставят на главите си широки сламени шапки, а на лицето си, особено на носа и бузите кашичка от хума, или кашичка от хума и мазнина. Така цял ден са защитени от силното изгарящо слънце.

    домашна козметика, ароматерапияКогато правите масло за лице с проблемна кожа изберете антисептични масла. Добре е да се използват, когато имате пъпчици, акне, розацея, разширени пори, разнообразни малки или големи петънца по кожата. Антисептични са масло от лавандула, чаено дърво, кедрово масло, бор, смрадлика, карамфил, канела. Ако ползвате редовно своето домашно масло, то ще има едновременно подхранващ и лечебен ефект върху кожата ви. Такъв тип масло може спокойно да ползвате както на лицето, така и в зоната около очите, устните. Важно е само да сте спазили пропорцията за разреждане на етеричните масло в базовото масло 1:40.

    Когато направите свое масло и го ползвате редовно, вие ще усетите неговия прекрасен ефект, и не на последно място, тези домашни средства са много по-изгодни и същевременно качествени. Обичайно 100 мл базово масло струва от 4 до 10лв, а 10 мл етерично масло струва от 4 до 10 лв, като вие ще изпозвате 1-2мл от него и ще ви остане за сауна или вана или за масло за тяло и крака. Това количество от 100мл ще ви стигне за 4 месеца активно ползване, при това на перфектна цена.

    Разбира се можете да обогатите вашата козметично серия и с по-скъпи етерични или базови масла. Със сигурност инвестицията си струва до стотинка, защото тя е за вашето здраве, самочуствие и красота. Когато вие сте здрава, щастлива и красива, това се отразява на цялото семейство, на работата ви и на бъдещето ви.

    В тази връзка горещо ви препоръчваме книгата на Маги Тисеран, която е стожер в английската аромотерапия - Аромотерапия за жени. Вътре са описани множество рецепти и идеи при различни здравословни проблеми, аромотерапия за самочуствието и настроението, парфюмни смеси, рецепти за тоалетна вода. Изключително ценна книга, настолна за аромотерапията при жените и за семейството.

     

    Масло за тялоМасло за тяло

    Ако вече сте избрали масла за лицето си, можете да използвате аналогични и за вашето тяло. По принцип, дори да използвате същото базово и етерични масла за вашето тяло, е необходимо да използвате отделна бутилка, която надлежно да надпишете. Причината е, че концентрацията на етерични масла в маслото за тяло е добре да е по-висока и то не трябва да се използва върху лицето, което е по-чуствително, особено в зоната около очите, поради опасност от раздразнения и изгаране, поради високата концентрация.

    Разреждането на етерични към базово масло е 1 към 20 за тяло. Тоест на 100мл базово масло се накапват 2 мл /40 до 50 капки етерични масла общо/. Можете да ползвате само 1 активно етерично масло или да направите своя активна комбинация като се посъветвате с книга по темата или с кратките насоки по-долу.

    Избора на масла за тяло и крака е още по-голям, като и тук важат правилата, описани в частта за маслата за лице. Не смесвайте много масла едновременно, особено ако нямате опит. Спрете се на едно или две масла. Преди да смесите, отворете капачетата на желаните масла, и леко приближете аромата им с дланта си, зада усетите дали сте направили подходяща комбинация от аромати.

    Можете да изберете тонизиращи цитрусови масла, портокал, бор, салвия. Или да потърсите варианти за коригиране на специфичен проблем. Например ако имате суха кожа, задължително изберете като базово масло - сусамовото масло, а като етерични масла - релаксиращи масла, например лавандула, липа, тамян, розмарин, бял равнец. 

    Ако имате псориазис, лишеи, кожни заболявания, прекомерно потене или неприятна миризма, то след къпане втривайте специално направено за вас масло - пшенично масло с добавени едно от следните или няколко: масло от чаено дърво, смрадлика, лавандула, пелиново масло.
    При артритни заболявания, можете да направите масло за тяло, което едновременно да храни кожата и да лекува ставите. Смесете сусамово или ленено масло като база със следните етерични масла - масло от тамян и/или масло от кедър.

     Масло за стъпала и нокти. При атопичен дерматит, дерматит, сърбежи от неизяснен произход смесете базово масло / бадемово, пшенично или шипково, зехтиново или жожоба/ със едно или няколко от следните масла - кедрово масло, чаено дърво, лавандула, масло от лайка /едно от най-скъпите масла, но уникално по свойствата си/.

     Масло за стъпала и нокти

    И тук важи принципа за смесване 1:20 етерично към базово масло. Ако искате да храните и лекувате стъпалата, които по цял ден са затворени в обувки ето няколко подходящи масла. Против гъбички - орехово масло или бадемово масло в комбинация със чаено дърво, смрадлика или лавандула. Същото масло е подходящо и за втриване в ноктите и кожичките около ноктите. Подходящо е и разредено пелиново масло, но то е значително по-скъпо. За петите ползвайте сусамово масло или меден мехлем.

    Със сигурност освен върху кожата ви, етеричните масла действат и на самочуствието. Според Аюрведа растенията имат дарбата да балансират вашето енергийно тяло. Достатъчно е да помиришете маслото - ако ви харесва аромата, това е вашето масло за съответния период от вашия живот. След 3-4 месеца, когато тялото ви промени своята енергия и баланс, може това масло вече да не ви допада и да имате нужда от други аромати и друго балансиране. Често това е свързано и с промяната на сезоните - лято, зима.

    Именно това е прекрасния дар на нашето тяло, че то само може да усети какво е добро за него чрез ароматите. Ползвайте обонянието си, за да бъдете по-здрави, красиви и щастливи. Дори най-скъпите козметични средства не са по-силни от натуралното действие на природата и от вашата лична интуиция.
     

    Масло за коса

    Етерични масла, флоралните води и хумата са изключително подходящи и за маски за косата. Хумата подхранва косата и я прави лъскава и еластична, като премахва нейната сухота и накъсаност. Подхранва кожата на скалпа и спира косопада. За маска за коса се приготвя гъста каша, която се поставя на косата, увива се с найлон и кърпа за 10-15 мин. Отмива се обилно с вода, като накрая се полива с 1 литър вода, смесен с 1 суп.лъжица оцет или лимонов сок. Флоралната вода  се пръска върху косата. Помага против пърхот, раздразнения и проблеми на кожата на главата, стимулира растежа на косата. Флоралната вода от лайка изсветлява, затова се използва за поддържане на светлите коси.