bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Меча пета, действие и приложение на билката

Salvia Sclarea L.

(сем. Labiatae — Устноцветни)

ME4A-LAPA.jpg
Български народни наименования на билката меча пета

какула, меча стъпка, мускатна какула.

Народни наименования в други страни на билката меча пета

Aнглийски - clary, Руски - Шалфей мускатный, Немски - Muskatellkraut, Френски - sclaree, orvale.

Характерни особености на билката меча пета

Мечата пета е двугодишно то многогодишно тревисто билка. Коренът е многогодишен, вретеновиден, много разклонен, проникващ надълбоко в почвата. По този начин силно развитата коренова система на билкато определя неговия сухоустойчив характер. Стъблото е дебело, изправено, четириръбесто, кухо, разклонено, обикновено червеновиолетово, в долната си част вдървесинено, до 1 м високо, жлезисто-влакместо. Всяко разклонение завърш ва с голямо метличесто съцветие. Главните стъбла и разклоненията им са окосмени. Листата са срещуположни, жлезисто окосмени, продълговато-сърцевидни, на върха остри или претъпени, набръчкани, грапави, неправилно назъбени, с изпъкнало мрежесто жилкуване от долната страна. Те са едри, до 30 см дълги, до 20 см широки, зелени, жлезисто-влакнести, сърцевидно-продълговати, долните с дълги дръжки, а горните приседнали. Най-горните листа, в пазвите на които се намират цветните прешлени, са значително по-дълги от цветната чашка, ципести, розови или розовочервени, целокрайни, заострени. Цветовете са едри, двуполови, двуустни, розови, розововиолетови, светлосинй или бели, разположени по 6 — 10 на къси дръжки пръстеновидно в пазвите на найгорните листа, като образуват по този начин до 30 см дълги, многоцветни, разклонени метличести съцветия по върховете на стъблата и разклоненията им. Чашката е двуустна, жлезисто-влакнеста, с шиловидно заострени зъбци. Венчето е също двуустно, обикновено розово или бяло, 2 — 3 пъти по-дълго от чашката. Тичинките са 2, виолетово обагрени. Стълбчето на плодника излиза изпод горната устна, която е раздвоена в края. По време на цъфтенето чашката е зелена, а при узряването на плодовете тя постепенно става светлокафява. Семената са яйцевидни, светлокафяви, гладки. При накисване с вода те се ослизяват и набъбват. Цялата билка има сребрист изглед и приятна миризма. През първата година развива само розетка, а през втората — цветоносното стъбло. Установено е, че при нашите условия културата може да се отглежда три до четири години.

  • Очанка стрък - при конюктивит, глаукома, Euphrasia officinalis
  • Лечебни свойства и приложение на билката меча пета

    От древни времена мечата лапа се използва за възпаление на очите и възпалителни заболявания на женската генитална област. Ботаникът Н. Кулпепер го смята за добро релаксиращо и успокояващо средство. От семената се прави инфузия, която се нанася  върху възпалените очи. Най-вероятно действието е упражнено от лигавични вещества, които облекчават възпалението и дразненето. И. Бок в своя билкарска книга от 1577 г. го препоръчва като средство за повишаване на плодовитостта при жените и като афродизиак. Както показват съвременните изследвания, по своята структура мечата лапа е подобен на женските полови хормони - естрогени и поради това проявява подобен ефект в организма. Използва се в началните фази на менопаузата за премахване на хормоналния дефицит и емоционалните разстройства, както и при предменструален синдром.

    Разпространение на билката меча пета

    Като диворастящо билка се среща из Средиземноморието, Франция, Италия, Испания, Румъния, Северна Америка, Персия, Сирия, Балканския полуостров. У нас се среща като диворастящо по сухите тревисти, слънчеви, каменливи места, по синорите, край пътищата и другаде, по-често на варовит терен, сравнително нарядко из по-топлите райони на страната.

    Отглеждане на билката меча пета

    Студоустойчиво и сухоустойчиво билка. Не е много претенциозно към почвата. Най-добре се развива на пропускливи и дълбоки карбонати черноземи, както и на сравнително по-сухи и наклонени терени, но с дълбока почва, за да може корените да имат възможността да се развиват на дълбочина. Билкато е много взискателна към светлината и влажността на въздуха. Особено са големи изискванията му към атмосферата и към почвената влажност през периода от началото на развитието до образуването на съцветията. Дъждовете по време на цъфтенето намаляват значително съдържанието на етерично масло и на цвят/Размножава се чрез семена. От проведените у нас проучвания е установено, че е по-добре да се сее през септември до първата седмица на октомври, за да може билката да образува розетка до края на октомври. Установено е също, че след образуването на първите листа през ноември билката добре се вкоревява и успешно презимува. Семената се засяват на дълбочина 2—3 см и разстояние между редовете от 60 до 75 см. Семената не се поддават на предварителна обработка. След образуването на първите същински листа междуредията се обработват с тракторен култиватор, а по реда се извършва плитко преораване и почистването на културата от плевели.

    В края на вегетацията всяка година, преди настъпването на, зимата, се извършва по-дълбоко обработване в междуредията, за да се разрохква почвата и се подготви културата за зимуване.

    През втората и следващите години при настъпването на пролетта, се изрязват всички остатъци от стъблата останали след прибирането на билката, изнасят се навън и се изгарят.

    ME4A-LAPA_.jpg
    Употребяема част на билката меча пета

    Цветоносните клонки и разположените по т»х цветове (Flores Salviae sclareae), листата (Folia Salviae scfereae).

    Време за бране на билката меча пета

    Провежда се по време на пълното разцъфтяване на цветовете по цветоносните клонки — сутрин след вдигане иа росата,, преустановява се в най-горещите часове на деня и след това се продължава до вечерта.

    Начин на бране на билката меча пета

    Отрязват се целите съцветия заедно с цветоносните клонки. Събраният материал се слага в кошове, кошници и други и беа да се тъпче и мачка (за да не се запари), се предава за незабавно дестилиране на етеричното масло или (според поръчката) се суши. Много е важно бързото дестилиране на етеричното масло след брането. Установено е, че при забавяне на дестилацията дори само три часа след брането билката губи към 40% от етеричното си масло, а за 4 часа след жът-вата загубата на етерично масло достига почти 100%.

    Недопустими подмеси на билката меча пета

    В нашата страна от същия род виреят повече от 15 вида, подвидове, хибриди и форми, разпространени като диворастящи на много места в страната ни. Ако е поръчано брането на диворастящото билка, берачът трябва да има пред вид това обстоятелство и да се придържа точно към описанието, дадено в „Характерни особености".

    Начин на сушене на билката меча пета

    Сушенето на цветовете (ако е поръчано такова) се провежда в проветриви помещения или в сушилня при температура до 35°. Ако е поръчано сушене и на листата, то се прави в сушилня при температура, не по-висока от 35 — 40°, като се разстилат на тънък пласт един до друг, с опаката страна нагоре.

    Опаковка на сухите билки меча пета

    В бали или торби със стандартно тегло.

    Съхранение на сухите билки меча пета

    В сухи и проветриви помещения, без достъп на пряка слънчева светлина, настрана от немиришещите билки, за да не им придаде миризмата си.

    Съдържание на билката меча пета

    Всички части на билката съдържат етерично масло (Oleum Salviae sclareae): съцветията — до 0,136%, листата — до 0,016%, цялото билка — до 0,067%. Най-много етерично масло съдържат чашките и свежите цветове. При нашите услсовия е установено, че малкото количество етерично масло, съдържащо се в целите билки (без съцветието) и в листата, е недоброкачествено. Поради това за промишлена обработка се използуват за получаване на етерично масло само съцветията. Съдържанието на етерично масло в съцветията в 10 часа преди обяд е най-голямо.

    В състава на нашето етерично масло влиза до 78% линалилацетат, а в по-малки количества — а-пинен, р-пинен, p-мирцен, р-оцимен, лимонен, камфен, феландрен, гама-терпинен, терпинолен, карен, цинеол, р-цимол, цис-алооцимен, транс-алооцимен, гераниол, нерол, цитронелол, пентанол, хексанол, октанол-3, фурфурол, бензалдехид, нонанал, естерно свързаните оцетна, пропионова, маслена и валерианова киселина.

    Листата съдържат освен малко етерично масло и значително количество дъбилни вещества.

    Физико-химичните показатели на нашето етерично масло, както и неговият фин, нежен и приятен аромат характеризират доброто му качество в сравнение с чуждестранните.

    В резултат на проведените изследвания в нашата страна е установено, че под влияние на различна продължителност и качество на светлината в билките от Salvia sciarea натрупването на свободните амиггакиселини и захарите е различно.

    Скъсяването на деня влияе за образуването на по-малко общ белтъчен азот, свободни аминокиселини и разтворими захари. Допълнителното осветление с червени светлини благоприятствува образуването на общ азот както в листата, така и в корените. При допълнително осветление на билката с обикновена електрическа светлина в листата и корените се образуват свободни аминокиселини и разтворими захари. Допълнителното осветление със зелена и синя светлина не оказва положително влияние върху изучените показатели. Семената съдържат до 31% тлъсто изсъхливо масло, в състава на което влизат глицеридите на палмитиновата, олеиновата и линолевата киселина.

    От данните, които са получени при проучване химичния съставна нашето етерично масло, е установено, че то притежава много добри качества и може напълно да задоволи не само нашите нужди, но и да намери добър прием и на чуждия пазар.

    Нежелани реакции на билката меча пета

    Противопоказана е при онкологични заболявания, мастопатия. Не се препоръчва да се използва по време на бременност и едновременно с пиене на алкохол, смята се, че той засилва ефекта им. Освен това етеричното масло причинява спокойствие и понижава концентрацията, което е нежелателно при шофиране на автомобил.

    Съчетание с други билки на билката меча пета

    Ползва се отделно и се съчетават само по препоръка на лекуващия терапевт.