bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Обикновена ралица, действие и приложение на билката

Delphinium consolida L (Consolida regalis S.F.Gray) 

Aнглийски - Forking larkspur, Френски - Pied d'alouette des champs, Hемски - Acker Rittersporb
Сем. Ranunculaceae — Лютикови

ralica.jpg

Основно действие на билката обикновена ралица

Курареподобно.

Експериментални и клинични данни на билката обикновена ралица

За различните представители от вида Delfinium е характерно съдържанието на алкалоиди, притежаващи курареподобно миорелаксиращо действие. В Русия от Delfinium confusum е получен препаратът конделфин, а от Delfinium dicticarpum и Delfinium semibarbatum — меликтин. Те се използват като перорално действащи миорелаксанти при болестни състояния, съпроводени с повишен, тонус, пирамидни увреждания гърчови състояния и др.

Емпирични данни на билката обикновена ралица

В народната медицина на Русия отвара от билката, както и прах, получен от семената й, се използват като противоглистно средство. Вероятно този ефект е свързан с курареподобното действие на билката върху мускулатурата на паразита, в резултат на което тя се отпуска и той може лесно да бъде елиминиран от организма чрез дефекация. Билката се препоръчва също при главоболие.

Лечебни свойства на билката обикновена ралица

В народната и традиционната медицина от дълго време обикновената ралица се използва предимно при лечението на костни заболявания:

подагра,
фрактури
натъртвания,
ревматизъм,
дегенеративни заболявания,
възпалителни процеси в ставите и костите и др.

  • Тройчатка®, Bioherba, 250 мг, 100 капсули, при паразити, детокс


  • Билката е препоръчителна при заболявания на стомаха, черния дроб, бъбреците, туберкулоза и рак, облекчава болката в гърба и ставите. Голямо количество танини, което съдържа трева, влияе най-благоприятно на нервната система и мозъчните клетки. Тинктурите от него се препоръчват за борба с излишното тегло, тъй като растението има способността да нормализира метаболизма в организма. Кремовете с обикновената ралица подобряват цвета и състоянието на кожата, борят се с акнето и черните точки.

    Начини за приложение

    Съвременната традиционна медицина използва лекарства, приготвени въз основа на билката, като средство, което помага при лечението на астма, жълтеница, очни и чернодробни заболявания, склероза, повръщане и дори в случай на забавена менструация. Мехлемът от билката се използва за фрактури и ревматизъм. От отварата се правят компреси за външна употреба като обезболяващо за костни фрактури.
    При изгаряния и рани помага свеж сок от ралица. Прахът от билката има анти-паразитен ефект. Някои хора използват ралица с надеждата да е предпазят полово предаваните болести. Тя се използва като стягащо средство при язви и абсцеси.

    Описание на билката обикновена ралица

    Едногодишно тревисто растение. Листата последователни, долните и средните на дръжки, горните приседнали, всички длановидно многократно дихотомно наделени. Цветовете във връхни гроздовиднй съцветия. Охолоцветникът прост, син или синьовиолетов, 5-листен, най-горното листче с удължена хоризонтална шпора. Плодът подута мехунка, разпукваща се по един шев, с многобройни семена, кафяви до черни грапави. Цъфти май — септември.

    Разпространение  и отглеждане на билката обикновена ралица

    Расте из нивите като плевел и по тревисти и храсталачни места. Разпространено из цялата страна докъм 500 (1000) м надморска височина. Среща се в цяла Европа.

    Използваема част на билката обикновена ралица

    Надземната част (Herba Consolidae); семената (Semen Consolidae regalis).

    ralica_2.jpg
    Съдържание на билката обикновена ралица

    Цялото растение съдържа 1,3 — 4% дитерпенови алкалоиди (делфинин и негови алкохоли); цветовете съдържат още флавоноиди, каротиноиди, антоцианови багрила.

    Нежелани ефекти на билката обикновена ралица

    Билката ралицата е отровна. При поемането й в по - големи количества се развива интоксикация, изразяваща се в обща слабост и отпадналост при леки случаи, в гърчове, обилно слюнотечение и парализа на дихателния и съдодвигателния център — при тежки случаи. При лечение на интоксикацията освен общите мероприятия при отравяне и симптоматични средства в съображение влиза използването на антихолинестеразни средства, като нивалин, респективно простигмин, в съчетание с атропин, които антагонизират миорелаксиращия ефект на билката.

    Събиране и съхранение

    Събирането на билката става по време на цъфтежа, докато разкъсват върховете и страничните издънки, и дебели твърди стъбла изхвърлят.
    Суши се на сянка, в тавани или в сушилни на 40 градуса по Целзий.
    Сушенето не може да се затегне, тъй като сушените суровини стават крехки и най-ценната част от тях (листата) се разпада. Срокът на годност е 1 година. Корените се изкопават през есента, измиват се и бързо се изсушават. Свойствата на корените продължават две години.

    Начин на приложение на билката обикновена ралица

    Един-два грама счукани стръкове от растението се заливат с 200 г вряща вода. Прецеждат се и течността се пие три пъти дневно преди ядене по 1 суп. лъжица.

    Съчетание с други билки на билката обикновена ралица

    При ставни проблеми може да се съчетава с нони, босвелия, мумийо и др.

     

     

     

    Продукти свързани със статията

    1. Пакет Комплекс за ставите и костите
    2. SOS Хималайски Билков Мехлем с мумийо и прополис, Radika, 30 мл
    3. MSM – МСМ, Bioherba, 490 мг, 100 капсули

      MSM – МСМ, Bioherba, 490 мг, 100 капсули

      Цена: 10,99 лв.

    4. Бяла канела кора - при ревматизъм и артрит, Canella alba