bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Конска папрат, Орлова папрат, действие и приложение на билката

PTERIDIUM AQUILINUM (L.)

KUHN. (EUPTERIS AQUILINA NEUM., PTERIS AQUILINA L.)
(сем. Polypodiaceae — Многоножкови папрати)

  • Сладка Папрат корен рязан BOF - при глисти, Polypodium vulgare
  • konska-paprat.jpg
    Български народни наименования на билката конска папрат

    орлова папрат (прев.).

    Народни наименования в други страни на билката конска папрат

    Aнглийски bracken, Руски - орляк обыкновенный, Немски Adlerfarn, Френски fougere aigle.

    Лечебни свойства и приложение на конската папрат като лековита билка

    Коренищата се използват в нашата народна медицина като глистогонно средство (по-слабо от това на мъжката папрат), както и във вид на запарка външно за налагане на рани и против обриви по кожата (мундарлък). Младите, току-що покарали листа се употребяват за храна от бедното население в Япония, Нова Зеландия и Канарските острови.

    Поради свойството на корените да се пенят като сапун в някои страни (напр. Франция) те се използват за миене и за пране.

    Поради съдържанието на висок процент скорбяла коренищата могат да се използват за храна на свинете и за приготвяне на лепило.

    Листата се използват нашироко за отпъждането на насекомите при съхраняването на плодове и зеленчуци поради неприятната им миризма. Листата могат да се използват и за постилка на оборите.

    Поради съдържанието на значително количество калиеви соли в пепелта тя се използва в стъкларската промишленост за получаване на поташ.

    Цялата билка се счита за отровно за домашните животни освен за свинете.

    Билката се счита за декоративна за сенчестите места поради едрите си красиви листа.

    Лечебните свойства на конската папрат са много ценени в народната медицина. Инфузията на коренища се използва като антихелминтик, за лечение на рахит при деца, отвара - като антитусивно, слабително, тонизиращо, заздравяване на рани. Отварата от коренища се използва при респираторни заболявания, като аналгетик при гастралгия, миалгия, главоболие, стягащо при диария; отвара, мехлем (локално) - с екзема, абсцеси. Също така, отвара от листата на обикновен грис се използва при ревматизъм, при диатеза при деца.

    В индийската медицина отварата се използва за дамски инфилтрат. В монголската медицина листата се използват за заздравяване на рани, а отварата - като анти-треска.

    Характерни особености на билката конска папрат

    Орловата папрат е многогодишно тревисто растение. Коренището е дървенисто, чернокафяво, почти черно, разклонено, пълзящо, до 1 м дълго, до 10 мм дебело. При напречен пререз то наподобява очертание на орел, откъдето е произлязло латинското име на билкатао. Листата се развиват поединично. Те са едри, запазващи се и през зимата, с до 1,5 м дълги дръжки, двойно — тройнопересто разделени, кожести, голи, с широко триъгълно-яйцевидни дялове, със своеобразна неприятна миризма. Сорите са линейни, разположени отдолу покрай подвития листен ръб. Билката се размножава главно по вегетативен път, а по-малко чрез спори. Спороноси презюни — август. Спорите са брадавичести, кафяви.

    Конска папрат, Орлова папрат, приложение, лечение, папратРазпространение на билката конска папрат

    Космополит, но при някои климатични условия (полярните страни, алпийските зони на високите планини и др.)то не се среща. Билката е много разпространена в Русия (европейската част, южните райони на Западен и Източен Сибир, Далечния Изток, Средна Азия): У нас се среща нашироко из ливадите и пасбищата, особено в пояса на буковите гори из низините от нивото на морето до горната граница на нивите в планинските и предпланинските райони, на някои места масово.

    Употребяема част на билката конска папрат

    Коренищата (Rhizoma Aquilinae) и листата (Folia Aquilinae).

    Време и начин на бране на билката конска папрат

    Коренищата се изкопават през пролетта или в ранна пролет, прочистват се от пръстта и от коренчетата от загнили стари дялове и от листните дръжки. Според поръчката те в повечето случаи не се мият.

    Начин на сушене на билката конска папрат

    Сушенето се провежда в сушилня, по възможност веднага след изкопаването, като се разстилат на тънък слой. По-добро качество се получава, ако се суши отначало при температура до 30°, a след това тя постепенно се повишава до 40 — 50°. Още по-добре би било, ако билката се постави предварително на силно въздушно течение, за да загуби част от влагата си и след това да се суши.

    Рандеман на билката конска папрат

    От 4 кг свежи коренища се получава 1 кг сухи.

    Опаковка на билката конска папрат

    Свежата билка в кошове, а сухата — в торби със стандартно тегло.

    Съхранение на билката конска папрат

    С предпазливост, отделно от другите неотровни дроги, в защитени от светлината помещения.

    Конска папрат, Орлова папрат, ползи, приложение, лечение, папрат

    Съдържание на билката конска папрат

    Коренищата съдържат значително количество скорбяла (до 46%), до 34% целулоза, до 6% пентозан, до 10% захари, до 10% пепел, от която значително количества калиева (до 4%), до 0,4% натриева, до 1,7% силициева, до 0,9% калциева и до 1% фосфорна. Освен това в билката е установено съдържанието и на алкалоиди, етерично масло (до 0,18%), до 1,2% тлъсто масло, слузни вещества, сапонини, птераквилин (горчиво глюкозидно вещество). Листата съдържат до 30% целулоза, до 5% пентозани, до 10% захари, до 22% белтъчни вещества, до 36% лигнин, до 2,5% екстрактивни вещества, до 8% пепел, от която до 3,9% калиева, до 0,3% натриева, до 2,14% силициева, до 1,06% калциева и до 1,24% фосфорна. В пресните листа е установено съдържанието на птерамигдалин. От билката е изолирано още и пруназин.

    Нежелани реакции на билката конска папрат

    Билката конска папрат съдържа токсични вещества в състава си, поради което е строго забранено да се използва за храна или да се прилагат настойки и отвари въз основа на него на всички категории хора за лечение. Употребата на конска папрат може да доведе до нарушаване на работата на черния дроб, бъбреците, централната нервна система, стомашно-чревния тракт, сърдечно-съдовата система, да намали нивото на левкоцитите и червените кръвни клетки, да увеличи кървенето, да предизвика алергична реакция и дори да доведе до смърт.

    Съчетание с други билки на билката конска папрат

    Ползва се отделно и се съчетават само по препоръка на лекуващия терапевт.

    Продукти свързани със статията

    1. Сладка Папрат корен рязан BOF - при глисти, Polypodium vulgare
    2. Жълт кантарион стрък – при депресия и тревожност, Hypericum perforatum
    3. Валериана корен – Лечебна дилянка, успокояващ чай, Valeriana officinalis L.
    4. Див Пелин стрък рязан - при липса на апетит, Artemisia vulgaris