Конджак корен на прах – Глюкоманан, при наднормено тегло, Amorphophallus radix

В наличност
Останали са само %1
кат №
b287conf
Конджак (Amorphophallus konjac) или глюкоманан наричат водоразтворимите растителни влакна с висока степен на пречистване. Конджак не само помага в борбата със наднорменото тегло, но и помага на организма да елиминира токсините.
6,60 лв.
6,60 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 7 кг.

Конджак корен на прах – Глюкоманан

Amorphophallus konjac

Конджак (Amorphophallus konjac) или глюкоманан наричат водоразтворимите растителни влакна с висока степен на пречистване.

Те се получават от грудките на удивителното растение, което обикновено расте в Япония и има повече от 2000 годишна история на употреба в храни, лекарства и хранителни добавки за укрепване на здравето. Конджакът расте в планините и хълмисти местности, с присъщ субтропичен климат.

Учени и изследователи отбелязват, че конджакът представлява дълга молекула полизахарид с променливи звена в D-маноза и D-глюкоза.

Полезните функции на конджака се състоят във възможността за усвояване на течности в 200 пъти повече от собственият си обем. Тази функция го прави наистина уникален дар от природата, защото чрез своята превъзходна абсорбция превъзхожда всички, известни, диетични фибри.

Продуктите, в чийто състав влиза конджак са богати на лесно усвоими растителни влакна, витамини и микроелементи, полезни за премахване на токсините, лесни за поддържане на човешкото тяло в страхотна форма и за подмладяване.

Глюкоманан абсорбира вода в стомаха и червата и образува обемисти влакна, което действа добре при запек. Той може също да забави абсорбцията на захар и холестерол от червата, което помага да се контролира нивото на захар при диабет, и благоприятства намаляване на нивата на холестерола и телесното тегло.

Конджак и неговите невероятни ползи за здравето

Оптимизира чревната перисталтика;

Намалява апетита към сладки;

Без калории;

Стабилизира теглото;

Подобрява обмяната на веществата;

Предотвратява преяждането;

Намалява нивото на холестерола и кръвната захар;

Регулира нивото на свободните триглицериди в тялото;

РН се стабилизира в стомашно-чревния тракт;

Подобрява производството на инсулин;

Препоръчителен за профилактика на атеросклероза и диабет;

Има способността да се свързва с тежките метали, холестерол, хранителните оцветители, мазнините и други вредни вещества, като не позволява да се абсорбират в тънките черва.

Препоръчителен при хора с трите "хипер" (хипертония, хиперлипидемия, хипергликемия), ако искат да поддържат красива и стройна фигура. 

И, разбира се, благодарение на всичко това, а и не само, конджакът значително подобрява вашето здраве и прекрасно Ви тонизира!

Действие на Конджак корен 

Благоприятно при наднормено тегло, при висока кръвна захар, LDL холестерол.

Начин на употреба на Конджак корен на прах

1 чаена лъжичка се разбърква с чаша вода и се изпива на гладно сутрин. Може да се приема постоянно.
 
Кулинарна цел: в храни, глюкоманана се използва като сгъстител или желиращо средство. Например, може да се добави вместо нишесте в кремове и торти, ястия.
 
*Не съдържа захар и глутен. Нисковъглехидратен.

Състав

Конджак корен на прах (Amorphophallus konjac).

Противопоказания

Има много малко противопоказания за прием на глюкоманан: индивидуална непоносимост към компонентите, бременност и кърмене.

Научете повече за Конджак

Характерни особености

Конджак, глюкоманан (лат. Amorphophallus konjac) е вид многогодишно растение от рода Amorphophallus (лат. Amorphophallus), семейство Aroid (лат. Araceae). Според някои сведения този род многогодишни растения е представен от почти 180 вида, сред които и Amorphophallus коняк (латински Amorphophallus konjac).

Ботаническо описание

Конджак, глюкоманан е многогодишно, грудково растение. Съцветието на коняка е спорадично, изглежда като дълго кочанче от тъмно лилаво, насочено нагоре. Дължината му варира от 15 см до 1 м. Това ухо е обвити в 30-сантиметров „воал“ с тъмно лилав цвят.

Събиране на суровини

Интерес представляват корените на конджака. Те се събират в края на вегетационния сезон чрез изкопаване от земята.

Химичен състав

Химическият състав на коняка от аморфофалус е следният: протеини, липиди, въглехидрати, натрий, магнезий, калий, желязо, мед, фосфор, цинк, витамини А, Е, D, В1 и В12, С, фолиева киселина, мастни киселини, диетични фибри и други аминокиселини.

Фармакологични свойства

Няма официални данни за терапевтични действия на това растение. Смята се обаче, че консумацията на храни, включващи грудки от конджак, помага за прочистване на тялото от токсини и токсини и намаляване на теглото поради наличието на груби диетични фибри.

Приложение в традиционната медицина

В Китай на конджака се приписват антиракови свойства. Не са провеждани обаче проучвания и доказателства относно борбата на растението с онкологията. Традиционната медицина в Тайван признава лечебните свойства на всички части на растението, местните билкари го използват от различни заболявания. Източноазиатските лечители използват конякови съцветия при ревматични болки, както и антипиретик.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация