bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Кукуряк, действие и приложение на билката

Кукуряк (кукрек)

Helleborus odorus Waldst. et Kit.
Aнглийски - Hellebore, gold thread, Pуски - Морозник, Френски - Ellebore a trois feuilles, hellebore pourpre, Немски - Rotte Wieswurz, Wieswurz
Сем. Ranunculaceae - Лютикови

  • Кукуряк корен - при косопад, Helleborus odorus

    Кукуряк корен - при косопад, Helleborus odorus

    Цена: 6,22 лв.


  • Кукуряк (кукрек)

    Основно действие на кукуряк

    Кардиотонично, местно анестезиращо.

    Емпиричниданни на кукуряк

    В българската народна медицина коренището на кукуряка, сварено в оцет, се прилага външно при косопад, пърхут и за укрепване на косата, за промивки на гнойни рани и др. Да се има предвид, че билката е силно отровна и трябва да се избягва използването й.

    Клинични и експериментални данни на кукуряк

    Български учени обстойно и експериментално изследват сборът от изолираните кристални глюкозиди на виреещия в нашата страна вид кукуряк. При тези изследвания се установява, че глюкозидите на Helleborus odorus имат значителна кардиотонична активност, превишаваща около 10 пъти активността на глюкозидите на дигиталиса и 3 1/2 пъти по-малка от активността на строфантина. По характера на своето действие те се приближават повече до строфантусовите, отколкото до дигиталисовите глюкозиди. Калциевите йони потенцират ефекта на глюкозидите на кукуряка, а калиевите йони намаляват токсичността им. В опити in vitro и in vivo Станева установява стимулиращо действие на глюкозидите на кукуряка върху интестиналния гладък мускул. Анализът на механизма на това действие дава основание на автора да го свърже с предизвикано освобождаване на серотонин.

    Друго основно свойство на глюкозидите на кукуряка, установено в експеримента, е тяхното местно анестезиращо действие, което се характеризира с бавно настъпване (8 - 15 мин) и голяма продължителност (1-3 часа). Комбинираното прилагане на разтвор от глюкозидите с кокаинов и дикаинов разтвор води до взаимно потенциране на анестезиращото действие. Фармакологичните изследвания на редица автори потвърждават кардиотоничното и диуретичното действие на невиреещия в нашата страна вид кукуряк Helleborus niger.

    Същевременно се изтъква, че особено по-големите дози могат да предизвикат отравяне, протичащо с остри гастроентеритни симптоми, брадикардия, атриовентрикуларен блок. Нови изследвания на румънски автори показват, че парентералното приложение на пълния екстракт от Helleborus под формата на инфилтрация води до избирателното му натрупване в по-големите нервни стволове, като 6 - 8 мин след инжектирането нервната проводимост се прекъсва напълно. Развиващата се анестезия е с по-голяма продължителност от анестезията, предизвикана с прокаин и ксилокаин. Глюкозидите на кукуряка упражняват и интензивно седативно действие, което може да се свърже с влиянието им върху серотониновата обмяна. Интерес представлява установеното напоследък in vitro изразено цитотоксично и силно виростатично действие на водни екстракти от коренището на Helleborus niger.
    Кукуряк (кукрек)

    Описание на кукуряк

    Многогодишно тревисто растение с пълзящо кафяво разклонено коренище. Цветоносното стебло изправено/зелено, 30 - 60 см високо. Приосновните листа обикновено презимуващи, единични, на дълги дръжки, длановидно нарязани със 7 - 16 яйцевидно ланцетни кожести, остроназъбени дяла; стъбловите листа по-дребни, приседнали. Цветовете по 2 - 4, на върха на стеблото. Околоцветникът прост, от 5 яйцевидни светлозелени или синьозелени листчета. Тичинките многобройни. Плодът сборен, от няколко многосеменни плоски, на върха източени мехунки. Цъфти януари /февруари - април.

    Разпространение на кукуряк

    Расте из разредени гори и храсталаци, в предпланините и планините. Разпространено из по-голямата част от страната докъм 1500 м надморска височина. Среща се в Централна и Югоизточна Европа.

    Използваеми частни на кукуряк

    Дрогата представлява изсушените коренища с много корени (Rhizoma et radix Hellebori). които обикновено са само от едната страна на коренището. Те са тъмнокафяви с неприятна миризма и сладникаво до горчивостипчив вкус.

    Кукуряк начин на употреба

    За да пиете тази билка за отслабване и прочистване на тялото, трябва да я приемате строго по определена схема:

    Първите 10 дни - 50 мг.
    От 11-ия до 20-ия ден - 100 мг.
    От 21-ви до 30-ия ден - 150 мг.
    През следващите 5 месеца 200 мг.
    1 месец е почивка.
    Започвате от 50мг и увеличавате дозата с 50мг на всеки 5 дни, докато достигне 200 мг.

    Общо курсът на прочистване трябва да продължи 12 месеца. Спазване на дозировката е много важно. За удобство купете мерителна лъжица от 50мг и измерете с нея количеството суровина на порция.

    Необходимо е да подготвите билката за от вечерта. Измерете необходимата част от билката, поставете в стъклен съд и напълнете с малко количество хладна вода. Сутринта пийте отварата на празен стомах час преди хранене. Трябва да пиете и течността, и утайката. Вкусът на билката е неутрален, но ако наистина има лош вкус, можете да го пиете с обикновена чиста вода.

    Кукуряк, действие и приложение на билкатаСъдържание на кукуряк

    Сърдечно действащи глюкозиди (буфадиенолиди): хелебрин, дезглюкохелебрин, хелебригенин (агликон), стероидни сапонини, тлъсто масло и др. Приложение: От коренището на виреещия в южните и югозападните райони на Русия вид кукуряк Helleborus purpurascens W. et K. е изолиран глюкозидът корелборин, който под същото име (Corelborinum) се предлага като кардцотоничен препарат в таблетна и ампулна форма.

    По химичния си строеж корелборинът спада към подгрупата на глюкозидите на морския лук. По бързина на действие е близък до строфантина, а по продължителност на действие и по кумулативни свойства - до дигиталиса.