Есенциални мастни киселини ключът към силна имунна система

 
efas.jpgСъвременните изследвания и клинични наблюдения показват, че есенциалните мастни киселини (ЕМК), са от ключово значение за оптимално здраве и здравословното развитие на имунната система през целия живот. Изследванията също така показват, че ЕМК намаляват  нивата на холестерола в годините на производство и имат протективен ефект срещу сърдечно-съдови заболявания по-късно в живота.Тъй като тялото не произвежда собствени есенциални Мастни Киселини (ЕМК) и трябва да се набавят чрез храната, има реална опасност от недостиг на Есенциални Мастни Киселини (ЕМК). Освен това Есенциални Мастни Киселини (ЕМК) са крехки и лесно се повреждат от въздух, светлина, високи температури и преработка. Ето защо, ако детето яде храни с високо съдържание на преработени рафинирани храни и хидрогенирани мазнини и се избягват храни, които осигуряват жизненоважните витамини и минерали, той или тя е в риск от недостиг на Есенциални Мастни Киселини (ЕМК). Тези важни хранителни вещества са най-широко разпространени в рибата, сушените бобови зърна и суровите ядки и семена.Много от нас знаят, че има добри мазнини и лоши мазнини. Ние непрекъснато слушаме за връзката между високите нива на наситените мазнини, холестерола и сърдечни заболявания.

Мастните киселини, които са градивните елементи на мазнини, идват в две форми: наситени и ненаситени.

Наситените мастни киселини са твърди при стайна температура, като маргарина, твърдото сирене и свинската мас. Тялото се нуждае от някои наситени мазнини, но всичко, което е необходимо, може да се произведе от организма. Това означава, че ние всъщност не трябва да ги предоставяме, чрез храната си. И все пак най-много консумираните мазнини са наситени мазнини. Наситените мастни киселини не само запушват кръвоносните съдове, те пречат на метаболизма и използването на есенциални мастни киселини в организма, което води до компромис в имунната система.

Ненаситените мастни киселини са течни при стайна температура, което включва повечето от растителни масла, като соя, слънчоглед, шафран, царевица, маслини и рапица. Важно е да се разбере е, че всички Есенциални Мастни Киселини (ЕМК) са ненаситени мазнини, но не всички ненаситени мазнини са Есенциални Мастни Киселини (ЕМК). Храната, която е с прекалено високо съдържание на несъществени ненаситени мастни киселини може да доведе до намеса в метаболизма и използването на есенциални мастни киселини. За съжаление, много растителни масла са подложени на процес, наречен хидрогениране, за да се удължи срока им на годност. Този процес всъщност превръща ненаситени мастни киселини в наситени мастни киселини. Много преработени храни като бисквити, чипс, зърнени храни, сосове и т.н. са направени с хидрогенирани или частично идрогенирани растителни масла. Маргаринът се прави от хидрогенирано растително масло, което го прави един антинутриент. Хидрогенираните растителни масла вредят на тялото, допускайки вредата от свободните радикали, прекъсвайки ЕМК метаболизма и неговото използване, увеличавайки нивата на холестерола и увеличавайки възпаленията. Затоплянето и готвенето с ненаситени мастни киселини унищожава тяхното полезно действие.

Омега 3 мастни киселини – купи ТУК

Храни съдържащи Есенциални Мастни Киселини (ЕМК)



omega-3.jpgПроцесът на преработка изчерпва количества омега-3 в рибата, както и добавянето на растителни масла към нея, така че прясната риба е най-добрият източник.

Фасулът и бобовите растения са отличен източник на двете масла, омега 3 и 6 и ако се яде редовно, може да бъде отличен източник на есенциални мастни киселини.Омега 3 и 6 масла се преобразуват чрез ензим, който регулира химичната реакция с други химични форми, наречени простагландини, които са активни в много процеси в организма. Есенциалните Мастни Киселини (ЕМК) помагат на ензимите да регулира метаболизма. Те зависят от кофакторите, витамини и минерали като витамин B6, C, E, цинк, магнезий, мед и селен. Докато кофакторите са налице Есенциални Мастни Киселини (ЕМК) могат да бъдат конвертирани в простагландини. Простагландините засилват имунната защита, регулират активността на белите кръвни клетки и предотвратяват алергична реакция. Простагландините играят важна роля в процеса на заболяването; дисбалансът може да доведе до хронично заболяване.
Например нисъкият хранителен прием на есенциални мастни киселини в комбинация с висок прием на наситени мастни киселини, ще доведе до повишено ниво на възпалителни фактори в тялото, докато диетата с високо съдържание на есенциални мастни киселини в комбинация с по-нисък прием на наситени мастни киселини, ще доведе до ниско ниво на възпалението и по-високо ниво на антивъзпалителни фактори. Следователно, една диета ще подкрепи болното състояние, а друга ще предотврати или намали същото състояние като астма, алергия или екзема.


Ролята на Есенциални Мастни Киселини (ЕМК) в тялото:


• Допринасят за имунното здраве и развитие.
• Регулират дейността на белите кръвни клетки (макрофаги, лимфоцити).


Признаци на недостиг на Есенциални Мастни Киселини (ЕМК)


Есенциалните Мастни Киселини (ЕМК) се използват от всяка клетка в тялото, ние можем да видим признаците на дефицит на много места, включително в косата, кожата и ноктите. Кожните признаци на ниски Есенциални Мастни Киселини (ЕМК) включват суха, люспеста, грапава кожа. Често по гърба, по ръцете и краката тя е неравна и грапава. Кожата, както и косата изглежда повехнали и без блясък. Ноктите могат да бстанат чуплива, сухи и крехки.
Едно дете което има хронично повтарящи се хрема, болки в ушите, кашлица или рани, които не се лекуват бързо значи му липсват Есенциални Мастни Киселини (ЕМК). Алергичните реакции на всички видове сенна хрема, астма, кожни обриви и храносмилателни проблеми - всички са отговори на недостиг на Есенциални Мастни Киселини (ЕМК).

Диетата е най-разумния начин да се осигурят Есенциални Мастни Киселини (ЕМК) на детето. А диета, която е богата на сурови ядки, ядки, семена, риба и боб и с ниско съдържание на хидрогенирани или наситени мазнини, вероятно ще осигури достатъчни количества за здраво дете. Ако детето страда от алергия, обрив, хронични настинки, болки в ухото, астма или ниска имунна съпротива значи не приема храни с високо съдържание на Есенциални Мастни Киселини (ЕМК). Към храните могат да се добавят масла, като салатни сосове, зърнени храни или други рецепти с високо съдържание на есенциални мастни киселини. Хранителни добавки във форма на капсули са най-лесният начин за по-голямото дете да приеме необходимото му количество ЕМК, защото може да ги дъвчи или поглъща.



leneno-maslo.jpgЛененото масло


Лененото масло е най-подходящата добавак за набавяне на есенциални мастни киселини. Това е комбинация от омега 3 и 6 мастни киселини, повечето от тях са омега-3. Изберете масло което е нерафинирано, без да е преминало през допълнителна топлинна обработка. Лененото масло съхранявайте в хладилника в продължение на четири месеца и във фризера в продължение на осем месеца от датата на производство. Ако маслото има горчив вкус, отколкото леко сладък, значи е гранясало и не трябва да се използва. Лененото масло може да се прилага директно по една чаена лъжичка, ако на детето му допада, или в храната:
• В салатни дресинги, които се използва 1/2 и 1/2 със зехтин.
• Във варени зеленчуци, зърнени храни или тестени изделия вместо масло.
•Добавяне в растителни шейкове.

Лененото масло никога не трябва да се нагрява, но може да се добавя към топли храни.

Рибено масло и масло от черен дроб на треска.

Те са достъпни под формата на капсули и могат да бъдат полезни при лечение на дефицит на ЕМК. Рибеното масло е достъпно в ароматизирана течна форма за малки деца, които не могат да дъвчат или поглъщат капсули. Използвайте 2 до 1 чаена лъжичка дневно.


ve4ernqa-iglika.jpgМасло от вечерна иглика


Това масло е богато на омега-6 мастни киселини. В някои случаи тези ЕМК са необходими в по-високи нива, отколкото на омега 3 мастни киселини. Лечението на състояния като хиперактивност и алергии трябва да включва омега 6 масла.

Друг източник на омега-6 мастни киселини е маслото от пореч масло и маслото от семената на касис. Дозировката е 1 до 2 500 мг капсули дневно.