История на чая от шипка

Шипката е най-близкият роднина на розата, откъдето идва и името ѝ „дива роза“. Това растение е известно още от древни времена. Шипката се отглежда в Близкия изток, Южна Европа, Индия и Китай, Иран и Централна Азия.

  • Шипка плод - за имунитет и при авитаминоза, Rosa canina
  • Шипка люспа - без семки, за шипков мармалад и чай, Rosa canina
  • В нашата страна са разпространени няколко вида шипка.

    Шипката се използва традиционно като мултивитамин. Сушените ѝ плодове се варят под формата на чай, а от венчелистчетата се прави конфитюр от роза. Пресните плодове се използват за приготвяне на конфитюр, желе, картофено пюре, компоти, тинктури, витаминни сиропи и сок.

    Рецепти от шипка

    Шипка се нарича диворастящата роза, която дава началото на култивираната роза.

    В природата шипката расте по цялото северно полукълбо, а в днешно време се отглежда като много ценна култура.

    Още в древни времена хранителните и лечебни свойства на шипката са били познати на хората. Плодовете й били използвани за лечение на различни недъзи и скорбут (разпространено някога заболяване). С настойка от плодовете са се лекували язви и стомашни проблеми, очни заболявания, сърдечни заболявания, а маслото от семената било изпозлвано за изгаряния и настинки.

    Изследвания на швейцарски учени потвърждават, че още в древни времена, местните жители са правели от плодовете и люспите на шипката подправки, които използвали в храната.

    Но ако древните жители са определяли ценните свойства и качества на шипката, посредством жизнения си опит, то в днешни времена, учените знаят за този дар на природата всички негови химични и лечебни свойства, посредством науката. Затова шипката не е гост в нашия дом, а неизменен спътник на всяко семейство. Плодът й се използва не само, като храна, но и като лековито средство, а най-точно казано като изцерителен продукт.

    Трудно е да се каже какво няма в шипката. Нейните хранителни качества се обуславят от съдържанието на най-разнообразни активни вещества.

    ШипкаМеката ядивна част е 66 % от плода. Той съдържа (средно) 4,1 % белтъци, 24,6 % захар и захарни вещества, в това число влизат глюкозата, фруктоза и захароза. Киселината в шипката, основно ябълкова и лимонена е 3,3 %, а полезния пектин – до 25 %.

    Плодовете на шипката са богати на много разнообразни минерали и соли. Голяма част от тях са калиеви и калциеви соли, а по-малко- магнезиеви, фосфорни и съвсем малко натриеви соли. В шипката има и   микроелементи – цинк, кобалт, молибден и други.

    Въз основа на много изследвания, които са се провели в редица страни е установено, че в плодовете на шипката се съдържа и голямо количество витамини. Тя е естествен източник на поливитамини. По съдържание на витамин С, шипката заема първо място сред всички плодове (може само да се сравни със зеления турски орех), който няма равен на себе сред представителите на растителния свят. Съдържанието на витамин С в шипката е 50 пъти по-високо, отколкото в лимоните и портокалите, 100 пъти повече, отколктоо в ябълките и 10 пъти повече отколкото в ягодите.

    Количеството на аскорбинова киселина се променя в зависимост от вида на шипката, стадия на узряване, времето на бране и от начина на съхранение. В суровите плодове се съдържа 3000 мг% витамин С. В някои горски видове е 5 пъти повече. Както можете да видите, шипкат се окзава естествен концентрат на витамин С.

    Шипката е един от най-богатите на витамини плодове и по съдържание на витамин Р (заема първо място сред плодовете и зеленчуците). В нея се съдържат значително количество на витамини от цялата група Р. Освен това плода съдържа ивитамини К, Е, B1 и В12. Ето защо шипката се препоръчва при радиационни увреждания, хипертония и атеросклероза, заболявания на щитовидната жлеза, черния дроб, бъбреците и пикочния мехур, стомаха и червата, анемия и атеросклероза.

    В храната шипката се използва най-вече под формата на сушени плодове, люспа от шипка, във вид на брашно направено от сушени шипки, настойка от плодовете. В домашни условия от шипката могат да се приготвят вкусни и полезни продукти: шипков мармалад,  конфитюр, пюре, шипков витаминозен сок, бонбони.


    ШИПКОВ МАРМАЛАД - РЕЦЕПТА

    или как да си направим мармалад от шипки лесно и бързо

    Рецепта за мармалад от шипки: 0,6 кг шипка люспа се залива с вода докато го покрие за една нощ. На сутрина се вари за половин Шипков мармалад рецептачас със добавяне на вода, за да не прегори и се претрива през цедка и прецеденото се отделя в голяма тенджера. Останалата люспа наново се залива, вари се 10 минути и се претрива в голямата тенджера. Претрива се и трети път, след което от люспата практически е отделена цялата месеста част във вид на гърст сок или пюре.

    Към получената гъста течност, пюре в голямата тенджера се добавя захар 1 : 1 или  0,5 : 1 по ваш вкус.
    Вaри се докато се сгъсти. Налива се горещо в буркани и се затваря. получават се 5-6 бурканчета от среден размер.

    По желание шипковия мармалад се прави наполовина с шипки, наполовина с ябълки /обичайно купешкия мармалад е направен именно така/.

    Шипковият мармалад приготвен у дома е много вкусен и ние горещо ви препоръчваме да си направите и вие. Не е трудно, и 1-2 часа, които ще използвате напълно си струват.


    шипка люспаВ шипковата люспа се съдържат всички витамини чак до зимата. Правилно изсушените люспи на шипката притежават лек аромат и приятен кисел вкус.

    В народната медицина преди всичко се изпозлва настойката от плодовете (при заболявания на черния дроб, бъбреците, пикочния мехур, атеросклероза на коронарните съдове, сърцето, белодробна туберкулоза, хипертония, гастрит с ниска киселинност на стомашния сок, язва на дванадесетопръстника и стомаха, при  различни форми на анемия

     

    ВИТАМИНОЗЕН ВОДЕН ИЗВЛЕК ОТ ШИПКА - СТУДЕН



    Сок от шипки, настойка за деца2 супени лъжици люспа от шипка се накисват с 0,5 литра вода от вечерта. На сутринта или след 8-10 часа се прецеждат и претриват през цедка. В получения сок се добавя 1 голяма супена лъжица мед. Изпива се наведнъж или на части за 1 ден. Чрез студената настойка не се разгражда така богатия състав от витамин С в шипката и други лесно разграждащи се витамини. Тази напитка е вкусна и много полезна за деца и възрастни. През зимния период ви я препоръчваме ежедневно.Детската доза е 50мл -100мл на ден.

    ГОРЕЩ ВОДЕН ИЗВЛЕК ОТ ШИПКА

    В емайлиран съд сложете 1 супена лъжица шипков плод и залейте с 200 гр (1 чаша) вряла вода, затворете с капак и загрейте на водна баня още 15 минути, да престои във вряла вода 45 минути и да се остави да се охлажда на стайна температура. Консистенцията да се прецеди през плътна материя (марля) за да се ортделят плодовете и да се долее вода до получаване на чисти 200 гр, като отново се сварява течността. На възрастни се препоръчва да се пие по половин водна чаша 2 пъти на ден след ядене.
    Детската доза е 50мл -100мл на ден.
    Горещия извлек може да се подслади ( най-добре се мед или плодов сироп).


    Отвара от шипка


    40 гр изсушена люспа от шипката в 350 мл вода и 20 гр захар.

    Водата се смесва със захар, поставя се върху котлона и се вари 5 минути в отворен съд. След това в съда се пуска изчистената и измита със студена вода люспа от шипка. Съдът се затваря с капак и се вари още 15 минути. След това се сваля от котлона и се държи 5-6 часа на хладно място. Прецежда се през марля.
    За да се получи добра концентрация на отварата, въздушното пространство между течността и капака по време на варене трябва да е минимално.


    Чай от шипка


    40 гр сушени плодове на шипка, 200 мл вода, 20 гр захар, резен лимон.

    Захарта се разтваря във вода, оставя се да поври няколко минути в отворен съд, след това се добавят добре измитите плодове. Съдът се покрива с капак и се оставя да поврат още 15 минути. Отмества се от котлона и без да се отваря се оставя на хладно място за близо 2 часа, а още по-добре за 5-6 часа, за да се извлече напълно витамин С. Прецежда се и чаят е готов. По желание може да го ароматизирате с резен лимон. Готовият чай може да се държи в хладилника в тъмна бутилка.

    Как действа шипката на косата

    Шипката има изразено противовъзпалително и лечебно действие, което ускорява процеса на оздравяване на раните и премахва незначителните увреждания на скалпа.
    Има регенериращ ефект, който, на първо място, ви позволява да възстановите косата след негативните ефекти на фактори на околната среда (вятър, студ, слана, дъжд, сняг) или процедури (къдрене, изсушаване, оцветяване).
    Не забравяйте за овлажняващия ефект, който важи не само за скалпа, но и за къдриците.
    Редовната употреба ще подпомогне укрепването на космените фоликули и по този начин ще подобри тяхното функциониране, от което, между другото, зависи и състоянието им.
    Витамин С подобрява местния имунитет и укрепва съдовите стени, което спомага за подобряване на кръвоснабдяването на космените фоликули. Аскорбиновата киселина стимулира производството на колаген, без който косата ще стане безжизнена, крехка и накъсана.

    Как действа шипката при раздразнена кожа

    Поради уникалния си състав чаят от шипка помага да се придаде блясък на косата, помага за премахване на мазен блясък и намалява броя на обривите по лицето. Тази напитка ще бъде полезна на хората със суха кожа, тъй като помага да се подхранва отвътре.

    Хранителен състав на шипката

    Съставът на шипката включва витамини А, С (няколко пъти повече, отколкото при касис и лимон), Е, К, РР, групи В, лимонена и ябълчена киселина, етерични масла, захари, танини, пектини, калций, калий, мед , желязо, манган, магнезий, натрий, фосфор, кобалт, хром, молибден и много други вещества, полезни за организма.

    Противопоказания при използването на шипка


    1.След вътрешен прием на настойка от шипка, задължително си изплакнете устата с топла вода. Киселината, която се съдържа в нея може да разруши зъбния емайл.

    2.Заради високото съдържание на аскорбинова киселина, противопоказно е да се приема от хора, които имат гастрит с  повишена киселинност на стомашния сок, язва на дванадесетопръстника и пептична язва. А заради високото съдържание на витамин К, ускорояващ съсирването на кръвта, шипката е противопоказана при тромбофлебит, ендокардит и сърдечна недостатъчност III степен. При продължителна употреба на настойка от шипка в големи дози е възможно да се появи нарушение на инсулиновия апарат на панкреаса.

    3. Сиропът от шипка може да предизвика подуване и къркорене в стомаха, в такива случаи е добре да се съчетае с копър, магданоз или целина.

    4. Спиртният извлек от плодовете повишава кръвното, а водният го понижава. Отварата от корените намалява секрецията на жлъчката и може да предизвика запек и хипертония.

     Шипка противопоказания

    Не приемайте масло, сироп, и чай от шипка ако имате жлъчно - каменна болест. Активният диуретичен ефект може да предизвика движение на камъни в жлъчния мехур и по-нататъшно запушване на каналите. Рискът от такова усложнение е доста нисък, но вредата за здравето в случай на появата му е значителна.

    Шипка нежелани ефекти

    Избягвайте използването на масло, инфузия и сироп от шипка, независимо дали плодът, листата или корена са били използвани за приготвянето му, при сериозни сърдечно-съдови заболявания. В този случай експозицията на съдовете на витамин К, съдържащи се в шипката, може да бъде вредна, а не полезна. Ако диагностицирано с тромбофлебит или с тенденция да се образуват кръвни съсиреци, да се използва инфузия или сироп от която и да е част на шипката. Витамин К увеличава съсирването на кръвта и следователно може да увреди здравето чрез предизвикване на тромбоза