bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Лечебна мъдрица, действие и приложение на билката

SISYMBRIUM OFFICINALE (L.) SCOP.

(ERYSIMUM OFFICINALE L.)

(сем. Cruclferae — Кръстоцветни)

le4ebna-mydrida.jpg
Български народни наименования на билката лечебна мъдрица

раноцелебник, целебник.

Народни наименования в други страни на билката лечебна мъдрица

Aнглийски - hedge mustard, Руски - гулявник лекарственный, сухоребрик, Hемски - Schottendotter, Wilder Senf, Hederichkraut, Френски – velar moutarde.

Употреба на лечебната мъдрица като лековита билка

Лечебната мъдрица е била позната като лекарствено билка още на Теофраст, Аристофан и Диоскурид. В нашата народна медицина се употребяват семената или свежите цъфтящи стръкове като диуретично, противокашлечно, стимулиращо антискорбутно и за подобряване на гласа (особено на певците) средство: по 10 г на ситно счукана свежа дрога се вари с 1 л вода заедно със захар и се прави сироп, от който се взема по 50 г 2 — 3 пъти дневно преди ядене. Външно счуканите свежи стръкове или сок от тях, смесен с дървено масло, се използват за бързо зарастване на рани. Семената се употребяват прясно смлени във вид на лапи за налагане при простуда.

Младите стръкове на билката имат парлив вкус и могат да се използват за храна като пролетна салата.

От листата се получава жълта боя, която се използва като багрилно средство.

Свежите надземни части на билката, окосени по време на цъфтене, могат да се използват като добър фураж за овцете и козите.

Характерни особености на билката лечебна мъдрица

Лечебната мъдрица е едногодишно до двугодишно билка. Стъблото е изправено, до 90 см високо, разклонено, гладко, обикновено четинесто-мъхнато, с неразклонени тънки къси власинки и много по-дълги и дебели четинки, като всички са прилегнали към стъблото и са насочени надолу. Много рядко стъблото е почти голо. Клонките са почти хоризонтални, с дъговидно извита нагоре връхна част и завършващи със съцветие, както и главното стъбло. Листата са пересто насечени, с продълговати, назъбени странични дялове до 8 см дълги, четинесто-мъхнати. Долните листа са триъгълно-яйцевидни, с дръжки и с по 1—3 продълговато-яйцевидни до ланцетни дяла.. Най-горният дял на листата е ширококопиевиден или удължен, най - долната двойка странични дялове понякога е прилегнала към стъблото, а най-горните листа на главното стъбло и разклоненията са продълговато - ланцетни илитрвделни, приседнали. Цветовете са дребни, единични, без прицветници, събрани почти класовидни съцветия по върховете на стъблото и разклоненията му. Цветните дръжки са до 2 мм дълги, тънки, по-къси от цветовете, влакнести или голи, без прицветни листчета. Цветните пъпки са широкоелипсовидни. Чашелистчетата са до 2,5 мм дълги, до 1 мм широки,, тесноелипсовидни до ланцетни, тъпи, най-често влакнести, слабо издути в основата. Венчелистчетата са до 4 мм дълги, до 1 мм широки, светложълти, обратно яйцевидно-лопатовидни, до 1,5 пъти по-дълги от чашката, стеснени към основата в тесен нокът. Тичинковите дръжки са дълги около 2 мм. Прашниците са продълговати, стреловидни в основата. Плодовете са шушулки, плътно прилегнали към клонките, към, които са прикрепени, а на върха са шиловидно заострени. Плодните капачета са с 3 надлъжни, почти еднакви жилки. Преградната стена е 26 слабо прозрачна. Семената са до 6 във всяко гнездо, яйцевидни, до 1 мм дълги, червеникави или жълтокафяви, почти гладки. Цъфти от май до края на есента. Цялата билка има вкус и миризма, подобни на дивата репица или на синапа.

  • Гръден чай – бронхиален, при кашлица, насипен

    Гръден чай – бронхиален, при кашлица, насипен

    Цена: 6,98 лв.

  • Лечебни свойства на билката лечебна мъдрица

    От древни времена инфузии и отвари на основата на лечебна мъдрица се използват за лечение на пневмония, бронхиална астма, бронхит, ларингит, белодробна туберкулоза, секреторна недостатъчност, гастрит, възпалителни процеси на пикочно-половата система и обща слабост на организма.

    Инфузиите се използват външно: за лечение на рани, за лечение на ожулвания, стоматит, катарална болка в гърлото, синини и дори краста.

    Лечебната мъдрица има изразени противовъзпалителни, отхрачващи, диуретични, стягащи свойства, а също така е признат като ефективно средство за повишаване на апетита.

    Смята се, че екстракт от лечебна мъдрица помага за лекуване на рак.

    le4ebna-mydrida_.jpgРазпространение на билката лечебна мъдрица

    В Европа, Средиземноморието, Югозападна Азия, Русия, Кавказ, Сибир, Далечния Изток, Северна Африка, а е пренесено в Япония, Северна и Южна Америка, Южна Африка, Австралия, Нова Зеландия и Гренландия. У нас се среща като типична рудерална билка край пътищата, из рововете, по сухите тревисти места, а и като заплевелител в многогодишните фуражни култури из цялата страна.

    Използваема част на билката лечебна мъдрица

    Цъфтящата надземна част (Herba Sisymbrii) и семената (Semen Sisymbrii).

    Време за бране на стръковете на билката лечебна мъдрица

    През май до края на цъфтенето.

    Време за бране на семената на билката лечебна мъдрица

    В пълна техническа зрелост.

    Начин на бране на стръковете на билката лечебна мъдрица

    Отрязва се цялата връхна част на билката заедно със стъблото и цветовете и се използва в свежо състояние.

    Начин на бране на семената на билката лечебна мъдрица

    Отрязва се цялата надземна част на билката заедно с шушулките по време на пълната техническа зрелост на семената. Събраният материал веднага се разстила в проветриви помещения за доизсушаване, след което се изчуква или овършава, а изпадналото семе се прочиства чрез превяване и пресяване, след което се разпростира в проветриви помещения за доизсушаване.

    Недопустими подмеси на билката лечебна мъдрица

    При брането да не се смесва с други видове от същия род (още 3), като берачът се придържа точно към описанието, дадено в Характерни особености.

    Съхранение на билката лечебна мъдрица

    Семената — в сухи и проветриви помещения (да не се съхраняват дълго време).

    Съдържание на билката лечебна мъдрица

    Надземните части в свежо състояние съдържат до 321 мг% витамин С. В билката е установено съдържание и на глюкозиди с неуточнен състав, както и до 1 % дъбилни вещества.

    Семената съдържат до 30% тлъсто масло, до 0,72% етерично синапено масло, фермента мирозиназа, около 1,5% един синигриноподобен глюкозид, който при хидролиза отделя синапено масло.

    Интересени факти за лечебната мъдрица

    Лечебната мъдрица се използва пресен или сушен за салати или подправки за месни и рибни ястия.

    Лечебната мъдрица е широко култивирана в цяла Европа, където се използват нейните ядливи листа и семена. Тя се използва широко като подправка в Северна Европа (в Дания, Норвегия и Германия).

    Листата имат горчив послевкус и имат вкус на зелето, те се използват в салати или за начална култура в буркани. Семената се използват за приготвяне на европейска паста от горчица.

    Нежелани реакции на билката лечебна мъдрица

    Трябва да се внимава, когато се използват препарати на основата на лечебна мъдрица в случаи на хипертония и пиелонефрит в периоди на обостряне.

    Използването на билката при лечение на детски болести не се препоръчва и също трябва да се избягва предозиране, за да не се предизвика забавяне в работата на сърдечните мускули.

    Внимание при съчетание с определени медикаменти

    Да се избягва в съчетание с лекарства с хипертония, пиелонефрит и аритмии. Трябва да се консултирате с лекар, преди да използват билката. Трябва също да се отбележи, че редовният дългосрочен прием на сок, отвари, запарки от билката може да повлияе неблагоприятно на сърдечно-съдовата система, да забави работата на сърдечния мускул.

    Продукти свързани със статията

    1. Невен цвят портокалово оранжев, български - при миома и рани, Calendula officinalis
    2. Хималайски восъчен мехлем Мумио и Прополис, Bioherba, 30 мл
    3. Мехлем SOS 3 Родопски билки, Bioherba, 30 мл

      Мехлем SOS 3 Родопски билки, Bioherba, 30 мл

      Цена: 5,50 лв.

    4. Дермалек Мехлем 5 Пирински билки - при рани и кожни възпаления, Bioherba, 30 мл
    5. Етерично масло от Палмароза (Palmarosa oil), Bioherba, 10 мл

      Етерично масло от Палмароза (Palmarosa oil), Bioherba, 10 мл

      Цена: 6,59 лв.

    6. Етерично масло от Исоп (Hyssop oil), Bioherba, 10 мл

      Етерично масло от Исоп (Hyssop oil), Bioherba, 10 мл

      Цена: 10,88 лв.

    7. Смрадлика Тинктура - за венци и кожа, Bioherba, 50 мл

      Смрадлика Тинктура - за венци и кожа, Bioherba, 50 мл

      Цена: 4,07 лв.

    8. Базово масло от Жожоба (Jojoba oil) - при суха и загрубяла кожа, Bioherba, 10 мл
    9. Мехлем SOS Билкана със смрадлика, живовляк и прополис, Radika, 30 мл
    10. Омайниче корен - при диария, Geum urbanum

      Омайниче корен - при диария, Geum urbanum

      Цена: 5,42 лв.

    11. Гел за след слънце с Алое Вера и Алантоин, Bioherba, 150 мл