bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Обикновен щир при хемороиди, действие и приложение на билката

AMARANTHUS RETROFLEXUS L.

 

  • Амарант BOF, Amaranthus, 500 гр / 1 кг

    Амарант BOF, Amaranthus, 500 гр / 1 кг

    Цена: 4,25 лв.

  • 6tir.jpgНародни наименования в други страни на билка обикновен щир

    Aнглийски - amaranth pigweea, Руски- щирица колосистая, Немски - Zuruckgekrummter Fuchsschwanz, Френски - amarante reflechie.

    Употреба на обикновения щир като лековита билка

    В миналото метличестият и обикновеният щир са отглеждани като зеленчукови култури. Сега се употребяват в народната ни медицина при хемороиди, обикновено външно — за налагане.

    Стръковете могат да служат за храна на свините, които с охота ги ядат. Семената могат да служат за храна на птиците. Декоративни и медоносни растения.

    Характерни особености на билка обикновен щир

    Обикновеният щир е едногодишно тревисто растение. Стъблото е до 1 м високо, изправено, набраздено, зелено или обагрено червеникаво, влакнесто. Листата са последователни. Листната петура е ланцетна, зелена, по ръба с тясна, белезникава ивица и власинки, а на върха с късо осилче, с власинки по листната дръжка и жилките. Съцветието.е връхно, обикновено сбито, с къси разклонения (до 5 мм), влакнесто. Прицветните листа са 2 пъти по-дълги от околоцветника. Околоцветникът на мъжките цветове е съставен от 5 продълговати листчета с осилчета на върха, ципести, със зелена тръбна ивица, 2 — 3,5 мм дълги. Тичинковите дръжки са равни или малко по-дълги от околоцветника. Околоцветникът на женските цветове е съставен от 5 обратно ланцетно-линейни или лопатовидно-линейни ципести листчета, покриващи се взаимно. Плодната кутийка се разпуква напречно и е отвън с шипчета. Семето е черно, лъскаво.

    Лечебни свойства и приложение на билка обикновен щир

    Лековитата билка щир е в състояние ефективно да спре кървенето, затова традиционната медицина препоръчва използването му в случай на кървене с много различна локализация: маточна, чревна, хемороидална, белодробна. Екстракт от изсушен шир има бактерициден ефект, а запарка от листата й служи като диуретик.

    Инфузиите на базата на шир се използват за лечение на заболявания на храносмилателната система: диария, запек, колит, а също и като лек за болка в червата. Използването на това лекарствено растение също лекува:

    хронично възпаление на матката;
    жълтеница;
    главоболие;
    дизентерия;
    различни тумори.

    Младите издънки на щира се използват вътрешно за насищане на организма с необходимите витамини. В допълнение, щир се използва като фураж за домашни птици, за тази цел се използват семената на лечебно растение.

    Разпространение на билка обикновен щир

    Билката произхожда от Сев. Америка. Разпространено е в Европа, Русия (Кавказ), Югозападна и Централна Азия, Япония и Китай. У нас се среща в цялата страна като рудерално или плевелно по културите.

    Употребяема част на билка обикновен щир

    Стръковете (Herba Ama- ranthi).

    Време за бране на билка обикновен щир

    Август — септември.

    Начин на бране на билка обикновен щир

    Отрязва се надземната облистена част на растенията по време на цъфтене на дължина 30 — 35 см от върха надолу. Брането, сушенето, опаковането и съхраняването на двете растения се извършва поотделно.

    Недопустими подмеси на билка обикновен щир

    При брането да не се смесва със срещащите се в нашата страна други още 11 диворастящи вида щирове. Поради това берачът трябва да се придържа точно към описанието, дадено в „Характерни особености".

    6tir_2.jpgНачин на сушене на билка обикновен щир

    Сушенето става на сянка или в проветриви помещения, като материалът се нарежда върху рамки или постелки, или в сушилня при температура до 45°.

    Рандеман на билка обикновен щир

    От 4 — 5 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи. Дрогите трябва и след сушене да са запазили естествения си изглед.

    Опаковка на билка обикновен щир

    В бали със стандартно тегло.

    Съхранение на билка обикновен щир

    В сухи и проветриви помещения без пряк достъп на слънчеви лъчи.

    Съдържание на билка обикновен щир

    Много малко изучено. Установено е съдържанието на холин, бетаин, витамин С и някои неуточнени съставки. В състава на сухото вещество на двете растения са намерени 19,3% протеини и 13,5% белтъчни вещества.

    Нежелани реакции на билка обикновен щир

    В малко количество амарантът носи големи ползи за организма, но при някои заболявания може да донесе вреда. Не може да се използва от хора с камъни в бъбреците и жлъчния мехур, както и с обостряне на холецистит и панкреатит.

    Съчетание с други билки на обикновен щир

    Може да се съчетава с копър, магданоз , черен пипер и др.