bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Лечение с билки при кожни заболявания, причинени от висока температура

ИзгарянеИзгаряне.

Лечение с билки се прилага при ограничените по засегната площ и дълбочина изгаряния, каквито са и по-често срещаните в практиката на дерматолозите. За лечение се използват значителен брой билки.

Дъб. В локално приложение дъбът е познато и широко прилагано билково средство при третиране на болните от изгаряне.

Обикновена коприва. Приложена при нискостепенни изгаряния, постига епителизиращо и гранулогенно действие. При изгаряния от I ст. се прилагат компреси, постигащи и обезболяващ ефект. Прилага се и така:

По 8 чаени лъжички стрити листа за чаша вряща вода.За компреси 3 пъти дневно за 10-12 дни.

Бяла мъртва коприва. Най-често се използва под следната форма:

 По 30 г.  цветчета се сваряват в 1 л. вода - за охладителни компреси 2-3 пъти на ден 10-12 дни.

Лечебна звъника. Използва се за намазвания под форма на звъниково масло. Приготвя се от 20 г. пресни цветове, които се заливат с 200 г. ленено или слънчогледово масло. При често разклащане сместа престоява 14 дни. Правят се 1-2 намазвания на ден 10 дни. Течната част се препоръчва и за прилагане на маслени компреси 1-2 пъти на ден. Във Франция на билката се гледа като на регенериращо тъканите средство. Ковалева е убедена в противовъзпалителните и антибактериалните свойства на звъниката. Лечебните й качества свързват със съдържащото се в нея багрилно вещества хиперацин. Препоръчано е по-широко да се прилага звъниково масло при изгаряния. Препаратът иманин е звъников препарат и е успешно прилаган при изгаряне от II и от III степен. В Русия е получен антибиотикът новоиманин при изходна лечебна билка- лечебна звъника . Богат положителен лечебен опит с тази билка имат в Русия.

  • Мехлем SOS 3 Родопски билки, Bioherba, 30 мл

    Мехлем SOS 3 Родопски билки, Bioherba, 30 мл

    Цена: 5,50 лв.

  • Обикновен Дъб кора - при кървящи венци и хемороиди, Quercus robur
  • Картоф. При изгаряния се прилага за налагане изгорелите участъци с прясно настъргана кашица.

    Градински невен. Използва като тинктура (1:5) за компреси 1-2 пъти на ден за 7-10 дни. Препоръчва се тинктурата от цветните кошнички (чаена лъж. тинктура на чаша вода) за компреси или обливания по 1-2 пъти на ден 7-10 дни. Освен като тинктура невенът се прилага и като запарка и маз.

    Бял смил. Освен локално се прилага и перорално:

    По 1/2 чаена лъж. 3 пъти дневно 1/2 час преди ядене или за намазвания 1 път на ден. Външно приложение билката намира  под формата на маз: прах от билката, смесена с краве масло и мед. Препоръчва се и под формата на ежедневни вани - по 50 г. стръкове на вана - обща или локална, при 35°С и продъл жителност 15-30 мин.

    Черна топола. Служи за лечение на изгаряния главно под форма на намазвания с мехлем:

    Външно. За мазане 1 път на ден.

    Роза казанлъшка. Препаратът розалин , служещ за лечение при изгаряния, е изграден на основата на казанлъшката роза.

    За мазане 2 пъти дневно. Успешно се прилага при изгаряния I и II степен.

    Бръшлян. Освен при измръзвания се прилага с добър ефект и при изгаряния. Провеждат се обливания на изгорелите кожни участъци (2 пъти на ден) с 1/2 чаена лъжичка наситнени листа, студено наставени с чаша вода за 8 часа.

  • Софора цвят – Японска акация, при кръвоизливи, Sophora Japonica
  • Исоп лечебен стрък - при кашлица, Hyssopus officinalis.

    Исоп лечебен стрък - при кашлица, Hyssopus officinalis.

    Цена: 3,70 лв.

  • Практикува се лечение с билки с настойка от зрели плодове от японска софора - 1 част плодове, 5 части 56° спирт и престояване 10 дни. Правят се промивания или намокряния на салфетки, които се налагат върху болестно изменените кожни зони по 1, 2, 3 пъти на ден до възстановяване.

    Опитни билколечители използват планински очиболец, за намазвания 1, 2 пъти дневно 7-10 дни. В същото време се препоръчват и локални бани (1 суп. лъж. корени, залята с чаша вряща вода, оставени да кипят 1/2 час и да престояват 2 часа. След прецеждане - за бани 1, 2 пъти на ден 7-10 дни.

    Запарка от лайка (2-3 суп. лъж.  билка и 500мл. вряла вода да стои 1 час в добре затворен съд),  прилага се за обливания 2-3 пъти на ден и се постига локално анестетичен ефект.

    Горски слез. От топлия остатък след прецеждането на запарката от листа или цветове (2-3 чаени лъж. за чаша вряла вода) се правят лапи - за налагане 1, 2 пъти на ден.

    Дива мащерка. Препоръчват се компреси 2, 3 пъти на ден.    

    Лечебен пореч. Съветват се по две намазвания дневно със сок (1 суп. лъж.).

    Лечебно действие при изгаряне има дюлята. Правят се намазвания 1, 2 пъти дневно със слуз, получена от накисване във вода на несчукани дюлеви семена при отношение 5:100.

    Културен лен. Също се използва при изгаряния. Правят се компреси с отвара от ленено семе. Ленът е в основата и на препаратите линетол и линол, показани за локална терапия. Във Франция прах от ленено семе използват за лечение на изгаряния.

    Коноп. Използва се за включване в мехлеми, ефикасни при изгаряне.

    Някои лекари като Ковалева,  намазват изгорелите участъци със сок от свежи листа на алое.

    Използва се и отвара от плодовете на черна боровинка.

    При болни от изгаряне се употребява рициново масло под формата на маз на Вишневский, както и под формата на някои мехлеми и балсами.

    Повишена потливост.

    Провежда се локална и в някои случаи и перорално лечение с билки.

    Лечебен исоп. Билка с доказани противопотни свойства. Лечебният исоп се употребява като запарка. Вземат се 2 чаени лъжички надземни части (наситнени) и се заливат с чаша вряща вода. Изстинала и прецедена, запарката се приема на равни порции за 1 ден в продължение на 2-3 седмици.

    Смрадликата също нашироко се използва, но локално (100 г. наситнени листа се възваряват с 1 л. вода) за компреси, промивки, лапи.

    За местни бани се прилага бяла върба. Приготвя се отвара от 1 чаена лъж. ситно счукани кори, заляти с 2 чаши студена вода и оставени за накисване за 8 часа.

    Прилага се и дъб.

    Продължаващото 2-3 месеца лечение с лайка е препоръчително. Правят се бани, промивки, компреси.

    Добри ефекти срещу обилни изпотявания се получават и с градински чай.

    За общи и локални бани се прилагат с добър ефект липа, бъз, лайка, орех (орехова шума) и др. Полезни са компреси (1-2 пъти на ден) с корени от ружа. За целта се използват пресни смеси от употребимите органи на билката. При локални свръхизпотявания са препоръчителни местните обливания с естествена розова вода. Постига се и дезодориращ ефект.

    Смутено потообразуване.

    При идиопатичните и сезонните форми на дисхидроза лекарят провежда адстрингентно и противовъзпалително, т.е. симптоматично, лечение. Основното изискване е съобразяването с размерите на засегнатите кожни участъци, интензитета и ексудативния характер на морфологичните изменения, еволютивния етап и пр. Под форма на бани и компреси при болни от дисхидроза често и успешно се прилагат дъб и смрадлика. Постига се противовъзпалително и антисептично въздействие.

    Слънчево възпаление на кожата.

    Строго противопоказани са лечебните  билки с фотосензибилизиращ и фотостимулиращ  ефект, като например пащарнак, бедреница и др. Тяхното включване във лечение с билките на слънчевия дерматит ще задълбочи патологичните изменения,  и ще доведе до усложнения.

    При слънчев дерматит успешно се прилага кестен. Експериментално е доказана високата му билкова лечебна стойност при тези болни.

     За намазвания 1, 2 пъти на ден за профилактика и лечение.

    Морков. Използва се под формата на налагане с кашица, получена от свежи настъргани кореноплоди. Достатъчни са по две апликации на ден.        

    При оформени субективни смущения се препоръчва лечение с китайски чай. Профилактичното му приложение се състои в намазване на откритите кожни участъци преди, излагане на слънчеви лъчи с чай (охладен, прецеден). При наличие на слънчев дерматит се прилагат компреси на засегнатите кожни зони със силен чай (охладен, прецеден). Процедурите се провеждат 2-3 пъти на ден, продължават всяка една по 20-30 минути до възстановяване и отзвучаване на болките и чувството на горене.