Витамините в нашия живот - как действа всеки един витамин

Витамините са основни микроелементи. Те не дават енергия, но са посредник за генерирането й, и са жизненоважни за нормалното функциониране на тялото и поддържането на здравето.

Витамините са необходими, тъй като те участват в метаболитните процеси, регулират работата на нервите, играят роля във формирането на костната и мускулната тъкан. Те са защита срещу инфекциозни болести, тъй като защитават организма от вредното въздействие на свободните радикали, поради което много витамини се наричат антиоксиданти.

  • Мултивитамини за жени, Bioherba, 60 капсули

    Мултивитамини за жени, Bioherba, 60 капсули

    Цена: 14,29 лв.

  • Мултивитамини за Мъже, Bioherba, 60 капсули

    Мултивитамини за Мъже, Bioherba, 60 капсули

    Цена: 16,49 лв.

  • vitamini-za-deca.jpgВитамините се делят на две групи:
    мастноразтворими (витамини A, D, E, K)
    водоразтворим (витамини В1, В2, ниацин, В6, фолати, В12, С)
    В случая при мастноразтворимите витамини с една буква се означава цяла група съединения с подобна структура и действие. Опасността от прекомерното натрупване на мастноразтворими витамини в организма, може да възникне при консумация на обогатени храни или хранителни добавки. Предозирането с водоразтворими витамини, получени с храната, не е възможно, тъй като излишъкът се отделя от тялото, чрез урината.

    a.jpgВитамин А

    Витамин А е мастно-разтворим витамин и се намира в рибеното масло, млечните продукти, черния дроб, яйчения жълтък и морковите. Бета-каротинът е друга форма на витамин А в зелените, жълтите и оранжевите плодове и зеленчуци.

    Бета-каротин


    Бета-каротинът има способността да се превръща от организма във витамин А. Досега това се смяташе за основната функция на бета-каротинът, докато  последните изследвания не показваха, че това хранително вещество е антиоксидант и имунностимулатор и е хранителен елементи с важна роля в профилактиката на рака. Източници на бета-каротин са сладките картофи, моркови, зимна скуош, червена чушка, броколи, тъмните листни зеленчуци, розовият грейпфрут, мангото, кайсиите и гроздето. Задушаването на зеленчуци  прави бета-каротина по-усвоим от организма, отколкото яденето на зеленчуците сурови. Изцеждането на сок е отличен начин да получите бета-каротин от сурови зеленчуци.

    Витамини – купи ТУК

    Витамин А и бета-каротинът помагат, за да се подобри функцията на имунната система, увеличават устойчивостта към инфекции и помощта в регенерирането на тъканите. Тези хранителни вещества се използват в изграждането на здравето на костите, кожата, зъбите, косата, очите, кръвни клетки и лигавиците в целия организъм. Дефицитът на витамин А повишава риска от инфекции на очите, носа, гърлото и кожата. Витамин А е полезен при лечение на акне, екзема, циреи, остри инфекции на дихателните пътища като бронхит, хипотиреоидизъм и морбили.Рибено масло е отличен начин да получите витамин А, както и полезните незаменими мастни киселини.
    b-kompleks.jpg

    Б комплекс

    Витамините ррB комплекс е важна група от хранителни вещества, които тялото придобива, чрез менюто или от чревната флора, за да се превърне храна и енергия за поддържане на силна имунна система, балансира много от хормоните в организма. Затова е важно да се приема Б комплекс витамини, тъй като всеки витамин от комплекса има своите индивидуални характеристики. Храните като рафинирана захар и брашно, алкохол, стрес и замърсяване на околната среда могат да разрушат витамините от В групата. Затова е много важно да се приемат всеки ден, чрез храната, която ядем.
    b-1.jpg

    Витамин Б 1

    Витамин Б 1 или тиаминът  е от съществено значение за доброто здраве на нервната система и за разграждането на храната в енергия. Това хранително вещество се намира в пълнозърнестите храни, овесени ядки, просо, ядки, семена, бирена мая, риба, грах, леща, сушени плодове, мляко, яйца и птиче месо. Недостигът на този витамин води до липса на апетит, липса на енергия, агресивно поведение и липса на благополучие. Витамин Б 6 е полезен при лечение на умора, главоболие, раздразнителност и нервна болка.
    b-2.jpg

    Витамин В2

    Витамин В2 или рибофлавин, освобождава енергия от храните и подобрява мозъчната функция, устойчивост към инфекции, червените кръвни клетки, помага за усвояването на желязо и производство на чернодробни ензими. Той е важен кофактор на витамин В1. Без витамин В2 организмът не може да използва витамин В6. Храните, богати на този витамин включват бирена мая, пълнозърнести храни, зърнени храни, мляко, цялата гама пшеница, яйца, листни зеленчуци, гъби, морски храни, ядки и семена. Липсата на този витамин често причинява пнапукване или рани в ъглите на устата и носа, лош апетит, чувствителност към светлина и кожни обриви.
    b-3.jpg

    Витамин B3

    Витамин B3 или ниацин, помага на организма, за намаляване на мазнините в кръвта и формира ензими, необходими за въглехидратния метаболизъм. Той също има роля в обмяната на холестерола. Признаци на ниско съдържание на витамин B3 включват лош апетит, афти в ъгъла на устата, диария, кожни проблеми и промяна в настроението. Храни, богати на този витамин включват месо, птиче месо, млечни продукти, ядки, семена, пълнозърнести хляб, макаронени изделия, бобови растения, авокадо, сушени кайсии, смокини, гъби, листни зеленчуци, фъстъци и зърнени храни.

    b-5.jpg

    Витамин В5

    Витамин В5 или пантотенова киселина, се използва в метаболизма на мазнините, аминокиселините и въглехидратите, както и в освобождаването на енергия. Надбъбречните жлези, които го използват за нормалната функция и производството на надбъбречните хормони. B5 се използва също и в имунната функция и заздравяването на раните. Този витамин може да бъде много полезен при лечение на състояния, свързани със стреса. Недостигът на този витамин може да доведе до развитието на алергии, боцкащо усещане, стомашни спазми, умора и безпокойство. Витамин В5 може да се намери в млякото, яйцата, листните зеленчуци, бирената мая, ядките, пшеничния зародиш, гъбите, пълнозърнестите храни, хлябът, зърнените храни, бобовите растения и месото.
    b-6.jpg

    Витамин В6

    Витамин В6 или пиридоксин, е необходим за здравата мозъчна функция, производството на червени кръвни клетки, антитела, хормони и ензими, здравето на кожата, здравето на имунната система и метаболизма на протеините. Той е полезна при лечението на астма, кожни обриви, сърдечни заболявания и възпалителни състояния. Кофактори за витамин В6 метаболизма са витамин В2 и магнезий, и двете от които се нуждаят, за да присъства в организма да използва B6. Храни, богати на витамин B6 включват пълнозърнести храни, ядки, банани, яйчен жълтък, риба, птиче месо, авокадо, бобови растения и покълнали бобови растения, зеле, царевица, меласа и ананас.
    b12.jpg

    Витамин В12

    Витамин В12, или cyanocobalamin се намира главно в месото, яйцата и млечните продукти и почти изцяло отсъства от растенията. Той се произвежда в малки количества от чревната флора. Храни, обогатени с витамин В12 включват зърнени храни, някои оризови и соеви млека и екстракти от мая. Това е изключително важен хранителен елемент за здравето на нервната система, нормалното развитие на червените кръвни клетки и метаболизма на желязо. Тялото съхранява малко количество на витамин В12, но при хроничен стрес, лоша функция на стомаха и вегетариански диети може да доведе до намалени нива на В12.

    Фолиева киселина

    Този водоразтворим витамин е необходим за здрави венци, кожата, нервната система и лигавиците на дихателните пътища и стомашно-чревния тракт. Той се използва заедно с витамин В12 за клетъчното деление и производството на червени кръвни клетки. Фолиевата киселина е важна за предотвратяване на сърдечни заболявания, рак и вродени дефекти. Това е важен хранителен елемент за силна имунна функция и играе роля в производството на антитела. Фолиевата киселина се съдържа в повечето храни с изключение на мазнини, захари и алкохоли. Храните, които са особено богати на фолиева киселина са пресни листни зеленчуци и зелени зеленчуци, пшеничен зародиш, пълнозърнести храни, орехи, бадеми, банани, броколи, кресон, коприва, цитрусови плодове, млечни продукти и яйца. Фолиевата киселина не е стабилен витамин и се губи лесно с готвене, осветление и съхранение. Ето защо е важно да се ядат много сурови плодове и зеленчуци. Симптомите на недостиг включват възпаление на езика, пукнатини в ъгълчетата на устата, анемия, умора, депресия и податливост към инфекции. Допълнете 200 мг дневно за деца на възраст от 1 до 3 години; 300 мг за възрастни от 4 до 6 години, както и 400 мг за седем и повече години.
    c.jpg

    Витамин C

    Аскорбиновата киселина или витамин С има най-широк спектър на употреба. Той също така доказа, че е много безопасен и нетоксичен. Някои хора получат леко дразнене на червата и стомаха от киселинността му; буфериран витамин С може да отстрани този страничен ефект. Витамин С е важен антиоксидант и засилва имунната система с хранителни вещества. Има силна антивирусна активност, предпазва от радиация и намалява токсичността на тежките метали в организма. Той предпазава от свободните радикали, като токсини, лекарства, дим, замърсяване. Това е от съществено значение за здрави венци, кожа, кости, мускули, кръвоносни съдове и колаген. Витамин С подобрява усвояването на желязо и защитава витамини като Bl, B2, B5, фолиева киселина и витамини А и Е от влошаване в тялото. Храните с високо съдържание на витамин С включват всички пресни плодове, зеленчуци и листни подправки. Особено високи са цитрусови плодове, горски плодове, броколи, домати, зелени чушки, зеле, листни зеленчуци и картофи. Витамин С е нестабилен като витамин Е, който се влияе от светлина, топлина, въздух или съхранение. Диетата трябва да бъде в състояние да осигури достатъчно количество витамин С, ако детето яде голямо разнообразие от пресни плодове и зеленчуци. Ако детето не се чувства добре, често се повтаря болки в ухото, простуда или течащ нос, има алергии, сенна хрема, астма или лесно образуване на синини, добавяне на витамин C могат да бъдат полезни. Деца до 3-годишна възраст могат да се вземат от 50 до 100 мг дневно; на възраст от 3 до 5 години 250 мг дневно; на възраст от 5 до 12 години, 500 до 1000 мг дневно.
    vitamin-D.jpg

    Витамин D

    Този мастно-разтворим витамин се произвежда в кожата от слънчева светлина и холестерола. Той подпомага в усвояването и използването на калция в организма и е от съществено значение за здравите кости и зъби и за формирането на растежа. Повечето деца получават витамин D, чрез чистия въздух и слънце и дълго го съхраняват в телата си. Децата, които живеят   облачни или мъгливи райони не могат да произвеждат голямо количество Витамин Д, и си го набавят от храни с високо съдържание на хранителни вещества. Храни, богати на витамин D включват риба, рибни масла, млечни продукти, яйца и обогатените зърнени храни. В по-голямо количество витамин D може да e.jpgбъде токсичен, така че не се препоручва продължителна употреба.

    Витамин Е

    Този силен хранителен антиоксидант е необходим на тялото за метаболизма на есенциални мастни киселини, производството на червени кръвни клетки, сърцето и здравето на кръвоносните съдове, зарастването на рани и имунната функция. Като антиоксидант той предотвратява вредата от свободните радикали в кръвоносните съдове, сърцето и нервната система. Най-добрите източници на витамин Е са пшеничния зародиш, студено пресованите растителни масла, ядки, семена, пълнозърнести храни, яйца, авокадо, масло, сирене и водорасли.

    K.jpg

    Витамин К

    Витамин К е от съществено значение за производството на кръвни телца за кръвосъсирване, формирането на костите и регулиране на нивата на калций в кръвта. Има някои хранителни източници на витамин К, като листни зеленчуци, броколи, морски водорасли, соево масло, яйчен жълтък и чесън, но тя също се произвежда от полезната микрофлора на дебелото черво. Когато на дебелото черво е здраво  произвежда необходимото количество витамин К. Ако дебелото черво е с ниско съдържание на полезната микрофлора, както след антибиотична терапия, производството на витамин К се намлява. Ацидофилуса в киселото мляко или приет като хранителна добавка ацидофилусът след лечение с антибиотици може да стимулира завръщането на здравословната микрофлора.