bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Заешка детелина, действие и приложение на билката

Anthyllis Vulneraria L.

(сем. Leguminosae — Бобови)

jylta-detelina.jpgБългарски народни наименования на заешка детелина

Жълта детелина раменник, раменка, руменка.

Народни наименования в други страни на заешка детелина

Руски - Немски – Wundklee, Язвенник обыкновенный, Френски - anthyllide, vulneraire.

Лечебни свойства на жълтата детелина

В народната медицина свежата билка, счукана във вид на лапа, се употребява за налагане на рани, или 1 супена лъжица ситно счукана суха билка с 500 г вода се възварява 3 минути, след което се прецежда и с получената течност се правят бани на трудно зарастващи рани.

Характерни особености на заешка детелина

Заешката детелина е едногодишно или многогодишно тревисто растение. Кореновата сисема е силно развита. От коренището излизат по няколко дъговидно извити, в горната си част обикновено разклонени стъбла, високи до 40 см. Листата са нечифтоперести, с 1 — 6 чифта целокрайни нееднакви листчета, връхното от които е по-едро от страничните. Приземните листа често са единични, без странични листчета, с дълги дръжки. Цветовете са златножълти, събрани в сбити топчести съцветия. Чашката след прецъфтяване се подува мехуресто. Цялото растение е покрито с нежни прилегнали влакънца. Цъфти от края на пролетта до есента. Туфеста трева. Семената са неправилно бъбрековидни и двуцветни — едната половина е зеленикава, а другата — жълта. Полиморфен вид.

Разпространение на заешка детелина

Ареалът на заешката детелина се среща в Южна Европа, Алпите и Балканският полуостров. У нас се среща по сухите поляни, каменливите места и склонове, разредените гори, храсталаците и дрм шочти изключително на варовита почва, по склоновете на Стара планина, Родопите, планините в Югозападна и Североизточна България и Странджа. На Пирин планина и на Славянка стига до високопланинския пояс.

Употребяема част на заешка детелина

Цветовете (Flores Anthyllidis vulnerariae) и стръковете (Herba Vulnerariae).

  • Ранилист стрък - при рани и фрактури, Betonica officinalis

    Ранилист стрък - при рани и фрактури, Betonica officinalis

    Цена: 2,63 лв.

  • Време за бране на заешка детелина

    Брането на заешка детелина е в периода от май до юли.

    Начин на бране на заешка детелина

    Отрязват се стръковете на 20 — 25 см отгоре по време на цъфтенето или според поръчката — съцветията. Брането да се извърши в сухо време. Събраният материал се прочиства от случайно попаднали при брането примеси.

    jylta-detelina_2.jpgНедопустими подмеси на заешка детелина

    При брането да не се смесва със сходните му два вида от същия род—Aaurea Wedе, A. montana L, като берачът се придържа точно към описанието, дадено в „Характерни особености". Чашката на Aaurea не е мехуресто подута след прецъфтяването, а листчетата са на брой повече. Цветовете на A. montana са розовочервени.

    Начин на сушене на заешка детелина

    Събраният и прочистен материал се суши в проветриви помещения или в сушилня при температура до 40°.

    Рандеман на заешка детелина

    От 4 — 4,5 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.

    Опаковка на заешка детелина

    В бали със стандартно тегло.

    Съхранение на заешка детелина

    В сухи и проветриви помещения в добре приготвени опаковки.

    Съдържание на заешка детелина

    Стръковете съдържат танини, сапонини, багрилни вещества, протеини, мазнини, целулоза, безазотни екстрактивни вещества и други още неуточнени съставки. Цветовете съдържат разни багрила, като ксантофил, флавоноиди и др.

    Почвоукрепител, декоративно, сухоустойчиво и медоносна билка.

    Нежелани реакции на заешка детелина

    Не са открити токсични свойства. Въпреки това растението не се препоръчва за терапевтична употреба от бременни жени и кърмачки, както и деца и хора с индивидуална непоносимост към растителните компоненти.

    Съчетание с други билки на заешка детелина

    Често традиционните лечители го използват в комбинация с живовляк за лекуване на слабо заздравяващи рани, при измръзване и язви.