bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Кавказка скополия, действие и приложение на билката

Copolia Carniolicaja Cq.

(сем. Solanaceae — Картофови)

SKOPOLIQ.jpgНародни наименования в други страни на билката кавказка скополия

Aнглийски – scopolia, Руски - Скополия карниолийская, мандрагора, Немски – Tollkraut,  Френски - scopolie.

Употреба на кавказката скополия като лековита билка

В химико-фармацевтичната промишленост за получаване на алкалоидите скополамин и атропин.

Характерни особености на билката кавказка скополия

Кавказката скополия е многогодишно тревисто растение. Коренището е хоризонтално, пълзящо, възлесто, с дебели разклонения и с по-тънки коренчета. Стъблата са единични или по няколко заедно. Те са тревисти, цилиндрични, изправени, вилужно разклонени, до 80 см високи, често виолетово обагрени в долната си част. Листата са последователни, целокрайни, приосновните приседнали или с къси дръжки, овално-елипсовидни. Средните и горните стъблени листа са с дръжки, продълговато-яйцевидни, на върха заострени, сближени обикновено по два, до 15 см дълги. Листните дръжки са крилати, до 2 см дълги. Цветовете са поединични, увиснали на дълги дръжки, излизащи от пазвите на листата. Чашката е с 5 зъбчета, светло- зелена. Венчето е звънчевидно, с 5 неясни зъбеца, тъмновиолетово отвън, жълтозелено (рядко жълто) отвътре. Плодът е многосеменна, почти топчеста кутийка. Семената са много дребни, бъбрековидни. Цъфти през април — май. Семената узряват през юни  Цялата билка e отровна.

Лечебни свойства на билката кавказка скополия

Поради своите лечебни свойства кавказка скополия е известна и в традиционната медицина, където се използва като болкоуспокояващо средство. Тъй като растението е отровно, то се използва внимателно, стриктно спазвайки дозировката. В 1:40 се приготвя водна инфузия на коренища на скополия, която се използва за лечение на болест на Мениер, трепереща парализа, шум в ушите, стомашна язва, спазми на вътрешните органи, жлъчна дискинезия. Инфузията на билката на растението е ефективна при ниско налягане.

Разпространение  на билката кавказка скополия

В широколистните, главно буковите гори из влажните рохкави, богати на хумус почви в Русия (Северното и Западното Закавказие) и Украйна.

  • Гинко Билоба лист - за памет и при шум в ушите, Ginkgo Biloba
  • Отглеждане на билката кавказка скополия

    Размножава се чрез семена и по вегетативен начин, чрез разделянето на старите коренища. Билката е много взискателна към плодородието на почвата. Предшественици за него са окопните култури. През есента почвата се изорава на 25 — 27 см дълбочина 40 — 50 дни преди посева. Културата много добре понася наторяването. Семената, които ще се сеят, трябва да са добре узрели и да са брани през същата година на сеитбата. Ако ще се сее през пролетта, необходимо е стратифициране на семената 120 — 150 дни. Подзимното сеене е за предпочитане. Сее се в редове на 60 см един от друг или по квадратно- гнездовия начин 60x60 см и на дълбочина 1,5 — 2 см. Културата започва да цъфти и плодоноси през втората година от засяването, а най-обилно през третата и четвъртата година. Студоустойчиво и влаголюбиво растение. Недостатъчната влага в почвата и във въздуха предизвикват загиване на младите билки, а в периода на цъфтенето и плодообразуването поради липса на влага добивът на билка и на семена силно спада.

    SKOPOLIQ_.jpgУпотребяема част на билката кавказка скополия

    Коренищата (Rhizoma Scopoliae).

    Време за бране на билката кавказка скополия

    Април — септември.

    Начин на бране на билката кавказка скополия

    Коренищата се изкопават през втората — четвъртата година след засяването, в ранна пролет, преди образуването на плода или през есента, преди отмирането на надземните части, очистват се от пръстта, надземните части и от дребните коренчета и се измиват, а по-дебелите се разцепват надлъж за по-бързо изсушаване.

    Начин на сушене на билката кавказка скополия

    Сушенето се провежда в проветриви помещения, на слънце или в сушилня, при постепенно повишаване на температурата.

    Съдържание на билката кавказка скополия

    Билката съдържа алкалоиди: коренищата и корените — до 0,6%, стъблата — 0,15—0,21%, листата — 0,12—0,14%. Най- важният алкалоид в билката е хиосциаминът, който се съдържа около 0,4% в подземните части. Освен хиосциамин в по-малки количества се съдържа скополамин и скополетин (6-метокси-7-хидроксикумарин).

     Нежелани реакции на билката кавказка скополия

     Въпреки редица полезни свойства, кавказката скополия е отровно растение. Когато използвате кавказка скополия и препарати от билката, трябва да се внимава в дозировките. Дори и малко предозиране може да провокира разширени зеници, сухота в устата, замаяност, чревна атония, затруднено уриниране, тахикардия. Противопоказания за употребата на кавказка скополия и препарати, базирани на нея, по-специално атропин, са глаукома, бременност, кърмене, детска възраст, индивидуална непоносимост и склонност към алергични реакции. Когато събира суровини, растението не трябва да се допуска в контакт с очите и кожата, а след работа с билката, кавказка скополия трябва да бъде добре измита.

    При отравяне с атропин се отбелязват сухи лигавици, разширени зеници, повишена сърдечна честота, възбуда, спазми, мускулни тремори.

    Съчетание с други билки на кавказка скополия

    Ползва се отделно и се съчетават само по препоръка на лекуващия терапевт.