bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Италианска лайка - успокоителната билка

Anthemis Nobilis L.

(сем. Compositae — Сложноцветни)

laika-italianska.jpgБългарски народни наименования на италианска лайка

италианско тюдрумиче, римска лайка.

Народни наименования в други страни на италианска лайка

Руски - ромашка римская, Aнглийски - english camomile, Немски - Romische Kamillen, Фреснки - Camomille romaine.

Употребата на италианската лайка като лековита билка

Като успокоително, потогонно, газогонно и спазмолитично средство: 2 — 3 цветни главички се заливат със 100 г вряща вода; запарката се оставя десетина минути и се изпива след прецеждане на един път. На ден може да се изпиват 2 — 3 такива запарки, но винаги под контрол на лекаря.

Голямо приложение намира в козметиката за изрусяване на косата, за получаване на хамазулен и др.

Лечение на хемороиди с италианска лайка

Този метод на лечение на хемороидално възпаление е наследство оставено ни от нашите предци. Лечението на хемороиди с лайка е ефективен начин, ако следвате правилно препоръките. Има няколко варианта за лечение на хемороиди с билката, основните, от които са следните: инфузии и отвари.  Лайката е едно от най-популярните лечебни растения, ценна поради противовъзпалителното си и обезболяващо действие. Можете да използвате лайка при хемороиди под формата на клизми, вани, компреси и лосиони.

Характерни особености на италианска лайка

Италианската лайка е многогодишно тревисто растение. Коренището е силно разклонено. От него излизат множество, до 30 — 40 см дълги, приповдигащи се или пълзящи стъбла. Листата са вилужно перести с теснолинейни шиловидно заострени дялове. Кошничките са едри, малко по-едри от тези на обикновената лайка, поединични, намиращи се на дълги дръжки на върховете на стъблата и разклоненията им. Те са с твърдо, плътно, остро конично цветно легло. Тръбестите цветчета са жълти, а езичестите  - бели. Прицветните люспи отвън в горната си част са космати. Семето е без хвърчилка. Цялото растение има специфична миризма, по-силна и по-остра от тази на обикновената лайка.

  • Лайка цвят екстра - при бронхиални проблеми и гастрит, Matricaria chamomilla
  • Лайка при гастрит и стомашни болки, Bioherba, 180 мг, 100 капсули
  • Разпространение на италианска лайка

    Италианската лайка произхожда от Южна и Западна Европа — Испания, Франция, Белгия, Англия и др., където се среща диворастяща, а в някои страни се и култивира. У нас я сеят из градините като декоративно растение. Поради това, че билката вирее добре в нашата страна, е необходимо да се пристъпи към култивирането й за производствени медицински цели.

    Отглеждане на италианска лайка

    Най-добре вирее на по-леки, богати на хумус почви и на изложените на слънце места. Нуждае се от повече влага. Размножава се само вегетативно от подземните издънки. От 1 дка се получават 80 — 100 кг сух цвят.

    Употребяема част на италианска лайка

    Кошничките (Flores Chamomillae romanae).

    Време за бране на италианска лайка

    Юли — август.

    Начин на бране на италианска лайка

    Цветните кошнички се берат по време на пълното им разцъфтяване. Брането се извършва с помощта на специално приспособени гребени за бране на обикновената лайка. Още при брането събраният материал се прочиства от дълги дръжки, листа и случайно попаднали примеси, както и от прецъфтели кошнички.

    laika-italianska_2.jpgНачин на сушене на италианска лайка

    Суши се в проветриви помещения, като се разстила на тънък пласт върху рамки, постелки и др. Ако се суши в сушилня, температурата не трябва да превишава 30 — 35°. Да се има пред вид, че цветното дъно се суши по-бавно.

    Рандеман на италианска лайка

    От 5 кг свежи кошнички (цветни главички) се получава 1 кг сухи.

    Описание на готовата дрога на италианска лайка

    Цветните кошнички и след сушене трябва да са запазили естествения си вид.

    Опаковка и съхранение на италианска лайка

    В херметично затворени съдове в сухи и проветриви помещения.

    Съдържание на италианска лайка

    До 1% етерично масло, горчиви вещества, апиин, флавоновия глюкозид кверцитрин, кумарини, холин, тараксастерин, алкалоида антемин, фитостерол, горчиви вещества, калций, сяра и др.

    Етеричното масло съдържа до 0,35% азулен, различни естери, тиглинова киселина, антемен, антемол, куминов алдехид, метилетилпропилов и бутилов алкохол и др.

    Декоративно растение.