Розеола – лечение, хранене, билки, хомеопатия
Заразна ли е розеола
Вирусна инфекция у децата между 6 месеца 2 години. Симптомите се проявяват във висока температура, подуване на вратните жлези и розов обрив по гърдите, гърба и стомаха,който изчезва след седмица.
Опасна ли е розеола
В тежки случаи заболяването може да бъде усложнено от фебрилни припадъци, бронхит, отит и пневмония (на фона на намален имунитет). Изключително трудно е да се предотврати инфекция с херпес. Добра превенция ще бъде укрепването на имунитета на бебето (правилна почивка, разходки на чист въздух, правилно хранене, активни игри) и чистота в детската стая (мокро почистване на всеки три дни).
Предпазни мерки при розеола
Независимо от причината за болестта розеола, детето трябва да създаде най-комфортните условия: премахнете всички източници на шум, добре проветрете стаята, поддържайте температурата в стаята не по-висока от 20 градуса. Освен това трябва да има много течности, включително физиологичен разтвор, лесно смилаеми храни и почивка в леглото.
В повечето случаи прогнозата е благоприятна. Ако се спазват всички препоръки на лекаря, розеола преминава в рамките на 7 дни без усложнения.
Диагностициране на розеола
Много често лекарите объркват розеола с алергични прояви на лекарства, рубеола и ентеровирусни инфекции. В допълнение към общ преглед на бебето и медицинска анамнеза, педиатърът ще предпише кръвен тест. Серологичната диагноза е изключително рядка.
Как изглежда обрив по време на розеола при дете - важни разлики:
обриви се появяват на третия ден на треска;
обривът не причинява дискомфорт и не сърбеж;
бебешкото лице остава чисто.
Изключително важно е лекарят да проведе диференциална диагноза на екзантема, тъй като от това зависи по-нататъшното лечение на заболяването. Курсът на лечение се предписва, като се вземе предвид общото състояние на детето и мащаба на клиничните прояви.
За да разберете разликите между инфекциозна екзантема и подобни заболявания, лекарят ще ви помогне по време на назначаването.
|
|
Лечение на розеола
Хранене при розеола
Препоръчват се много течности, особено плодови сокове, леки питателни храни като зеленчукови супи, бульони и сготвени зеленчуци.
Билки при розеола
• Настойката от коча билка понижава температурата; залейте 1 ч. л. от сушената билка с чаша вряща вода и оставете да покисне 10 минути. Пие се 3 пъти на ден.
Хомеопатия при розеола
Да се вземат през 1 час до 4 дози и да се повтори при необходимост:
• При висока температура, блестящ, втренчен поглед, бълнуване и подуване на вратните жлези: беладона (Веlladonna).
• Детето плаче, има нужда от внимание и свеж въздух: съсънка (Рulsatylla).
• При болки в ушите при преглъщане, подуване на жлезите, желание за студени напитки: винобой (Рhitolасса).
Цветолечение на Бах
• Дръжте близо до леглото чаша вода, към която са прибавени 4-2 капки от „спасителното лекарство".
Традиционна медицина при розеола
• За понижаване на температурата се дава парацетамол за деца; препоръчва се обтриването с хладна вода.