Мехурчесто водорасло за щитовидната жлеза, действие и приложение на билката

Fucus vesiculosus L.

Английски – Fucus, Pуски - Фукус пузырчатый, Френски - Fucus, Немски – Blasentang
Сем. Fucaceae - Фукусови, разр. Fucales - Фукусови, отдел Phaeophyta - Кафяви водорасли


mehur4esto-vodoraslo.jpg

Основно действие на мехурчесто водорасло

Стимулира функцията на щитовидната жлеза.

Експериментални и клинични данни на мехурчесто водорасло

Според ученият Шталт и екипът му във връзка с високото съдържание на йод - 0,03 до 2% мехурчестото водорасло стимулира функцията на щитовидната жлеза и повишава основната обмяна. Според Похлудек и Катербах през 1965 г. билката съдържа и трийодтирозин със същото действие. В сравнение с хормоналните препарати, съдържащи тироксин и трийодтиронин, билката има много по-слаб ефект. Прилага се при затлъстяване от ендокринен произход. В билката се съдържа полизахаридът алгинова киселина, от чиито соли се приготвят слабителни и кръвоспиращи препарати, превързочни материали и др.

Емпирични данни на мехурчесто водорасло

Прилага се и при лечение на хрема със силна секреция, както и при атеросклероза.

Описание на мехурчесто водорасло

Двудомно водорасло, женските екземпляри по-едри, мъжките по-дребни. Талусьт храстоподобен, 50 - 100 см висок, частите пластинчати, дихотомично разклонени; прикрепен към основната скала с диск, пластинчатите дялове в горната част обикновено с 1 – 2 – 3 двойки въздухоносни мехурчета (чрез тях талусът стои винаги вертикален; в прибойната зона същите липсват и талусьт е в движение). Гаметангиите се развиват през месец януари, а половите клетки - гаметите, излизат във водната среда през юни и се движат в нея до месец август.

mehur4esto-vodoraslo_2.jpgРазпространение на мехурчесто водорасло

Расте в средните и долните хоризонти на литоралната и сублиторалната морска зона, на много места образува доста обширни подводни „ливади". Среща се в Северния ледовит океан, в моретата Северно и Баренцово и в крайбрежните зони на северните части на Атлантическия океан.

Дрога на мехурчесто водорасло

Промитите и изсушени талуси на водораслото.

Съхранение на мехурчесто водорасло

Съхранява се в сухи и проветриви помещения.

Съдържание на мехурчесто водорасло

Около 25% алгинова киселина, 0,03 - 0,2% йод, бром, манит, до 60% фукоидан, който при хидролиза отделя 40% фукоза, други захари, протеини, витамин С и др.

Начин на приложение на мехурчесто водорасло

Една чаена лъжичка суха билка се запарва с две чаши вряща вода и след изстиване се прецежда и се изпива в продължение на един ден. Влиза в състава на комбинирани препарати (артериоцет, вискулин, антивискозин и др.).

Противопоказания на мехурчесто водорасло

Възможни са определени нежелани реакции от приема на голямо количество мехурчесто водорасло в храната. Прекомерната храна с високо съдържание на йод причинява гуша и други заболявания на щитовидната жлеза. Кафявите водорасли могат да бъдат много токсични, тъй като те добре абсорбират морската вода заедно с тежките метали, съдържащи се в нея. Фукусът е противопоказан при бременни и кърмещи жени в предоперативния период, при проблеми със зачеването на дете. Продуктът е несъвместим с лекарства за щитовидна жлеза и разредители на кръвта.