bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Заболявания на тънкото черво

TYNKI-4ERVA.jpgЕтиология и патогенеза

При заболяванията на тънкото черво в различна степен се нарушават секреторната, моторната, смилателната и резорбтивната му функция. Смутени функции на тънкото черво се наблюдават и при липса на морфологични промени в лигавицата. Възможно е и обратното съотношение — изразени органични промени да бъдат компенсирани и да не се изявяват клинично. При всички болни с нарушение на функциите на тънкото черво трябва да се търсят органични изменения както в самото черво, така и в други органи. Едва след изключването им може да се приеме, че нарушенията са функционални. От функционалните нарушения най-голямо внимание заслужават двигателната недостатъчност и чревните диспепсии: въглехидратна (ферментативна), гнилостна и мастна.

При възпалителни процеси в тънкото черво най-често заедно с него са засегнати и стомахът или дебелото черво — гастроентерити, ентероколити и гастроентероколити.

Предразполагащи моменти за възникването на възпалителните заболявания на тънкото черво биват нарушената секреторна и двигателна функция на горните отдели на храносмилателния тракт (атрофичен гастрит, резециран стомах, дискинезии на жлъчния мехур, холецистектомии, хроничен панкреатит); нарушено кръвоснабдяване при сърдечна недостатъчност и портална хипертония; непълноценно хранене (намален внос на белтъчини и витамини); нарушения в обмяната на веществата като захарен диабет и тиреотоксикоза; алергични реакции на храносмилателния тракт; необичайни климатични и физикални въздействия.

  • Чай Стомашен - при язва, гастрит и колит, насипен

    Чай Стомашен - при язва, гастрит и колит, насипен

    Цена: 5,52 лв.

  • Чай Антиколит - при газове и метеоризъм, насипен

    Чай Антиколит - при газове и метеоризъм, насипен

    Цена: 8,69 лв.

  • За възникването на острите ентерити най-съществено значение имат токсоинфекции, причинени от салмонели, Escherichia coli и различни видове параколи, Proteus, стафилококи и стрептококи, ентеровируси (Коксаки, ECHO и полиовируси), кандиди и др. Значение имат и нарушения в хранителния режим, токсично въздействие на лекарствени средства, химикали и некачествени хранителни продукти. Хроничният ентерит може да се прояви след прекаран остър ентерит или да се развие без доловим остър стадий. Преходът на остър в хроничен ентерит се улеснява от споменатите предразполагащи фактори. Хроничният ентерит може да възникне и при наличие на паразитна инвазия (ламблиаза). Синдромът на лошо чревно всмукване често е следствие на хроничен ентерит. Това се наблюдава при увреждане на ентероцитите — целиакия (глутенова ентеропатия, нашенско шпру) и синдром на атрофия на тънкочревните вили, дизахаридазен/дефицит и др.

    Патогенеза

    Могат да бъдат нарушени четирите основни функции.

    БИЛКИ, ИЗПОЛЗВАНИ ПРЕДИМНО ПРИ ЛЕЧЕНИЕТО НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ТЪНКОТО ЧЕРВО:

    ListoЧерна елша

    ListoКамшик, агримония

    ListoДрян

    ListoМъждрян

    ListoЗмиярник

    ListoОмайниче градско

    ListoПланински очиболец

    ListoПолски бряст

    ListoТрънка

    ListoКъпина