bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Ратания, действие и приложение на билката

Krameria lappacea.

Aнглийски – Rhatany, Pуски – Крамерия
Други често срещани имена: перуански rhatany, ratanhia, payta, krameria, mapato (испански).

 

  • Ратания корен рязан – Крамерия Перувиана, при разширени вени, Krameria
  • ратания, билкаХабитат на билката ратания

    Ратания се среща в дивата природа на Перу, най-вече по западните склонове на Андите, 900-3000 метра над морското равнище.

    Описание на билката ратания

    Ратания е храст, който може да достигне височина около 90 см. Коренът е набръчкан в червеникавокафява гладка кора и кафяво дървесно ядро.

    Листата са разпръснати и се намират близо до клоните. Те са в яйцевидна форма, 1-2 см дълги и покрити с мъх. Цветята са червени и всяко цвете има 4 венчелистчета.

    Използвани растителни части на билката ратания

    Използват се корените под формата на билково лекарство. В Перу те се събират целогодишно, изсушават се и се съхраняват далеч от светлината. Корените или кореновата кора (която има най-голям медицински ефект) се използват за направата на екстракти и тинктури на алкохолна основа.

    Общи терапевтични приложения и ползи от Ратани:

    Активен ингредиент и вещества: Ратан съдържа около 10-15% танини (проантоцианидини и пропеларгонидини), флоафени (ратан-червено или крамерия-червено), неолигнани (ратантиафенол), нишесте, калциев оксалат и др.

    Традиционно използване на на билката ратания

    В Перу коренът на ратания е бил известен със своите лечебни свойства от векове насам.

    През 1800 г. традицията сред много жени в столицата Лима е била да използват корена, за да избелят зъбите си по време на фестивали и други големи събития.

    В традиционната южноамериканска медицина билката е широко използвана, особено за орална и зъбна хигиена.

     

    ратания, билкаМощна стимулираща билка

    Ратания е мощен стимулиращ агент и има много полезни приложения, когато става дума за свиване на телесните тъкани по естествен път.

    Вътрешно, се приема под формата на билков чай, направен от корена при ниски дози. Може да се консумира за лечение на менорагия (тежки или продължителни менструални периоди) и за проблеми, свързани с стомашно-чревния тракт, като диария, дизентерия, възпаление на стомаха и червата (гастроентерит), колит и кървене в храносмилателния тракт.

    Химичен състав на билката ратания

    Кората на корена на ратанията съдържа дъбилни вещества.

    Външни приложения на билката ратания

    Външно, под формата на компреси или мехлеми, съдържащи ратания, могат да се прилагат върху малки рани за спиране на кървенето и като билково лечение за разширени вени и синини.

    Като средство при порязване, одраскване или възпаление на гърдите може да се използва с овлажнена с билката марля.

    При вагинално отделяне (левкорея) билката се използва под формата на отвара, добавена към компреси, седиционни вани или вагинален душ.

    За лечение на хемороиди и анални фисури, отварата от билката може да бъде използвана като средство за външна промивка, мехлеми или като ректални супозитории, съдържащи прахообразния корен.

    Известно е, че екстрактът от корени ратания има антивирусен ефект върху херпес симплекс тип I и че е активен срещу някои бактерии като Yersinia enterocolitica и Staphylococcus aureus.

    Лек на билката ратания при проблеми в устната кухина

    Днес ратания се използва най-вече като билково лекарство за заболявания, свързани с устата и гърлото.

    Разредената тинктура от ратания често се използва като вода за уста или за гаргара при лечение на възпаление на лигавицата на устата (стоматит), гингивит, възпалено гърло (фарингит) и възпаление на тъканта около зъбите (пародонтит).

    Билката често се добавя към специални видове паста за зъби, които се използват за намаляване на възпалението на венците.

    Високото съдържание на танини в билката е причината за нейния дезинфекционен, тонизиращ и стягащ ефект върху лигавиците на устата.

    Като средство за възпаление на венците, концентрираната тинктура от ратания може да се прилага директно върху венците или да се използва в комбинация с тинктури като смирна (Commiphora myrrha) и салвия (Salvia officinalis).

    Едно традиционно лекарство за назални полипи е да се вдишва прахообразен корен от ратания и корен от кръвен здравец (Sanguinaria canadensis).

    Терапевтични дози на билката ратания

    Като чай: Една или две супени лъжици сух корен  се слагат в чаша вода. След това се вари и се оставя да постои за 10-15 минути, преди да се пие. Чаят може да се пие 2-3 пъти дневно като лекарство на заболявания, свързани с стомашно-чревния тракт.

    Когато има  възпаление в устата, чаят може да се използва като вода за уста или за гаргара 2-3 пъти дневно.

    Странични ефекти и взаимодействия на билката ратания

    Няма взаимодействия или нежелани реакции, свързани с употребата на ратания корен като билково лекарство в препоръчителни и малки дози.

    Когато се използва вътрешно, тя може да причини лек дискомфорт и в много редки случаи алергични реакции в лигавиците.

    Обикновено се препоръчва всяко вътрешно приложение на билката да се преустанови след няколко дни.

    Локалното приложение на концентрирани разтвори като тинктури или течни екстракти може да предизвика дразнене на кожата при чувствителни хора.

    Като тинктура: 1,4 ml може да се добави в малко количество вода и да се използва 3 пъти дневно. Неразредената тинктура може да се нанася директно върху засегнатата област 2-3 пъти дневно.

     

     

     

     

     

     

    Продукти свързани със статията

    1. Ратания корен рязан – Крамерия Перувиана, при разширени вени, Krameria
    2. Узара корен рязан - при диария, Xysmalobium Undulatum R. Br.

      Узара корен рязан - при диария, Xysmalobium Undulatum R. Br.

      Цена: 5,59 лв.

    3. Кола ядки на прах - алтернатива на кафето, Cola acuminata
    4. Кървавиче корен - при кръвотечение, Polygonum bistorta

      Кървавиче корен - при кръвотечение, Polygonum bistorta

      Цена: 11,00 лв.