Холестерин, висок – лечение, хранене, билки, релаксация
Какво представлява холестерин
Нормалното съдържание на холестерин в кръвта е между 3,6 и 7,3 милимола на литър (140-280 мг/dl). Излишният холестерин (които обикновено се натрупва в резултат на неправилно хранене) циркулира в кръвта и може да се изрази в наслагвания на мазнини в артериите, които да ги запушат й следователно увеличават риска от сърдечен пристъп .
Как се измерва
Кръвен тест за холестерол е много често срещана процедура. Тя може да се приема във всяка медицинска лаборатория чрез назначаване. Тъй като това изисква някаква подготовка, по-добре е да го планиратe предварително. Подготовката на съвременната технология ви позволява да постигнете изключителна точност на резултатите. Въпреки това, за да се изключи възможността за грешка, пациентът трябва да се придържа към някои правила. Храна, напитки, алкохол и никотин, като някои лекарства-всичко това може да повлияе на резултатите и да наруши данните. Следователно, трябва да направите кръвен тест на празен стомах (последното хранене-най-малко 12 часа преди посещението в лабораторията). 2-3 дни преди изпитването да се изключат от менюто всички пържени и мастни, да се откажат от алкохола и тютюнопушенето, да спрат да приемат биодобавки. Не забравяйте да уведомите вашия лекар, ако сте на лекарства, какво и колко често. Антибиотиците, витамините, хормоните, фибратите, статини, диуретици и хипотензивните лекарства, нестероидни противовъзпалителни средства и много други лекарства имат значителен ефект върху нивата на холестерола.
Лечение на холестерин
Билки при холестерин
• Суровият чесън намалява вредните мазнини в кръвта. Яжте го в салати и правете чеснов хляб. Консумирането му с магданоз премахва силната миризма. Билковите смеси като Антихолестерол, чай за сърце на БИЛКИ ЕООД и Антихолестерол чай с 8 билки, намаляват ефективно холестерола и подобряват цялостно сърдечно-съдовата система.
Хранене при холестерин
• Намалете употребата на животински мазнини (месо, млечни продукти и яйца), яжте само птиче месо в умерени количества, обезмаслено мляко и нискомаслено сирене, пастет.
• Вместо наситени употребявайте разнообразни ненаситени мазнини.
• Избягвайте пълномаслените млечни продукти, сладоледа, сладкишите с мас, закуските с подправки и мас, както и пържените храни.
• Увеличете употребата на пълнозърнестия хляб и зърнените продукти, сушения боб и грах, плодовите сокове и минералната вода.
• При готвене употребявайте зехтин, който съдържа мононаситени мазнини. Избягвайте продукти, съдържащи кокосово или палмово масло.
• Изследванията показват, че овесените и оризовите трици намаляват холестерина. Препоръчва се всеки дневната им употреба от 1/2 чаша, приготвени като варива или поднесени с храната.
• Яжте ядки и авокадо в умерени количества. Те съдържат мононаситени мазнини, които се смята, че понижават холестерина.
Упражнения при холестерин
• Упражненията по аеробика понижават равнището на холестерина. Резултатна е всяка дейност, която значително ускорява пулса и дишането за повече от 20 минути. Джогингът, плуването, подскоците и бързото ходене са много полезни.
Релаксация при холестерин
• Изследванията показват, че релаксацията понижава нивото на холестерина. Медитацията или йога ще Ви помогнат добре да се отпуснете. Следното упражнение също е от полза:
• Легнете на твърда повърхност, затворете очи и се съсредоточете върху тялото си. Обърнете внимание на всяка част, като започнете с лицето и очите. Опитайте поред да отпуснете съзнателно всяка част. Цялата процедура трябва да отнеме поне 10 минути.
• Записи на команди за релаксация и биозареждане ще ви помогнат, ако срещате затруднения.